26 жовтня в Тренінговому центрі прокурорів України розпочався міжнародний семінар «Правова кваліфікація злочинів проти довкілля: об’єднуємо зусилля на національному та міжнародному рівнях» за участі національних та міжнародних фахівців, науковців та практиків у сфері права.
Відкриваючи захід, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець наголосив, що ведення війни та нищення довкілля під час війни – спричиняє величезні збитки, які треба буде відшкодувати агресору. Тому, фіксація шкоди та обрахунок збитків довкіллю для їх подальшого відшкодування, може стати стримуючим фактором для майбутніх агресій такого роду, що може спричинити знищення природи.
Борис Індиченко, керівник СЕП зауважив про необхідність деталізації законодавства для правового регулювання екоциду. На сьогодні СЕП розслідує біля 25 кримінальних проваджень за фактом злочину екоциду, з яких 14 кримінальних проваджень щодо злочину екоциду під час збройної агресії рф протягом 2022-2023 років. Також важливо реформувати кримінальне законодавство, щоб зробити вчинення злочинів проти довкілля невигідними для самих злочинців.
Олег Бондаренко, голова комітету ВРУ з питань екологічної політики зазначив, що попри прийняття євроінтеграційних законів в сфері захисту довкілля, зміни до ККУ не приймаються. Більше того, зміни до законодавства в сфері захисту довкілля не є пріоритетом для парламентарів, а воєнний стан ускладнює законодавчу роботу в даній сфері.
Учасники дискусії обговорювали міжнародно-правове регулювання вчинення екоциду та запобігання завдання шкоди довкіллю під час воєнних дій, чинне кримінальне законодавство та судову практику щодо злочинів екоциду та порушення законів та звичаїв війни.
Також міжнародні та українські експерти подискутують щодо важливості створення та особливостей функціонування міжнародного реєстру та його зв’язок із національним реєстром збитків.
Останній блок дискусій міжнародного семінару буде присвячено криміналізації шкоди довкіллю на рівні ЄС та країн-членів ЄС, де фахівці-правники із ЄС деталізують недоліки законодавства на рівні ЄС та причини перегляду відповідної директиви щодо екологічних злочинів.
Організатори семінару: Офіс Генерального прокурора України, Тренінговий центр прокурорів України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, міжфракційне об’єднання Верховної Ради України «За довкілля, проти екоциду», Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина».
Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Його вміст є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Міжнародного фонду «Відродження».