Команда проєкту «Лікарі для героїв» розповіла про підтримку військових з пораненнями обличчя і голови та презентувала свій новий соціальний проєкт — фотовиставку Героїв під назвою «Хоробрі обличчя».
На черепно-лицеву ділянку припадає досить велика частина поранень. Бо фактично у військового вона єдина не захищена амуніцією. І хоч такі ушкодження можуть не загрожувати життю, утім неабияк впливають на морально-психологічний стан і погіршують якість життя. Втрата зовнішності — це втрата частини власного «Я».
Для допомоги військовослужбовцям та цивільним, які отримали поранення під час російсько-української війни, фонд «Східна Зірка» започаткував благодійний проєкт «Лікарі для героїв» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Проєкт покликаний забезпечити надання висококваліфікованих послуг з реконструкції кісток обличчя, відновлення функцій та естетики на уражених ділянках голови пацієнтів з використанням новітніх технологій в імплантології.
Про це говорили 5 вересня, в Укрінформі представники проєкту «Лікарі для героїв»; військовослужбовці й ветерани — герої фотопортретів; хірурги, які проводять унікальні реконструктивні операції з відновлення обличчя після бойової травми; біоінженери, що виконують моделювання і 3D-друк імплантів кісток обличчя за найновітнішими технологіями.
Керівниця проєкту «Лікарі для героїв», ініціаторка фотовиставки «Хоробрі обличчя» Наталія Лютікова розповіла, наскільки великою є потреба в операціях з реконструкції облич поранених військових та зауважила, що, на жаль, належної підтримки з боку держави досі немає.
«Багато Захисників і Захисниць зазнали травм облич та голови і не отримують належної допомоги. По-перше, тому що не знають куди їм звертатися. По-друге, ці операції унікальні й дороговартісні. Адже, наприклад, для відновлення щелепи потрібен матеріал, який закуповується за кордоном і є доволі дорогим, а державою ці витрати не прописані. Завдання проєкту є, насамперед, стати відповідною платформою для військових і донести державі, що є велика потреба в такій допомозі», — зауважила Лютікова.
Керівниця проєкту також пояснила, що завдяки об’єднанню в проєкті найфаховіших в Україні хірургів та біоінженерів, усі медичні послуги пацієнтам у медзакладах надаються безкоштовно. Для цього проєкт «Лікарі для героїв» акумулює внески благодійників, організовує кейс-супровід під час лікування та контролює цільове використання коштів.
«Наразі операції роблять в багатьох регіонах України. 24 медичні установи та 34 провідні українські хірурги співпрацюють з нами. Це дуже важливо і цінно, що багато людей охочі об’єднуватися для допомоги військовим. Наші лікарі роблять нереальні речі, нам є чим пишатися і це наша гордість.
149 Героїв отримали допомогу завдяки проєкту «Лікарі для героїв», 133 з них — вже прооперовані. Залучено 10, 6 мільйона гривень для того, щоб оплатити матеріали для реконструкції обличчя. Нам допомагають громади, благодійні фонди, бізнес, небайдужі люди».
На питання журналістки «Вечірнього Києва», чому у такого важливого проєкту нема міжнародних донорів, пані Наталія пояснила:
«На жаль, є певна недовіра з одного боку і немає розуміння цих потреб — з іншого. Треба постійно пояснювати, чому держава не покриває витрати, бо у них, як правило, цим займається саме держава.
Другий аспект, з яким ми, на жаль, стикнулися в багатьох країнах Європи і Америки — вони не готові оплачувати потреби саме військових. На цивільних, дітей, переселенців, пенсіонерів — будь ласка. Для бійців — вибачте, ні. Або умова, що ці військові більше не повернуться у військо, тобто будуть списані. Вони не хочуть оплачувати лікування майбутнім солдатам, а наші воїни в більшості випадків, після цих усіх випробувань і відновлення, знову повертаються до побратимів і продовжують боротьбу».
Директор БФ «Східна Зірка» Сергій Герман додав, що Фонд постійно веде перемовини і продовжує працювати у цьому напрямку.
«Ми спілкуємося майже кожного дня з донорами та партнерами, як в Україні, так і за кордоном. Є попередні домовленості на продовження цього проєкту. Іноземні донори готові допомагати у фінансуванні якихось технічних можливостей. Але те, про що вони вважають має піклуватися держава — лікування, імпланти — на це ми не можемо розраховувати. Бо іноземні партнери не розуміють, чому Україна не приділяє увагу цьому питанню».
«Є ТРАВМИ, КОЛИ ЛЮДИНА ВТРАЧАЄ ПОЛОВИНУ ОБЛИЧЧЯ — ЦЕ ДРАМАТИЧНО ВПЛИВАЄ НА ЯКІСТЬ ЖИТТЯ»
У свою чергу, доктор медичних наук, професор кафедри щелепно-лицевої хірургії та сучасних стоматологічних технологій Інституту післядипломної освіти НМУ ім. Богомольця Юрій Чепурний констатував, що щелепно-лицеві травми серед військових дедалі частішають.
«Частота таких травм різко зростає через інтенсивність бойових дій. У сучасній війні домінують травми кінцівок і обличчя, бо це найбільш незахищені частини тіла. В Україні з 2014 року частота таких ушкоджень становить 30-33%. Це дуже високий відсоток. Часто в цю статистику потрапляє вся ділянка голови і шиї. Є травми, коли людина втрачає половину обличчя, обидві щелепи, і ці травми драматично впливають на якість життя», — розповів Чепурний.
Амбасадор проєкту «Хоробрі обличчя», український режисер і актор, військовослужбовець ЗСУ Ахтем Сеітаблаєв наголосив, що повертати пораненим Героям обличчя — це, насамперед, повертати якість життя.
«Це повертати людині себе. Повертати віру в себе. Ми нація небайдужих людей. Людей, які не тільки здатні на емпатію, а фахово, кожен на своєму місці, спеціалізовано, надзвичайно професійно можемо допомогти. Цим ми і відрізняємося від тих, хто нас хоче знищити. Бо ми створюємо. Повертати обличчя — це повертати якість життя. Для тих, хто свідомо пішов захищати нас з вами. Тому для мене велика честь бути дотичним до того акта мистецтва (фотовиставки — ред.), який відбувся».
Сеітаблаєв наголосив, що готовий надалі продовжувати цей проєкт і не лише у фотомистецтві, а й, наприклад, на сцені театру.
«Якщо побратими й посестри матимуть бажання продовжити цей шлях художньої співтворчості, я буду тільки радий. Ми нація творців. Створюючи високоякісний, професійний, художній контент при безпосередній участі наших Захисників і Захисниць ми сублімуємо наш біль в акт мистецтва, яке допомагає повірити і повернути людей до життя».
«КОЖЕН ПОРТРЕТ — ІКОНА СУЧАСНОСТІ»
Наразі фотовиставка налічує 24 фотопортрети восьми учасників проєкту. Авторка фотовиставки, фотокореспондентка Укрінформу Юлія Овсяннікова зазначила, що на цю роботу її надихнули самі поранені воїни та неймовірне ставлення до них учасників проєкту «Лікарі для героїв».
«Я побачила, як ви ставитеся до хлопців, і мені дуже захотілося вашими очима показати їх. Я бачу в них красу, потужність, могутність. Ми хотіли показати велич і красу цих хлопців із пораненнями. І не хотілося б, щоб вони викликали почуття жалю. Для мене кожен портрет військового — це ікона сучасності, бо вони нас захищають», — підсумувала Юлія.
Виставка світлин експонуватиметься на двох локаціях:
- 16 фотопортретів у фасадних вікнах Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» для можливості перегляду киянами та гостями міста на одній з центральних вулиць столиці — імені Богдана Хмельницького.
- 24 фотопортрети у приміщенні Державного підприємства «Кримський Дім». Презентація відбудеться 7 вересня о 17:30.
«ВІЙСЬКОВИМ ДУЖЕ ВАЖЛИВО ВІДЧУВАТИ ПРИЙНЯТТЯ І ПІДТРИМКУ»
Василь Левченко з позивним «Святий» отримав тяжке поранення у 2022-ому році на Донецькому напрямку. Він учасник Революції Гідності, а в 2014-ому році став добровольцем батальйону «Айдар». Так з того часу і воював, майже без перерв.
За ці роки він захищав чимало населених пунктів, серед яких Старобільськ, Щастя, Трьохізбенка, Горлівка, Жолобок, Старогнатівка та інші.
Чоловік каже, що протягом тривалого часу думав, що народився в сорочці. Адже навіть із вкрай небезпечних боїв вдавалось вийти неушкодженим. Та під час широкомасштабної війни він отримав поранення голови, обличчя, йому ампутували руку і зробили кілька операцій на нозі.
Василь — учасник проєкту «Лікарі для героїв» і фотовиставки «Хоробрі серця»:
«Я дякую лікарям за неймовірну допомогу, а ще — віру в себе, яку ви вселяєте. Мені доводилося бути у багатьох госпіталях, і я бачив хлопців, частіше молодших за себе, які падали духом, особливо у кого ампутації. Хлопці не розуміють, як їм жити далі. З багатьма спілкувався і переконував: нас багато таких буде, тому ми будемо всі свої.
Країна буде інша, ніж та, що була до війни. Нам треба формувати нову країну з тією реальністю, яка у нас є. Тому «Хоробрі обличчя» — проєкт, покликаний показати людям, що ми такі ж, як усі, виглядаємо лише трохи інакше. Військовим дуже важливо відчувати прийняття і підтримку».
Володимир Мельник — майстер спорту з важкої атлетики. Працював у будівельному бізнесі в столиці. З початком повномасштабного вторгнення добровільно став на захист України.
Мінно-вибухову травму отримав під час контрнаступу, в результаті обстрілу із мінометів противника. Окрім забою головного мозку, опіків рук та обличчя, лікарі діагностували вогнепальне осколкове сліпе поранення обличчя та шиї, багатоуламкові переломи кісток лицевого черепа:
«Наші лікарі справді роблять надзвичайні речі. Вони збирають нас по частинах, можна сказати. Дякую за те, що можу жувати і пити, бо з моїми травмами, я б цього не зміг робити, якби не проєкт „Лікарі для героїв“. Коли ми бачимо, що кожен — лікар, волонтер, той, хто виготовляє імпланти, об’єднуються для допомоги нам, військовим, — ми відчуваємо себе потрібними. Українці — сильна нація і ми неодмінно здобудемо Перемогу, бо кожен працює на своєму місці, задля її наближення», — підсумував Володимир.
Джерело: Вечірній Київ