Представникам ОСББ та ЖБК розповіли про переваги Револьверного фонду

24-26 вересня в місті Вознесенськ (Миколаївська область) відбувався семінар-обмін “Револьверний фонд як механізм стимулювання інституційного розвитку та покращення інфраструктури ОСББ та ЖБК”

24-26 вересня в місті Вознесенськ (Миколаївська область) відбувався семінар-обмін “Револьверний фонд як механізм стимулювання інституційного розвитку та покращення інфраструктури ОСББ та ЖБК”. Захід проводила ГО “Агентство економічного розвитку”, яка створила місцевий Револьверний фонд підтримки ОСББ та ЖБК за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Револьверний фонд – організація, що надає поворотну фінансову допомогу ОСББ та ЖБК.

Член Національної ради з питань розвитку ОСББ при МінЖКХ Вікторія Погорєлова зауважила: “Револьверного фонду не можна розглядати як заміну комерційним банкам. По-перше, через те, що така форма підтримки ОСББ поки що перебуває на початковій стадії розвитку в нашій країні і фінансові можливості Револьверних фондів далеко не покривають сьогоденних потреб ОСББ. Подібні фонди є проміжною ланкою, яка сприятиме запровадженню культури використання поворотних коштів і дасть змогу в майбутньому при потребі більш ефективно співпрацювати з традиційними банками”.

За словами експертів, законодавче поле є одним із найбільш неоднозначних моментів під час створення й функціонування Револьверних фондів. З одного боку, відсутність чіткого регулювання створює певну свободу та можливості для розвитку фондів у різних організаційно-правових формах і з різними методами роботи, а з іншого – надання поворотної фінансової допомоги по-різному можуть трактувати контрольні органи, як-от податкова інспекція та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а це, у свою чергу, може спровокувати значні труднощі в роботі.

Сьогодні є різні організаційно-правові форми Револьверного фонду: суб’єкт господарювання, громадське об’єднання, благодійна організація, асоціація ОСББ та муніципальний фонд. Але, детально проаналізувавши плюси й мінуси кожного з варіантів, учасники зійшлися на тому, що оптимальними для підтримки ОСББ є громадське об’єднання й асоціація ОСББ.

Міський голова Вознесенська Віталій Луков акцентував увагу учасників на важливості співпраці з муніципалітетами в ході створення Револьверних фондів. “Подібні фонди органічно доповнюють діяльність міської влади й допомагають вирішувати нагальні проблеми розвитку міста. Тому слід пам’ятати, що місцева влада може стати надійним партнером у ході створення Револьверних фондів – як в організаційному, так і у фінансовому сенсі”, – сказав посадовець.
 
Проаналізувавши всі аспекти діяльності Револьверних фондів, спираючись на міжнародний і вітчизняний досвід, а також на глибинний аналіз роботи вознесенського фонду, учасники визначили основні умови ефективної роботи Револьверного фонду:
1) започаткування фонду на місцевому рівні з подальшою перспективою розширення його діяльності на регіональний рівень (район-область). За словами фахівців, з огляду на налагодження персональних взаємозв’язків фонду з його користувачами та надання їм, крім фінансової, ще й ресурсної та методичної допомоги, діяльність у форматі національного чи міжрегіонального фонду не є ефективною. Єдиною перспективою створення фондів у таких масштабах є наділення їх координаційними й організаційно-методичним функціями – за наявності розгалуженої мережі місцевих револьверних фондів;
2) наявність соціальної мети фонду (а не підприємницької), яка полягає в підтримці (фінансовій та організаційній) ОСББ та житлових кооперативів;
3) наявність підтримки місцевої влади – як ідеологічної, так і фінансової. Як показує досвід, більшість подібних фондів (як в Україні, так і за кордоном) було створено за безпосередньої підтримки муніципалітетів;
4) використання широкого спектру джерел наповнення фонду. Особливу увагу слід приділяти отриманню коштів від ОСББ та ЖБК як аудиторії, найбільш зацікавленої в діяльності Револьверного фонду. При цьому не варто виключати таких потенційних джерел, як бюджети всіх рівнів, бізнес-інвестиції, донорські структури та пасивні доходи;
5) активна робота над освітнім та інформаційним компонентами фонду, яка дає змогу створити згуртовану спільноту однодумців і забезпечити успішну роботу.

Довідково

Револьверний фонд підтримки ОСББ створено 2012 року при ГО “Агентство економічного розвитку” задля надання фінансової допомоги ОСББ та ЖБК на проведення поточних і капітальних ремонтів, впровадження енергозберігальних технологій, здійснення робіт із благоустрою та сприяння інституційному розвитку об’єднань. Фонд надає поворотну фінансову допомогу ОСББ та ЖБК Вознесенська на термін до одного року. Кошти виділяють поетапно мінімум двома траншами. Другий транш надають після перевірки цільового використання коштів попереднього перерахування. Рішення про отримання фінансової допомоги з Револьверного фонду обов’язково має бути затверджено загальними зборами ОСББ чи ЖБК.

Фонд не бере застави й не вимагає гарантійних листів, але заявники для отримання коштів мають відповідати таким критеріям:
1) належне ведення діловодства та внутрішньої документації: облік членів об’єднання, ведення протоколів правління загальних зборів і ревізійної комісії, наказів, вхідної / вихідної документації;
2) ведення бухгалтерського та податкового обліку згідно з законодавством;
3) наявність затвердженого кошторису та розрахованих відповідно до нього сум внесків на утримання будинку та прибудинкової території з розподілом на постійні витрати та ремонтний фонд;
4) припустимий рівень заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території в межах 5% від суми річних нарахувань за підсумками двох останніх років;
5) відсутність заборгованості перед бюджетними структурами й іншими кредиторами;
6) прозора система внутрішньої звітності (дієва ревізійна комісія, ефективна система інформування тощо), легітимна система прийняття рішень.

У разі невідповідності заявника переліченим критеріям він може отримати безкоштовну методичну та ресурсну допомогу для приведення їх у відповідність до вимог Револьверного фонду.

Контакти:
ГО “Агентство економічного розвитку”
Сергій Аверков
(05134) 3 22 50
aerbox@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: