Портрети Маріуполя: в пошуках відчуття дому

Проєкт «Портрети Маріуполя» – це 27 історій переселенців і переселенок, життя яких змінило повномасштабне вторгнення рф. Ідея проєкту зародилася навесні 2022 року, коли люди масово виїжджали з облоги Маріуполя. Саме тоді інформаційна блокада міста призвела до того, що світ не знав певною мірою про злочини росіян в місті Марії та загальний масштаб трагедії.

Окрім того, масові пожежі позбавили мешканців Маріуполя житла, речей, дорогоцінних символів, які дарують відчуття дому… І мова не про матеріальне. У багатьох маріупольців згоріли родинні, дитячі, весільні фотоальбоми, про що люди шкодували навіть більше ніж про втрату житла.

Місія проєкту полягає в зборі та поширенні історій маріупольців і створенні портретів героїв і героїнь. Ці фотопортрети мають стати початком нових фотоальбомів, нових сторінок життя, нових поглядів в майбутнє. Роботу над проєктом взяла на себе ГО «Простір Марії» – її члени також є переселенцями з Маріуполя, ініціативу підтримала Програма «Соціальний капітал» Міжнародного фонду «Відродження».

«З кожним місяцем розвитку ідеї та процесу роботи над проєктом ситуація в Україні змінювалася. Спочатку ми хотіли, аби історії маріупольців почули в усьому світі, а згодом стало важливим показати процес інтеграції переселенців у місцеві громади. ВПО проходять схожий шлях адаптації до нового життя: пошук житла, роботи, набуття соціальних зв’язків… І кожний переселенець по-різному порається з труднощами. Історіями наших героїв ми хотіли надихнути людей в цей непростий час – не варто опускати руки, треба рухатися вперед! А для героїв нашого проєкту, переселенців з Маріуполя, участь в «Портретах Маріуполя» – це можливість висловити свій біль і знайти дружнє коло спілкування», – розповідає керівниця проєкту, маріупольчанка Алевтина Швецова.

В березні 2023 року команда проєкту вирушила в експедиції трьома містами України – Київ, Львів, Тернопіль. Саме з цих міст надійшла найбільша кількість заявок від маріупольців і маріупольчанок, які готові були поділитися своїми історіями. До речі, переселенці які жили в інших містах України або закордоном, змогли дати онлайн-інтерв’ю, їхні історії потрапили на майданчики проєкту. Ідейники «Портретів Маріуполя» воліють, аби якомога більше історій було почуто, тому взяли на себе ініціативу зі збору додаткових інтерв’ю поза межами проєктних обов’язків.

У травні 2023 року стартували виставки «Портретів Маріуполя». Перша презентація пройшла в Національному музеї історії України (м. Київ), згодом – у Центрі Шептицького (м. Львів) і арт-кластері «На пошті» (м. Тернопіль).

Ініціатори проєкту вважають за потрібне не лише показати історії героїв, а і більше розповісти про Маріуполь, об’єднати переселенців і місцевих мешканців. Тому в рамках проєкту «Портрети Маріуполя» в містах України відбулося 18 тематичних подій: художні майстер-класи, екскурсії-прогулянки, освітні лекції, публічні розмови, робота локації «Фотоспогад». Довгоочікуваною подією стали покази документального фільму «Портрети Маріуполя», який був створений під час експедицій і зустрічей з героями.

«Ця ініціатива привертає увагу до життєвих історій маріупольців і поширює світло надії в середині темряви. Виставка не лише відображає страшні події, але й пропонує позитивну надію на майбутнє. Вона служить пам’яткою для наступних поколінь. Мистецтво довіри та фотографії змогли перетворити біль на красу, створити сталі зв’язки та розширити світ», – такий відгук на сайті проєкту залишила маріупольчанка Валерія.


До ініціативи долучилися не тільки маріупольці, а і мешканці інших міст.

«Я з Харкова, зараз вимушено проживаю у Львові. Гортаючи Фейсбук, побачила анонс виставки та зацікавилася історіями переселенців з Маріуполя, так і потрапила на відкриття. Під час урочистості дізналася про супутні тематичні події, трошки розгубилася: з одного боку – цікаво було дізнатися про історію та культуру тимчасово окупованого Маріуполя, з іншого – боялася відчути себе зайвою в «маріупольському» ком’юніті. Але все вийшло чудово: організатори запевнили, що раді бачити всіх на подіях. Я побувала на екскурсії, яка присвячена Маріуполю, змогла створити макет зруйнованого Драмтеатру та більше дізнатися про історію будівлі, долучилася до художнього майстер-класу. Щиро захоплююся людьми, які мають сили почати життя з нуля. Історії героїв проєкту особисто мене дуже надихають», – розповідає Наталія, переселенка з  Харкова. 

Під час відкриття виставок у Києві, Львові, Тернополі герої «Портретів Маріуполя» отримали друковані фотопортрети, які стали початком нових фотоальбомів, а їхні історії розміщені на інформаційних майданчиках проєкту, зокрема на сайті https://prostirmarii.com.ua/

Радослава Кабачій, менеджерка Програми «Соціальний капітал» МФВ, ділиться враженнями про проєкт: «Проєкт «Портрети Маріуполя» об’єднав не лише його героїв та родини, але й створив умови для гуртування цілої спільноти маріупольців. До проєкту у Києві, Львові та Тернополі доєднувалися мешканці цих міст, а також внутрішньо переміщені особи з інших регіонів та міст, а це створює передумови для громадського діалогу та згуртованості на засадах демократичних цінностей у громадах».

Попри закінчення запланованих виставок і заходів робота ГО «Простір Марії» над проєктом «Портрети Маріуполя» продовжується. Координатори культурних заходів, які присвячені Україні та українцям закордоном, дізналися про виставки «Портретів Маріуполя» та щиро зацікавилися ними. Тривають перемовини, за результатами яких планується організувати фотовиставки проєкту вже цієї осені в Німеччині та Франції. А це означає, що ще більше людей зможуть почути історії маріупольців, життя яких докорінно змінило повномасштабне вторгнення рф.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: