Презентовано результати проекту «Громадська підтримка візового діалогу Україна – ЄС в контексті програми «Східне Партнерство»

Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України та громадська ініціатива «Європа без бар’єрів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» презентують результати проекту, спрямованого на формування тактики і стратегії руху до безвізового режиму країн «Східного Партнерства» (СхП), зокрема й України, у відносинах з Європейським Союзом.

Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України та громадська ініціатива «Європа без бар’єрів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» презентують результати проекту, спрямованого на формування тактики і стратегії руху до безвізового режиму країн «Східного Партнерства» (СхП), зокрема й України, у відносинах з Європейським Союзом.

Восени 2008 року було розпочато візовий діалог Європейського Союзу з Україною, змістом якого має стати формулювання критеріїв та завдань (План дій), що приведуть Україну до скасування візового режиму з ЄС. З 2009 року політика візової лібералізації посилюється додатковими можливостями, що виходять з ініціативи «Східне партнерство», потенціал якої призначений для посилення процесів європейської інтеграції.

З метою посилення та подальшої професіоналізації міжнародного громадського впливу на ефективне продовження візового діалогу Україна-ЄС та лобіювання ідей свободи пересування у Європі, «Європа без бар’єрів» започаткувала співпрацю з Центром європейської політики (Брюссель) і Європейською ініціативою стабільності (Брюссель-Берлін-Стамбул).

Вибір Центру Європейської політики та Європейської ініціативи стабільності як партнерів зумовлений високим авторитетом даних установ, що мають досвід експертної і лобістської діяльності, експертиза яких використовується Європейською Комісією, Радою ЄС, офісом Верховного представника ЄС із зовнішньої політики, Європарламентом, урядами країн-членів ЄС та міжнародних організацій.

Першим результатом ініційованої співпраці стало дослідження, покладене в основу публікації «Безвізова Європа для країн Східного Партнерства: шляхи досягнення», що дає відповіді на низку питань, зокрема: як мобілізувати ширшу підтримку в країнах-членах ЄС з метою скасування віз для громадян України? Які внутрішні реформи є пріоритетом? Як скористатись інструментами «Східного партнерства» для лібералізації візового режиму? Яке місце посідає Україна на «візовій карті» Європейського Союзу?

В рамках даного дослідження експерти дійшли висновків:

1. Можливості та механізми Східного Партнерства (СхП) у процесі лібералізації візового режиму:

СхП є платформою, в рамках якої можуть більш якісно, на багатосторонній основі, виконуватись програми співпраці та реформ в контексті критеріїв та стандартів безвізового режиму, насамперед:

  • співпраця у сфері інтегрованого управління кордонами;
  • співпраця правоохоронних органів, митних служб; спільні заходи на подолання нелегальної міграції, торгівлі людьми тощо;
  • розбудова довіри між самими країнами-партнерами, а також між ними та членами ЄС, зокрема, у правоохоронній сфері, без чого прогрес у візовій лібералізації є неможливим.

2. Забезпечення зростання підтримки скасування віз для України та Східної Європи у державах-членах ЄС:

  • Досягнення результатів та покращення іміджу України. Україна та інші східноєвропейські країни повинні провести ґрунтовні реформи, які допоможуть захистити їх та ЄС від організованої злочинності та нелегальної міграції.
  • Надсилання правильних сигналів:
  1. Введення безвізового режиму для громадян України відкриває значні економічні можливості для бізнесу ЄС та туристичних індустрій
  2. Безвізовий режим дозволить сфокусувати увагу на боротьбі із нелегальною міграцією та торгівлею людьми
  3. Безвізовий режим покращить контроль кордонів та контроль руху осіб
  4. Безвізовий режим сприятиме реформуванню країни та надасть більший стимул для України (без витрат для держав-членів ЄС)

3. Місце України на «візовій карті» Європейського Союзу.

Аналіз офіційної статистики за 2009 рік:

  • Громадяни України отримують біля 9,2% всіх віз Європейського Союзу, впевнено тримаючи за цим показником друге місце в світі після Російської Федерації (29,4%)
  • Українці отримують майже вдвічі більше віз ЄС, ніж громадяни всіх інших країн «Східного партнерства» разом взяті
  • Громадяни України отримують вдвічі більше віз ЄС, ніж громадяни Китаю (при пропорції населення ≈30:1 на користь Китаю). В той же час пропорційно до кількості населення українці отримують менше віз ЄС, ніж білоруси: у 2009 році одна видана віза ЄС припадала приблизно на 21 громадянина Білорусі, і лише на 41 громадянина України. Тобто, середній білорус їздить до ЄС вдвічі частіше, ніж середній українець
  • Майже 40% віз країн-членів ЄС в Україні видано консульствами Польщі
  • У 4,6% випадків українським заявникам відмовляли у візі (за «шенгенськими» візами категорій В та С), що дорівнює показникові 2008 року

 

Громадську ініціативу «Європа без бар’єрів» створено у 2008 році на основі однойменного всеукраїнського консорціуму громадських організацій та аналітичних центрів з метою консолідації зусиль громадських активістів та експертів, спрямованих на усунення перешкод свободи пересування в Європі. Сайт: www.novisa.org.ua

Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України – незалежний аналітичний центр, заснований у 1992 році, що здійснює дослідження в галузі міжнародних відносин, зовнішньої політики, безпеки, європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Сайт: www.novisa.org.ua

Фото – Європейський Простір

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: