1 червня у Львові стартував симпозіум документаційних та архівних проєктів «Найбільш документована війна». Подія зібрала представників різноманітних ініціатив з документування злочинів росії та їх наслідків щоб знайти відповіді на питання про те, що далі буде відбуватися з матеріалами найбільш документованої війни.
Подію організовують Центр міської історії (Львів), Центр урядування та культури в Європі Університету Ст. Галлена та Інститут гуманітарних наук (Відень) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Симпозіум має на меті запропонувати простір для рефлексії про те, як приголомшливі масштаби документаційних ініціатив впливають на наше сприйняття перебігу війни, а також як це вплине на дослідження та загалом наше суспільство після її завершення.
На відкритті Симпозіуму зі вступним словом виступив виконавчий директор Фонду Олександр Сушко. Він розповів про 3 ключові цілі Фонду в тому, що стосується фіксації війни: 1) запобігання безкарності та покарання воєнних злочинців через національні та міжнародні судові інстанції; 2) формування масиву національної пам’яті для нинішніх та прийдешніх поколінь українців; 3) міжнародна комунікація заради зміцнення міжнародної солідарності з Україною та донесення світові правди про війну та звірства агресорів.
За словами Олександра, з 2014 року Фонд підтримує спільноти кваліфікованих людей і організацій, які знають як фіксувати злочини так, щоб використати це в судових процесах, розуміють, якої якості документи повинні бути. «Для нас важливо забезпечити синергію роботи урядового, неурядового сектору та міжнародних інституцій, – говорить Сушко. – Відомий ордер на арешт путіна з’явився як наслідок такої співпраці, де українські правозахисники привернули увагу Міжнародного кримінального суду до злочину депортації дітей, підготували і передали до МКС відповідний меморандум, який використали слідчі МКС для підготовки звинувачення і ордеру на арешт путіна».
Як пояснив Олександр Сушко, міжнародна комунікація з використанням документальних свідчень дозволяє нам долати байдужість і російську пропаганду. Громадяни інших країн мають пам’ятати, що ми маємо справу з варварською війною, де є агресор , і є жертва, а не з протистоянням “великих геополітичних сил”, як комусь зручно вважати.
Симпозіум «Найбільш документована війна» триватиме три дні, до 3 червня. Програма симпозіуму буде організована довкола тем, що відображають різноманітні цілі документування війни, та торкатимуться питань і викликів, актуальних для відповідних дисциплін. У співпраці з партнерами, на симпозіумі будуть організовані практичні консультації для тих, хто документує війну.