Повний перехід на ProZorro: результати першого місяця та подальші плани

Transparency International Україна та PROZORRO за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» 16 вересня 2016 року провели круглий стіл “Повний перехід на ProZorro: результати першого місяця та подальші плани реформи публічних закупівель”, присвячений досягненням і викликам реформи, розвитку електронної системи PROZORRO та долученню громадськості до контролю за використанням бюджетних коштів.

Transparency International Україна та PROZORRO за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» 16 вересня 2016 року провели круглий стіл “Повний перехід на ProZorro: результати першого місяця та подальші плани реформи публічних закупівель”, присвячений досягненням і викликам реформи, розвитку електронної системи PROZORRO та долученню громадськості до контролю за використанням бюджетних коштів.

Захід відбувся 16 вересня у Києві. Близько 80 представників громадських організацій, бізнесу та державних установ з усієї України зібралися для обговорення результатів приєднання всіх держаних замовників до системи ProZorro, механізмів контролю за публічними закупівлями за допомогою інструментів що пропонує система, а також подальші плани розвитку реформи публічних закупівель.

Під час свого виступу директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев зазначив, що мета реформи – це відновлення довіри до системи публічних закупівель в Україні шляхом кардинального спрощення участі бізнесу в державних тендерах та викорінення корупції у цій сфері. “Публічні закупівлі вже стали простими та прозорими: замовнику легко оголосити тендер, постачальнику просто взяти участь. При цьому кожному пересічному громадянину настільки просто перевірити результати тендеру, що це вже стає звичкою”, – відзначив він.

Олександр Стародубцев поділився результатами першого місяця роботи після переходу всіх державних замовників в систему ProZorro. Крім того, він розповів, що для якомога безболісного переходу замовників на ProZorro було проведено більше 160 навчальних семінарів у всіх регіонах України, підготовлено перший масовий державний онлайн-курс на платформі Prometheus та створено спеціальний ресурс для замовників http://infobox.prozorro.org/, а також дві програми з навчання тренерів (Training for Trainers, ToT) в регіонах.

Завдяки тому, що в системі “всі бачать все” тепер бізнес та громадськість можуть контролювати чесніть публічних закупівель. Щодня в системі оголошується близько 1000 тендерів. Жодне відомство чи контролюючий орган фізично не зможе проконтролювати іх усі. Тож ми не втомлюємося закликати громадськість контролювати закупівлі, адже ProZorro пропонує цілий ряд інструментів моніторингу.

Успішний розвиток реформи публічних закупівель базується на золотому трикутнику взаємодії: держава, бізнес і громадське суспільство, розповів Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна. Головний здобуток системи ProZorro полягає в можливості легко побачити підозрілі тендери та корупційні схеми. Громадські активісти тепер легко можуть моніторити закупівлі та викривати шахраїв. «ProZorro пропонує багато інструментів для моніторингу і аналізу закупівель. А Transparency International разом з партнерами допомагає активістам і волонтерам налагодити системну роботу в цьому напрямку», – пояснив Ярослав Юрчишин.

Так, кожен бажаючий може дізнатися про деталі кожного тендера, об’явленого в ProZorro, на сайті https://prozorro.gov.ua/: пошук відбувається у максимально простий і зручний спосіб, достатньо ввести назву постачальника. замовника, чи тип товару. А завдяки відкритому модулю аналітики http://bi.prozorro.org/ кожен бажаючий може зібрати статистику закупівель за власними параметрами.   

Нагадуємо, що з червня команда ProZorro роздає професійні ліцензії на користування модулем аналітики. На додаток до основних інструментів аналітики власники професійних ліцензій отримають додаткові можливості, наприклад, створення індивідуальних вибірок даних, які можуть бути використані для виявлення порушень, проведення журналістських розслідувань тощо.

Тетяна Коба, заступник директора КП “Інформатика”, КМДА, поділилася досвідом замовників, підпорядкованих КМДА зазначивши, що всі закупівлі з бюджетом 3 тис грн та більше сьогодні проводяться через ProZorro. “Станом на серпень цього року 85% всіх закупівель проводяться через електронну систему. Для забезпечення ефективності закупівель ми постійно проводимо заходи по підвищенню рівня кваліфікації структурних підрозділів КМДА в закупівлях” – розповіла Тетяна Коба.

Крім цього, під час круглого столу було підбито підсумки роботи Комісії з розгляду звернень, що діє за підтримки МФ «Відродження». В ході обговорення учасники дізналися про типові порушення при допорогових закупівлях, на яких замовників отримується найбільше скарг, які міністерства реагують на порушення у підпорядкованих їм структурам та багато іншого.

Нагадаємо, що 1 серпня Закон України «Про публічні закупівлі» та перехід на систему ProZorro став обов’язковим для всіх державних замовників. Повний перехід відбувся у два етапи: з 1 квітня всі свої надпорогові закупівлі в систему ProZorro перевели центральні органи виконавчої влади, великі державні компанії та підприємства, що є природними монополіями. З 1 серпня використання електронної системи публічних закупівель стало обов’язковим для решти державних замовників.

Електронна система працювала в пілотному режимі з лютого 2015 року. Використання системи було добровільним і кожен державний замовник мав можливість проводити у ProZorro допорогові закупівлі на суму до 200 тисяч гривень для товарів та послуг і 1,5 млн. грн. для робіт. Не зважаючи на добровільну участь у пілотному проекті система ProZorro дозволила заощадити майже 1,2 млрд грн.

Сьогодні кількість тендерів у системі вже перевищила 200 тисяч. Кількість замовників, що приєдналися до системи понад 10 тисяч. Середня кількість пропозицій на одні торги – 2,62, загальна сума економії – 3,87 млрд грн.

Контакти: Лариса Лузінська, +380 67 220 4252, ProZorro,e-mail: loryshka@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: