Посилення правової спроможності територіальних громад

У Києві 16-17 лютого 2016 року зібралися 36 громадських організацій і стільки ж представників державної системи для спільного обговорення надання безоплатної правової дороги населенню. Якість та вчасність отримання безкоштовних правових консультацій залежить насамперед від спроможності громадського сектору та державних установ співпрацювати разом та шукати нові, інноваційні підходи до розширення спектру правових можливостей українців.

У Києві 16-17 лютого 2016 року зібралися 36 громадських організацій і стільки ж представників державної системи для спільного обговорення надання безоплатної правової дороги населенню. Якість та вчасність отримання безкоштовних правових консультацій залежить насамперед від спроможності громадського сектору та державних установ співпрацювати разом та шукати нові, інноваційні підходи до розширення спектру правових можливостей українців. Саме тому Міжнародний фонд «Відродження» разом з проектом «Доступна та якісна правова допомога в Україні», який фінансується урядом Канади, провели конкурс для відбору організацій, які працюватимуть над інтеграцією різних провайдерів правових послуг у своїх громадах.

Оксана Кікоть, менеджер проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», розказала, як конкурсна комісія відібрала переможців з більш ніж 250 заявок та надала коротку характеристику затверджених проектів. Ці 36 організацій обрали різні цільові аудиторії та різні формати роботи: вони надаватимуть правову допомогу учасникам АТО, дітям-сиротам, пенсіонерам, жителям віддалених сільських громад. Вони будуть навчати параюристів, здійснювати виїзні консультації, працювати з місцевими депутатами та проводити публічні заходи.

Роман Романов, директор Програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» підкреслив, що у контексті невпинної децентралізації, вміння громад забезпечити свою правову обізнаність та самостійно підтримувати сервіси правової допомоги буде в певній мірі гарантувати їх незалежність та розвиток. Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, в свою чергу запевнив, що держава готова підтримати зусилля місцевих організацій та планує продовжувати розвивати існуючу систему безоплатної правової допомоги.

«Не давати рибу, а давати вудку» – пропонував Василь Ковальчук, директор Ковельського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги. Дійсно, сама ідея посилення правових можливостей населення полягає у тому аби навчити українців знати та вміти використовувати свої права. Громадські організації спільно з державою планують не проводити разові акції, а стратегічно працювати над становленням верховенства права в першу чергу в головах людей та слідом в місцевих цільових програмах та інших інструментах розвитку громад.

Як це зробити пояснювали та ділились власним досвідом представники мережі Центрів правової інформації та консультацій, які з 2009 року працюють над розвитком правових можливостей в Україні, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Наталія Бімбірайте, директор ІРЦ «Правовий простір» розповіла про сайт legalspace.org, на якому можна отримати миттєву допомогу он-лайн від фахових юристів у форматі чату (презентація). Олена Матвійчук, директор Волинської організації «Правова єдність» надала покроковий шлях розробки та просування місцевих програм з правової освіти та допомоги (презентація); її презентацію доповнив Максим Ільчишен, директор Камянець-Подільського місцевого центру, який провів аналіз існуючих інструментів по створенню установ з правової допомоги та механізми їх фінансування з місцевих бюджетів (презентація).

Прикладом ефективної співпраці між областями та організаціями були мережеві проекти з різних напрямків. Медіація в школах та громадах, яку впроваджують в Дворічній (Харківська область) та Білозерці (Херсонська область), допомагає зменшити не тільки напругу в суспільстві, а й судові збори та витрати на адвокатів, адже конфлікти, завдяки медіації, вирішуються у досудовому порядку. Правова підтримка учасникам АТО та їх родинам, яку спільно надають п’ять організацій в Білій Церкві, Ковелі, Чугуєві, Херсоні та Чернігові, залишається надзвичайно актуальною та необхідною для України справою.

Учасники мали змогу познайомитись та обговорити спільні плани дій на наступні місяці. Результати їх роботи відчують на собі жителі громад, коли їм знадобиться правова підтримка та кваліфікована допомога.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: