Премія Читомо за видатні досягнення у книговидавничій справі: прийом заявок розпочато

Читомо впродовж 15 років було і продовжує бути медіа, що висвітлює найяскравіші імена, явища і тенденції у книговиданні та літературі. З 2023 року Читомо започаткувало премію, що прагне відзначити професіоналізм, наполегливість та досягнення дієвців у сфері літератури і книговидання в Україні.

“Наша команда завжди намагалася надати видимості знаковим постатям і проєктам, що своєю діяльністю задавали вектор подальшого розвитку всієї сфери. Ці дієвці надихали нас, гуртували та налаштовували на системну, тривалу і ефективну роботу.”, – говорить команда Читомо.

Міжнародний фонд “Відродження” приєднався до цієї ініціативи як генеральний партнер.

«Щиро вдячна Міжнародний фонд “Відродження” за підтримку. І це зовсім не випадкове партнерство. Перші переклади філософських, культурологічних видань на українську мову з’явилися завдяки «Відродженню», а станом на зараз з 1990 року вже вийшло понад 1000 видань за їхньої підтримки. Ще був важливий навчальний курс «Український книжковий проєкт» у 2000-х, що дав поштовх першопрохідцям незалежного книговидання. А останні роки це підтримка важливих фестивалів, окремих книжок, літературних програм.», – говорить Оксана Хмельовська, співзасновниця та редакторка Читомо.

Про що цьогорічна премія?

Вторгнення рф в Україну змусило багатьох дієвців культури стати до лав Збройних сил, територіальної оборони чи почати активно волонтерити для армії і постраждалих у війні. Водночас це поклало подвійну відповідальність на культурну спільноту в контексті адвокації, публічної та культурної дипломатії, медійної присутності.

Під час блекаутів і ракетних атак, під щоденні звуки тривог та переживаючи болісні втрати, українські видавці, автори, редактори, перекладачі, культурні менеджери доклали величезних зусиль, щоби продовжити розповідати світові правду, руйнувати імперські міфи та відкривати Україну через книги і літературу.

Аби відзначити усі ці зусилля, Читомо продовжить традицію вручення премії. Переможці отримають грошову винагороду — 3000 доларів у кожній номінації.

Номінації

Премію вручатимуть за найпомітніші звершення, що сприяють розвитку книжкового ринку та галузі в цілому, а також популяризації читання, що відбулися за календарний рік. Номінантами можуть стати не лише видавці, але й книжкові блогери, журналісти, бібліотеки, книгарні тощо, чиї досягнення особливо помітні протягом року. 

Цьогоріч прийом заявок на здобуття Премії Читомо триває з 18 листопада до 16 грудня в таких номінаціях:

  1. «Трендсетер видавничого ринку» (присуджується за розвиток інноваційного підходу у видавництві, креативну трансформацію бізнесу, розвиток книжкового / літературного ландшафту України тощо). 
  2. «За книжкову ініціативу, що сприяє промоції читання» (присуджується за пошук нових способів донесення книги до читачів, створення позитивного іміджу для читання, трансформацію освітнього процесу за допомогою читання тощо). 
  3. «Амбасадор української книги» (присуджується за особистий внесок у видимість української книги та літератури у світі, формування позитивного іміджу української літератури та культури тощо)

«Розвиток книговидання в Україні й формування стійкої книжкової спільноти вже понад три десятиліття є у фокусі фонду. За його підтримки поставали видавництва «Основи» та «Дух і літера», Форум видавців у Львові (Lviv BookForum) та Книжковий Арсенал, Лабораторія наукового перекладу і сотні видань класики світової гуманітаристики,  говорить Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», Нині, в умовах війни, надзвичайно важливою є підтримка стійкості спільнот, які показали свою значущість у розвитку довіри та згуртованості українського суспільства. Саме на це спрямована Премія Читомо за видатні досягнення дієвців українського книговидання та літературної сфери. Тому ми тішимося тому, що можемо підтримати цю ініціативу й сподіватимемося, що журі обере найкращих видавців, книжкових блогерів, журналістів, бібліотеки, книгарні, які сприяють книговиданню й популяризації читання в Україні».

Як подати заявку

Першим кроком у визначенні лавреатів є номінування кандидатів на здобуття Премії, що триває з 18 листопада по 16 грудня. Висувати кандидатів можуть українські та іноземні організації: культурні інституції України за кордоном, громадські об’єднання, юридичні компанії, освітні заклади, бібліотечні установи та асоціації, редакції медіа тощо. Кожна організація може висувати до двох номінантів, заповнивши аплікаційну форму

На першому етапі відбору Оргкомітет формує список кандидатур, перевіривши аплікаційні форми на відповідність до вимог та пріоритетів Премії. Короткі списки Премії у кожній номінації визначатиме компетентне журі, повний склад якого буде оголошений окремо. На заключному етапі члени журі обирають переможців Премії шляхом оцінювання.

Урочиста церемонія вручення Премії Читомо за участі фіналістів конкурсу та членів журі відбудеться наприкінці січня — на початку лютого 2025 року в Києві. Результати Премії будуть опубліковані у відкритому доступі й на сайті Читомо, а також на сайті Міжнародного фонду “Відродження”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: