Політична трансформація НАТО та стратегія подальшого розширення. Виклики та перспективи для України. Міжнародна конференція

12 червня 2008 року в рамках відповідного проекту за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження" відбулася міжнародна конференція "Політична трансформація НАТО та стратегія подальшого розширення. Виклики та перспективи для України".  

12 червня 2008 року в рамках відповідного проекту за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” відбулася міжнародна конференція “Політична трансформація НАТО та стратегія подальшого розширення. Виклики та перспективи для України”, організатором якої виступив Центр європейських та трансатлантичних студій. Партнерами реалізації проекту виступили Благодійний Фонд “Місія інтелектуальних ініціатив”, Дослідницький Центр Словацької Асоціації зовнішньої політики та Празький Інститут безпекових студій.

Робота конференції була зосереджена на досягненні головної мети — виробленні теоретичних та практичних рекомендацій з метою відповідності євроатлантичних устрімлінь України початку імплементації нової стратегії розширення Альянсу на тлі ключових тенденцій в політичному розвитку НАТО як єдиного механізму безпекової та військової взаємодії  в трансатлантичному середовищі.

Програма міжнародної конференції, яка передбачала проведення трьох пленарних сесій, була спроектована для розгляду наступних пріорітетних тем:

  • НАТО: стратегічні сценарії майбутнього
  • Кардинальна зміна природи та місій НАТО та перспективне  членство України
  • Альянс: пошук стратегічного консенсусу та стратегія майбутнього розширення – виклики для України
  • Нова Стратегічна Концепція НАТО та євроатлантичний вимір України
  • Чи стане концепція “Глобального Партнерства” підтримуючою для євроатлантичних устрімлінь України?
  • Критерії майбутнього членства як передумова для успіху майбутнього розширеня: “за” і “проти”
  • Останні хвилі розширення, інтеграція “новачків” та синдром “відсутності солідарності”
  • Після Бухарестського Самміту НАТО та на шляху до ювілейного Самміту-2009. Уроки для України.

 Дані пріорітетні напрямки дискутувалися під час сесій: “Kлючові виклики для НАТО та концепція політичної трансформації та подальшого розширення”,Хвилі розширення: від Мадриду до Вашингтону, Бухаресту та й надалі”  та “Від євроцентричного оборонного Альянсу до глобального інституту безпеки?”.

 Ключовими на конференції стали виступи ведучого аналітика Празького Інституту безпекових студій д-ра Іржі Шнайдера на тему “НАТО: сценарії майбутнього”, д-ра Марека Мадея (Польський Інститут безпекових справ) – “Відсутність нової Стратегічної концепції та майбутнє трансформації НАТО”, колишнього Посла Польщі в НАТО Єжі Новака (Центр міжнародних відносин, Варшава) – “НАТО та Україна: майбутнє відносин. Погляд з штаб-квартири НАТО та Варшави”, професора Хусейна Багчі (Близько-Східний Технічний Університет, Анкара) – “Як Туреччина сприймає розвиток безпекової ситуації в регіоні Чорного моря після розширення НАТО”, д-ра Іво Самсона (Дослідницький Центр Словацької Асоціації зовнішньої політики) – “Майбутнє НАТО – майбутнє глобального безпекового ризику: продовження розширення чи глобальна капітуляція?”, Сергія Герасимчука (Група безпекових студій, Україна) – “Глобальне партнерство” як перший крок до повного членства в НАТО?” та інших доповідачів.

Учасники конференції були майже одностайними в тому, що Україна для досягнення своїх стратегічних зовнішньополітичних пріорітетів, в першу чергу, в контексті євроатлантичної інтеграції, повинна доволі радикально змінити свою політику, яка б базувалася на наступному алгоритмі: “Відчувати себе майже членом Альянсу, для того, аби відзнаходити адекватні відповіді на трасформаційні виклики для НАТО в умовах дуже складної та важко передбачуваної безпекової та мілітарної ситуації у світі”. Таке позиціювання надасть реальну змогу для проведення тих реформ, які будуть знаходитися у відповідності з процесами реформуваня всередині Північно-Атлантичного Альянсу. Особлива увага повинна бути приділена початку процесу підготовки нової Стратегічної Концепції НАТО, можливої трансформації процесу розширення Альянсу, відносинам поміж НАТО та ЄС та їх впливу на перспективи членства України в Альянсі, розвитку ситуації в Афганістані як ключового виклику для майбутнього НАТО.

В роботі конференції взяли участь українські фахівці, які опікуються євроатлантичною інтеграційною проблематикою, представники Секретаріатів Президента України та Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони, Міністерства закордонних справ, РНБОУ, Національного Центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Представництва НАТО в Україні, Офісу зв’язку НАТО в Україні, представнки Верховної Ради України, дипломатичних місій в Україні, аналітики, експерти, представники ЗМІ.

Контактні телефони:

 + (380) 44 454 11 56, 8 067 681 95 82

e-mail: europekolomiyets@ukr.net (Коломієць Олексій)

+ (380) 95 571 01 33,  e-mail: muvitalii@meta.ua (Мартинюк Віталій)

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: