Президента та Прем’єра закликають забезпечити доступ до опіоїдних анальгетиків для невиліковно хворих

У Києві відбувся перший національний семінар із паліативної допомоги “Забезпечення доступу до опіоїдних знеболювальних засобів”

17-18 березня в Києві відбувся перший національний семінар із паліативної допомоги “Забезпечення доступу до опіоїдних знеболювальних засобів”. Захід організували Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги (УЛПХД) спільно з Міжнародною асоціацією хоспісної та паліативної допомоги (МАХПД) та Європейською асоціацією паліативної допомоги (ЄАПД) за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники семінару оприлюднили відкрите звернення до Президента України Віктора Януковича та Прем’єр-міністра Миколи Азарова з закликом переглянути принципи використання опіоїдних анальгетиків у медичних цілях для знеболення пацієнтів, які потребують паліативної допомоги.

Голова правління УЛПХД Василь Князевич відзначив: “Нині ми ініціюємо розробку нормативно-правової бази з паліативної та хоспісної допомоги. Головна мета – гарантувати доступність адекватного знеболення, у тому числі й опіоїдними анальгетиками, з боку держави. Для допомоги таким людям зусиль громадськості замало. Свої зобов’язання перед ними повинна, в першу чергу, виконати держава. Українська ліга сприяння розвитку хоспісної та паліативної допомоги закликає всіх до співпраці й забезпечення гідних умов невиліковно хворим громадянам”.

За його словами, мета зустрічі провідних національних і міжнародних експертів, науковців і спеціалістів із паліативної допомоги – пошук інструментів і ресурсів для перегляду правових умов забезпечення доступу до адекватного знеболення паліативних пацієнтів, зокрема й опіоїдними анальгетиками.

Президент Європейської асоціації паліативної допомоги Лукас Радбрач висловив занепокоєння, що, попри рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), українська влада й досі не вирішила проблеми медичного використання опіоїдних анальгетиків. “Рекомендації стосовно медичного використання опіоїдних анальгетиків є загальноприйнятими й ґрунтуються на принципах доказової медицини. Нині Європейська асоціація паліативної допомоги працює разом із ВООЗ над удосконаленням головних принципів щодо доступності опіоїдних анальгетиків для досягнення балансу поміж потенційним витоком препаратів у незаконний обіг і забезпеченням сталості процесу медичного використання опіоїдних анальгетиків для адекватного знеболення невиліковно хворих пацієнтів. Сподіваюся, діалог між громадськими організаціями й урядом дозволить Україні поліпшити стан тяжкохворих і забезпечить їм високу якість життя”, – сказав експерт.

Виконавчий директор Міжнародної асоціації хоспісної та паліативної допомоги Ліліана де Ліма заявила: “Ми сприятимемо роботі Ліги з українським урядом, щоб з’ясувати, які причини того, що споживання знеболювальних лікарських засобів, зокрема опіоїдних анальгетиків, знижується, тоді як кількість пацієнтів, які страждають на онкологічні й інші невиліковні захворювання, не зменшується”. Вона наголосила, що виконання зобов’язань Україною стосовно доступу в медичних цілях до опіоїдних анальгетиків для полегшення життя невиліковно хворим нині перебуває на контролі Міжнародного комітету з контролю наркотичних речовин Організації Об’єднаних Націй. За її словами, недотримання взятих на себе зобов’язань призведе не лише до приречення невиліковно хворих українців на муки, а й до погіршення іміджу України в очах світової спільноти.

Щороку Україна втрачає 700 тисяч громадян, із них 90 тисяч помирають від захворювання на рак. 160 тисяч громадян щорічно отримують діагноз “онкологічне захворювання”. Держава забезпечує медикаментозне знеболення для онкохворих лише на 20%. При цьому 60% пацієнтів у термінальній стадії страждають від сильного хронічного болю, а медики не мають змоги полегшити їхні страждання. Незважаючи на те, що Україна є однією з 62 країн світу, що підписали міжнародні угоди стосовно доступності опіоїдних анальгетиків у медичних цілях, реальних кроків у цьому напрямі поки що не зроблено.

Контакти: Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги, Леся Брацюнь, (044) 239 72 43, ligahp@ukr.net

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – захищати права вразливих груп населення у сфері охорони здоров’я шляхом підтримки та розвитку потенціалу громадськості й активістських організацій, сприяти становленню політик і практик у сфері громадського здоров’я, які відповідають міжнародним стандартам, базуючись на принципах доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: