Поліцейські у Франції: за найменше порушення позбавляють посади

У газеті "Чорноморські новини" опубліковано статтю Антоніни Коляди про особливості роботи поліцейських у Франції

У газеті “Чорноморські новини” опубліковано статтю Антоніни Коляди про особливості роботи поліцейських у Франції. Матеріал підготовано в межах проекту “Українські студії європейської журналістики”, який здійснює Товариство “Український народний дім в Чернівцях” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Поліцейські у Франції: за найменше порушення позбавляють посади
Антоніна Коляда

Нині в Україні активно обговорюють роботу міліції. Через злочини, скоєні правоохоронцями, їх часто-густо бояться не менше, аніж бандитів. Лише 1% українців повністю довіряє міліції. Про це свідчать результати дослідження Інституту соціології НАН України.

А от у розвинених європейських державах прості мешканці абсолютно не бояться правоохоронців. Як-от у Франції, яка пишається своїми демократичними традиціями, їх роботу підтримує понад 60% населення. Поліція цієї країни, уявлення про яку в нас помилково склалося за комедіями Луї де Фюнеса, — сьогодні одна з найкраще організованих служб громадської безпеки Європи. І в багатьох випадках, коли доводиться мати справу з людьми у погонах, українці можуть лише позаздрити французам.

Закон — однаковий для всіх

Французькі поліцейські — це 150 тисяч осіб, покликаних забезпечувати, як це сформульовано в республіканській конституції, «одне з невід’ємних прав людини — її безпеку».

Діяльність правоохоронців у цій державі суворо регламентована. Наприклад, їм заборонено, навіть маючи на руках відповідний прокурорський мандат, проникати в житло громадян з 11-ї вечора до 6-ї ранку або затримувати будь-кого при перевірці документів більш ніж на чотири години.

Французькі поліцейські діють, строго дотримуючись інструкцій і щодо колег. За найменше порушення закону — позбавляють посад. Показовий випадок недавно стався із 46-річним служителем порядку, який перевищив швидкість на автостраді, розігнавшись до 176 км/год. на ділянці, де допускається всього 110. У порушника відразу ж забрали права. Отже, закон діє однаково для всіх, незважаючи на звання і статус людини.

Крім того, у французьких полі­цейських є свій кодекс поведінки, порушення якого несумісне зі службою. За роботою поліції уважно стежить і парламент, який може з власної ініціативи створювати слідчі комісії з того чи іншого приводу.

Державтоінспекція — найдавніша у світі

Правоохоронна структура, якою французи можуть заслужено пишатися, складається з трьох елементів. Найбільшою є Служба національної поліції, підпорядкована МВС. Менш розгалужена — всього 18 тисяч дільничних — муніципальна поліція, якою керує місцева влада. Також є жандармерія, що перебуває під контролем міністра оборони.

Цікаво, що французька жандармерія — це ще й найдавніша у світі діюча служба охорони безпеки руху. Створили її тоді, коли головною загрозою на дорогах були не порушники-водії, а бандити, які грабували мандрівників. Саме для боротьби з ними ще в 1337 році у Франції з’явився спеціальний військовий підрозділ, який підпорядковувався радникові короля.

Сьогодні порядок на дорогах підтримують і жандармерія, і ци­вільна поліція. Як і в більшості країн світу, французькі автоінспектори не мають права безпосередньо штрафувати порушників, тому в їхні обов’язки входить лише виписування штрафних квитанцій.

А от усіма силовими акціями займаються так звані CRS — підрозділи республіканської безпеки — на кшталт нашого «Беркута» чи «Сокола». Вони стежать за порядком на великих фестивалях, спортивних матчах, офіційних заходах…

До 1984 року підрозділи поліції надавали навіть термінову допомогу при нещасних випадках. Правоохоронців викликали при пологах, серцевих нападах. Тепер ця функція перейшла до пожежників.

Є у Франції й особливий вид охоронців порядку — поліція моралі, яка контролює дотримання моральних норм у громадських місцях. Скажімо, торік був розроблений спеціальний дрес-код для відпочивальників. Купальники тепер дозволені тільки на пляжі. Порушникам загрожує великий штраф, до 4 тисяч євро, або навіть тюремний термін.

Потрапити на службу — велика удача

У кожного народу є свої прізвиська для поліцейських, у Франції їх називають «poulet» — курами. За однією з версій, почалося це відтоді, як паризьке поліцейське управління оселилося на місці колишнього пташиного ринку.

Незважаючи на іронічну назву, чимало цивільних французів зовсім не проти також одягнути форму. А причина цього — статус державного службовця, що дає гарантовану зайнятість аж до цілком пристойної пенсії. Але для цього треба пройти суворий відбір. Кандидат повинен бути віком від 18 до 35 років, мати хорошу фізичну підготовку. Раніше обов’язковою умовою був також зріст: тих, у кого менше 1,6 метра, до конкурсу не допускали. Але недавно цю вимогу скасували, тож серед поліцейських з’явилися невисокі французи та француженки. Крім цього, приймальна комісія проводить розслідування моральних якостей кандидата. У тих, хто мав проблеми із законом, шанси стати поліцейським дорівнюють нулю. Під час співбесід з психологами також виявляють, наскільки претендент здатний протистояти стресам. Якщо кандидат пройшов усі перевірки, то його на рік зараховують в одну з поліцейських шкіл.

Особливість французької поліції — велика кількість жінок. Двері для прекрасної статі поліція цієї держави відчинила на початку 70-х років минуло століття. Нині жінки працюють нарівні з чоловіками: розслідують кримінальні справи, розшукують злочинців, патрулюють вулиці. Чимало з них є комісарами, посідають керівні посади. Втім, жінкам набагато складніше поєднувати роботу правоохоронця з родинними обов’язками. У багатьох з тих, які досягли висот у службі, особисте життя не таке блискуче, як кар’єра.

Важко уявити в Україні…

Незважаючи на те, що ще за правління президента Ніколя Саркозі опозиція почала критикувати розширення функцій поліції, громадян інших країн, навпаки, дивує демократичність французьких охоронців порядку. Ось що розповів на одному з інтернет-форумів відвідувач вечірнього феєрверк-шоу в Каннах: «Народу зібралося багато, під’їхали і поліцейські машини. Невдовзі кілька людей, втомлених стояти, сіли на капот поліцейської машини і продовжували спокійно дивитися шоу. Поліція ніяк не відреагувала! На моє здивування товариш, який живе у Франції вже десять років, не менш здивовано сказав: «А що такого, вони ж нічого не ламають».

Хтось може подібне уявити у нас, в Україні?..

Контакти:
Товариство “Український Народний Дім в Чернівцях”
Євгенія Олійник
050 909 13 45

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: