Представників ромської громади Ужгорода та Чопа вчили самоорганізовуватися

Для посилення спроможності представників ромських громад на Закарпатті пройшов тренінг «Самоорганізація в ромських громадах», що відбувся в Ужгороді 3-4 жовтня 2014 року в Ужгороді.

Роми є одним з найчисельніших народів у Закарпатській області; становище ромських громад в Закарпаті, зокрема, в місцях компактного поселення залишається досить вразливим. І хоча держава намагається йти назустріч ромській національній меншині – прийнято Стратегію захисту й соціальної інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року й План Заходів з її реалізації, наявних зусиль з боку органів державної влади досі замало, щоб сталися суттєві зрушення в питаннях доступу ромських дітей до освіти, подоланні негативних стереотипів і дискримінації, покращення доступу до отримання ідентификаційних документів і облаштування місць компактного поселення ромів (“таборів”), які є майже в усіх районах Закарпатського краю.

Реальні зміни потребують відповідальності й активних дій не лише з боку держави, але й з боку самої громади. Для посилення спроможності представників ромських громад на  Закарпатті пройшов тренінг «Самоорганізація в ромських громадах», що відбувся в Ужгороді 3-4 жовтня 2014 року в Ужгороді.

Навчальний захід  який пройшов  за підтримки «Ромської програмної ініціативи» Міжнародного фонду «Відродження»,  мав на меті не лише дати теоретичні знання, але й навчити практичним навичкам самоорганізації за трьома найбільш актуальними для громад напрямками: дошкільна та середня освіта; ваємодія органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань; благоустрій ромських поселень.

У тренінгу взяли участь: громадська організація «Рома», зокрема Сергій Чічак, Октавія Адам та Сільвія Лацко, сестри Надія Лацко та Тетяна Лацко; ромська релігійна громада «Життя і світло»; громадська організація «Раїкане рома» Аладар Пап-молодший; громадська організація «Романі черхень» Мирослав Горват та Петро Габрин, від громадської організації «Закарпатське об’єднання угорських ромів» (м. Чоп) Франтішек Лакатош та Валерія Лакатош, від телерадіокомпанії «Тиса-1», програми «Романо джівіпен» Євгенія Навроцька, ромські активісти вулиць Тельмана, Гранітної та Ужанської – Олександр Лацко, Роберт Тирпак та Роланд Газі. Організатор – агентство з прав людини «Вестед», яке очолює Марія Менжул. Тренер – Ярина Боренько, тренер Ради Європи, одна з найкращих спеціалістів в Україні в галузі освіти.

В рамках тренінгу відбулася дискусія щодо актуальних проблем у сфері дошкільної освіти серед ромських громад. Зокрема було зазначено, що нині в Україні діє електронна реєстрація в дошкільні навчальні заклади та черга, в яку завчасно потрібно стати. Учасники також обговорили необхідність розвитку індивідуальних здібностей дітей, наприклад, при центрах розвитку дитини.

Стосовно отримання базової середньої освіти ромами, спеціалісти наголосили, що  ключовою проблемою є вирівнювання освітніх шансів. Крім того, актуальними залишаються: низька відвідуваність дошкільних закладів ромськими дітьми; наявність сегрегованих шкіл, класів та груп; відсутність у навчальних програмах «ромського» компоненту, тобто даних про історію та культуру ромів; доступ до отримання якісної шкільної освіти.

Учасники також зауважили на незадовільному стані позашкільної роботи з ромськими учнями, а відтак нагальну необхідність у підготовці педагогічних кадрів, як з-поміж самих ромів так і представників інших національностей , які володіють інформацією про історію та культуру народу.

Сферою, яка має низку «підводних каменів» є лобіювання ініціатив ромських громад та їх участь у роботі органів місцевого самоврядування. Оскільки, ключовим завданням в цьому аспекті, є  вироблення консолідованих дій в самому ромському середовищі. А від так, постає питання ролі лідера та якостей, якими він повинен володіти для того, щоб зуміти зорганізувати людей для спільної справи.

Останнім, але не менш важливим був блок, присвячений благоустрою ромських поселень. На конкретному прикладі впорядкування головної та бічних доріг у ромському поселенні міста Чоп учасники тренінгу отримали корисну інформацію про методи покращення благоустрою.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: