Побороти катування. Як Стратегія протидії катуванням допоможе перемогти це ганебне явище

Якщо ви спробуєте дізнатися, скільки випадків катування відбулося в Україні в минулому році – у вас мало що вийде. Адже сьогодні навіть статистики у цій сфері не ведеться, а без зрозумілих і цілісних даних важко казати про цілісну та системну діяльність з протидії катуванням.

Вже найближчим часом ця ситуація може змінитися на краще. 29 жовтня Уряд схвалив Стратегію протидії катуванням, яка допоможе системно протидіяти катуванням у силових відомствах, місцях несвободи тощо.

Цей документ – став наслідком ініціативи Офісу Генерального прокурора та команди Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інших серйозних порушеннях прав громадян з боку правоохоронних органів. Юрій Бєлоусов з правозахисним та аналітичним бекграундом у 2019 році пішов працювати у Офіс Генерального прокурора, очоливши цей Департамент. Саме його команда  працює на те, щоб катувань в Україні стало менше, а ті, хто переступили цю межу, – понесли покарання, розказав про основні ідеї Стратегії. 

«Ще у 2012 році Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Каверзін проти України» визнав, що в Україні немає системи протидії катуванням і зобов’язав нас створити таку систему. Були неодноразові намагання колег з правозахисних організацій розробити стратегію, але раніше жодне з цих намагань так і не було доведене до кінця», – пояснює Юрій історію Документу.

Тільки через 7 років держава почала предметну роботу над реалізацією рішення 2012 року, на яке Європейський суд з прав людини дава Україні рік. У 2019 році був створений відповідний департамент у Генпрокуратурі, а у 2020-му – почалась робота над Стратегією, яку підтримав Міжнародний фонд «Відродження». Синергія Офісу Генерального прокурора та Міністерства юстиції України далі дозволила довести цей документ  до затвердження Урядом. 

Ключове завдання Стратегії – запровадити в Україні ефективний механізм розслідування катувань з боку працівників правоохоронних органів. «Ми відчули, що в Україні не вистачає нормативного підґрунтя, щоб спрямувати діяльність правоохоронних органів у одному напрямку, – каже Юрій Бєлоусов. – Відтак стратегія має стати дороговказом для усіх органів влади  – Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Офісу Генерального прокурора, Міністерства охорони здоров’я та інших».

Разом зі стратегією, департамент розробив і покроковий план її реалізації для кожного відповідального органу влади – з конкретними діями, дедлайнами та відповідальними за втілення особами. Лишається лише взяти план і робити те, що у ньому написано.

Серед іншого, Стратегія передбачає появу на рівні обласних прокуратур спеціалізованих підрозділів, які займатимуться протидією катуванням. «Коли немає того, хто займається боротьбою з катуваннями, це питання не стає ні для кого пріоритетом. Прокурори займаються іншими провадженнями, у них немає часу і бажання займатися цими додатковими справами. Аналогічно у Державному бюро розслідувань з’являться слідчі, які займатимуться виключно протидією катуванням», – пояснює Юрій.

Крім цього, Стратегія допоможе налагодити ефективну взаємодію між підрозділами правоохоронних органів, які займаються протидією катуванням (наприклад, під розслідування катувань можуть бути адаптовані Стандарти досудового розслідування, які розроблялися за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»), розробити методологію розслідування катувань, єдині стандарти фіксації тілесних ушкоджень в медичних закладах. Вперше в історії почнуть збирати та аналізувати статистичні дані щодо катувань. Ми вперше зможемо отримати загальні дані щодо масштабів катувань в Україні.

Окрема сфера роботи – масштабна інформаційна кампанія щодо важливості проблеми катувань. «Ми хочемо, щоб українці усвідомлювали, скільки випадків катувань відбувається щороку, до яких наслідків вони призводять, – каже Юрій Бєлоусов. – Люди не мають толерувати це явище. А у випадках, якщо стануть свідками або жертвами катувань – детально знали, що далі робити і куди звертатись».

Хоча Стратегія затверджена Кабміном, попереду найважливіша частина роботи – контролювати органи правопорядку, щоб вони сповна втілили в життя все те, що написано на папері. «Ми будемо стежити, перевіряти, чи все обіцяне було зроблено, і якщо бачитимемо якісь затримки – будемо переконувати колег в тому, що Стратегію необхідно реалізувати сповна. Тепер це не просто наші розмови і рекомендації, а вимога Уряду. Попереду багато роботи і ми сподіваємось, що і експерти-правозахисники допоможуть нам слідкувати за тим, як Стратегія впливає на зміну ситуації, щодо катувань», – підсумовує Юрій.

Детальний текст Стратегії можна прочитати за посиланням.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: