Обмеження права на свободу – не привід для обмеження права на здоров’я

Цією тезою підсумувалося експертне обговорення проблеми доступності якісної медичної допомоги для затриманих осіб та осіб, які перебувають у місцях несвободи, організованої Українською фундацію правової допомоги, спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та експертами з Національного превентивного Механізму.

Цією тезою підсумувалося експертне обговорення проблеми доступності якісної медичної допомоги для затриманих осіб та осіб, які перебувають у місцях несвободи, організованої Українською фундацію правової допомоги, спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та експертами з Національного превентивного Механізму.

Олена Кучерук, менеджер програмної ініціативи «Громадське Здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження»  підкреслила, що найбільш вразливою категорією, яка найбільше потерпає через ненадання своєчасної медичної допомоги у закладах несвободи є особи з хронічними захворюваннями, які потребують безперервного лікування (діабет, серцеві захворювання, ВІЛ), а також люди хворі на наркозалежність, адже синдром відміни, який вони переживають, перебуваючи у місцях несвободи можна прирівняти до тортур.

Віталій Баєв, директор з розвитку Української фундацій правової допомоги, зазначив, що у процесі забезпечення права на медичну допомогу у місцях несвободи визначною є роль адвокатів, оскільки людина, яка знаходиться там є обмежена виключно у праві на свободу пересування, що ніяк не означає її обмеження у праві на життя і здоров’я! Так, за квітень-червень поточного року експерти Української правової фундації провели тренінги для 750 адвокатів з 19 областей України з питань забезпечення права на медичну допомогу затриманим особам та особам, які відбувають покарання.  Віталій Баєв переконаний, що адвокатський корпус має брати більш активну роль у процесі реформування пенітенціарної системи України, а тому числі у питаннях доступності медичної допомоги та збереження права ув’язнених на якісну медичну допомогу.

Менеджер проектів Фундації,  Катерина Хільчевська у цьому контексті зазначила, що серед адвокатів, на жаль, не усі мають достатньо досвіду ведення прав пацієнтів з зазначеними захворюваннями, а отже не завжди розуміють потреби таких пацієнтів. Тому, необхідно залучати адвокатів до тіснішої співпраці з лікарями, пацієнтськими групами та громадськими організаціями, які надають сервісну допомогу наркозалежним та людям, які живуть з ВІЛ.

Ірина Сенюта, завідувач кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, відомий громадський діяч, адвокат-тренер, висловила переконання в тому, що сьогодні особлива увага має бути приділена мультидисциплінарній підготовці юристів для того, щоб сформувати спільноту фахівців саме в медичному праві. Відсутність такої спеціалізації дуже болісно позначається на пацієнтах, які опиняються в місцях несвободи і коли адвокат, який часто не має спеціальних навиків, ніяк не може забезпечити право людини на медичну допомогу.

Адвокат Олег Несінов зазначив, що судова практика в Україні  щодо забезпечення права на звільнення від ув’язнення за стоном здоров’я вкрай сумна. Суди майже не звільняють тяжкохворих осіб з місць несвободи навіть на останніх етапах їхнього життя. «За моїми даним, близько 10% засуджених осіб, помирають у місцях несвободи через серйозні захворювання, так і не дочекавшись рішення суду»,  – заявив Несінов.

Костянтин Тарасенко, начальник відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини у поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини, зазначив, що зараз в рамках реформування правоохоронної системи відбувається приведення нормативної бази щодо стандартів надання поліцією медичної допомоги при затриманні до європейського рівня. Проте, він визнав, що після передачі затриманих осіб до слідчих органів та у заклади пенітенціарної системи, такі стандарти якості поки не виконуються.

Олена Смірнова, представник Уповноваженого Верховної Ради України зазначила, що позиція Офісу Омбудсмена – це безкомпромісне дотримання прав людини в Україні незалежно від будь-яких. Відтак, допомога адвокатів у забезпеченні права на якісну медичну допомогу в місцях несвободи є надзвичайно потрібною і Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України буде усіляко підтримувати ці ініціативи Української фундації правової допомоги.

 

За детальнішою інформацією звертайтесь:

Катерина Хільчевська, 

Українська фундація правової допомоги

Тел..: +38 (044) 280-67-40

Мейл: pr.ulaf@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: