Прем’єр-міністр проігнорував громадських експертів, що здійснюють антикорупційний моніторинг

Прем’єр-міністр України Микола Азаров не прийшов на зустріч із громадськими активістами, які здійснюють моніторинг виконання Державної програми щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 роки

Прем’єр-міністр України Микола Азаров не прийшов на зустріч із громадськими активістами, які здійснюють моніторинг виконання Державної програми щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 роки. Громадський моніторинг виконання програми здійснює “Transparency International Україна” (Творче об’єднання “ТОРО”) спільно з Антикорупційною радою України, Українським інститутом публічної політики, Фундацією “Відкрите суспільство”, Центром політико-правових реформ, ГО “Філософія серця” й Інформаційно-правовим центром “Наше право” за підтримки програми “MATRA” Посольства Королівства Нідерландів і програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

25 квітня представники коаліції громадських організацій прибули на заздалегідь призначений прийом до голови уряду, щоб презентувати результати незалежного моніторингу виконання антикорупційної програми. На цю зустріч, яка мала відбутися у приймальні громадян Кабміну, вони офіційно записалися 6 березня. Однак ані Микола Азаров, ані представники його секретаріату не з’явилися на зустріч. Громадським антикорупціонерам удалося поспілкуватися лише з працівниками приймальні громадян Кабміну, які й записували їх на прийом до голови уряду.

На прохання делегатів призначити зустріч з Миколою Азаровим в інший найближчий день працівники приймальні громадян відповіли відмовою, запропонувавши зареєструватися знову на особистий прийом до Прем’єр-міністра, який міг би відбутися лише через два місяці.

Одначе, за словами активістів, в умовах тотальної корупції в Україні та зриву державної антикорупційної програми чекати так довго немає змоги. Тому громадські експерти подали письмову заяву на ім’я глави уряду разом із результатами моніторингу держпрограми, зауваженнями та рекомендаціями до неї у вигляді інфографіки, а також диском із відеозаписами щодо порушеної проблематики.

У своєму зверненні вони вимагають від Миколи Азарова скликати спеціальне засідання уряду для розгляду проблем державної антикорупційної програми, давши змогу громадським експертам представити результати незалежного моніторингу. Фахівці також наполягають на створенні спільної робочої групи за участю їх і представників Кабміну й Мін’юсту, яка в чітко визначені стислі терміни опрацювала б зауваження й узгодила пакет змін до антикорупційної держпрограми.

“Глава уряду мав би взяти цей процес під особистий контроль, але сьогодні все виглядає так, наче його взагалі не хвилює проблема зриву виконання антикорупційної держпрограми. Ми навіть не очікували на таку зухвалу позицію другої особи в державі, що навіть іде врозріз із вимогами законодавства, яке зобов’язує посадовців проводити особистий прийом громадян”, – прокоментував ситуацію керівник “Transparency International Україна” Олексій Хмара.

“Нам повідомили, що в разі частих звернень через приймальню громадян Кабміну нас узагалі включать до чорного списку й заборонять там з’являтися, залишаючи всі наші заяви без подальшого розгляду. Вважаємо, що чиновники свідомо підставляють Прем’єр-міністра та його репутацію під удар, що яскраво можна побачити на прикладі звіту Мін’юсту, який відрапортував уряду про належне виконання антикорупційної держпрограми. Хоча це не відповідає дійсності, м’яко кажучи. Навіть не хочеться думати, що глава уряду боїться подивитися правді в очі”, – додав Богдан Якимюк, голова ГО “Антикорупційна рада України”.

Громадські антикорупціонери також вирішили звернутися до Прем’єр-міністра через його сторінку в соціальній мережі “Facebook”.

Як уже повідомлялося, експерти мають намір відстоювати перед урядом не просто вдосконалення антикорупційної держпрограми, а зміну її пріоритетів, завдань, принципів координації, а також запровадження постійного моніторингу її виконання за об’єктивною й доступною громадськості методологією. Серед іншого вони радять зробити відкритим Єдиний держреєстр корупціонерів, запровадити відповідальність за корупційні правопорушення для юридичних осіб, запровадити систему електронних держзакупівель, забезпечити доступність декларацій публічних службовців і жорсткий незалежний контроль за їх фінансовою звітністю, законодавчо врегулювати питання конфлікту інтересів і прозорого фінансування політичних партій і виборчих кампаній. Також пропонується створити спеціально уповноважений орган з антикорупційної політики, збільшити заробітну плату держслужбовців і прив’язати її до результатів їхньої роботи, організувати систематичне антикорупційне навчання та незалежне тестування знань для суддів і правоохоронців тощо.

Фото події та текст заяви можна переглянути тут

Повні результати моніторингового звіту

Контакти:
ГО “Антикорупційна рада України”
Богдан Якимюк
(044) 361 78 28
094 926 48 28
pr@ti-ukraine.org

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: