Презентовано результати дослідження законодавчого забезпечення руху до симетричного безвізового режиму між ЄС та Україною

Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України та громадська ініціатива «Європа без бар’єрів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» презентували результати дослідження законодавчого забезпечення руху до симетричного безвізового режиму між ЄС та Україною та поточні оцінки візової практики країн ЄС в Україні – з використанням як даних незалежного моніторингу, так і офіційних даних.

Висновки та рекомендації Центру ґрунтуються на перших результатах «візового діалогу» між Україною та ЄС, що розпочався у жовтні 2008 року, на досвіді «Дорожніх карт до безвізового режиму», наданих з боку ЄС країнам Західних Балкан у 2008 році, а також на існуючих документах Україна-ЄС, насамперед, Плані дій Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки, ухваленому у 2002 р. та оновленому у 2007 р.

В рамках дослідження запропоновано чітко сформульовану дорожню карту реформ, призначену для українського законодавця, в якій окреслюється перелік законодавчих актів, ухвалення яких має забезпечити нормативно-правову складову руху до безвізового режиму з ЄС.

Робота над вдосконаленням відповідного законодавства вимагає скоординованих і систематичних зусиль з боку Кабінету міністрів, профільних міністерств, парламентських комітетів та парламенту в цілому із залученням незалежних експертів, як з України, так і з Європейського Союзу.

Український законодавчий орган має продемонструвати політичну волю і деполітизований, системний та професійний підхід для заповнення прогалин у вітчизняному законодавстві з метою забезпечення свободи пересування для громадян України в Європі та світі.

Протягом останніх двох років (2008-2009) Верховною Радою України не ухвалено жодного важливого, відповідного європейським нормам документу у сфері безпеки документів, захисту персональних даних та міграційної політики – ці сфери державної політики є ключовими для досягнення прогресу щодо скасування віз з боку ЄС.

Сформульовано вичерпний перелік міжнародних конвенцій та протоколів, що входять до списку обов’язкових умов ЄС для скасування візового режиму, які були підписані Україною, але наразі залишаються нератифікованими, а також необхідних міжнародно-правових документів, ще не підписаних Україною.

Законодавче забезпечення переходу до сучасного стандарту біометричних паспортів і пластикових ідентифікаційних карток європейського зразка, створення єдиного реєстру документів громадян України із одночасним запровадженням ефективного законодавства із захисту персональних даних є невід’ємною умовою скасування візового режиму з боку ЄС.

Ще однією прогалиною в законодавстві України, є законодавство в галузі міграції. Насамперед йдеться про необхідність ухвалення базового закону, який би визначав концептуальні підходи до здійснення міграційної політики.

Слід також ухвалити Закон України «Про Державну міграційну службу України» на основі доопрацьованої постанови Кабінету Міністрів України №643 від 24.06.2009 року.

Вітчизняне законодавство з питань менеджменту кордонів вимагає подальшого розвитку в напрямку створення сучасної системи інтегрованого управління кордонами з урахуванням Кодексу Шенгенського кордону (Schengen Border Code) та інших стандартів європейського права.

За словами члена Спільного комітету експертів з питань імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС Олександра Сушка, українське законодавство у сферах, що беруться до особливої уваги Європейським Союзом в процесі переговорів про надання безвізового режиму, залишається суттєво недосконалим. Темпи і якість законодавчої роботи за напрямками міграційна політика, безпека документів, захист персональних даних, управління кордонами та антикорупційна політика є незадовільними.

На думку Ірини Сушко, керівника Громадської ініціативи «Європа без бар’єрів», головними факторами невідповідності діючого законодавства України щодо документів, які посвідчують особу, умовам запровадження безвізового режиму з боку ЄС, є брак регламентації розміщення біометричних даних та відсутність їхнього правового захисту.

Ірина Солоненко, директор Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження», вважає, що сьогодні варто відійти від звинувачення ЄС у небажанні скасовувати візові обмеження для громадян України, а зосередитися на внутрішніх реформах, які зроблять Україну реальним претендентом на безвізовий режим з ЄС. Про ці реформи йдеться у дослідженні, і активна громадськість та ЗМІ мають сьогодні консолідувати зусилля і вимагати від влади здійснення відповідних реформ.

Детальніше читайте тут.

***

Дослідження було виконане за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Громадську ініціативу «Європа без бар’єрів» створено у 2008 році на основі однойменного всеукраїнського консорціуму громадських організацій та аналітичних центрів з метою консолідації зусиль громадських активістів та експертів, спрямованих на усунення перешкод свободи пересування в Європі.

Сайт: www.novisa.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: