По допомогу звернутись не соромно

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух, присвячений допомозі жертвам домашнього насильства

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух, присвячений допомозі жертвам домашнього насильства. У статті висвітлено результати проекту “Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї”, який здійснюють громадські організації “Центр Правової Допомоги”, “Правова єдність” і Білозерський осередок Молодіжного центру регіонального розвитку за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

По допомогу звернутись не соромно
Оксана Пастух

Взяти слухавку, набрати номер національної «гарячої лінії» та розповісти незнайомому слухачеві про фізичний і моральний біль, який завдала рідна людина, попросити про допомогу та захист цього року відважилися 6100 українців.

Але насправді людей, постраждалих від домашнього насильства, у десятки разів більше. Їх навіть більше, ніж значиться у статистиці міліції. Всі ці люди мають право на гідне ставлення та захист незалежно від того, чи проживають вони у мегаполісі, мають сучасні гаджети, чи мешкають у віддаленому від цивілізації селі.

До старту 22-ої світової кампанії «16 днів проти гендерного насильства» 22 листопада експерти зібралися на прес-клуб у Києві. І розглянули які є дієві, захисні механізми та можливості отримання допомоги постраждалими від домашнього насильства з великих міст та маленьких сіл. Про те, що питання актуальне, свідчить навіть офіційна статистика звернень до міліції та соціальних служб за фактами вчинення насильства в сім’ї. Щороку фіксується більше ста тисяч таких випадків. Разом з цим десятки громадських організації з усієї України паралельно приймають тисячі звернень і надають постраждалим психологічну підтримку, юридичні консультації та притулок для тимчасового проживання.

– Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству 0 800 500 335 або 386 – це безкоштовний загальнонаціональний ресурс, за допомогою якого вже понад 30 тисяч українців отримали первинні консультації. Цього року кількість дзвінків складає 6 100, з них більше половини – дзвінки з сіл та містечок, – розповіла Катерина Левченко, президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна». – Наступний крок після консультування – організація надання допомоги, а саме притулку і безпосереднього соціального супроводу. За даними моніторингу, проведеного у рамках соціальної програми «Скажімо НІ домашньому насильству», в обласному центрі у середньому є 25 місць. При цьому, в деяких регіонах – Вінницькій, Полтавський, Харківській областях – притулків немає взагалі. У Києві ситуація краща – маємо 4 спеціалізовані шелтери для постраждалих від насильства в сім’ї, проте сумарна кількість місць у них становить близько 50».

Також пані Катерина повідомила, що протягом кампанії «16 днів проти гендерного насильства» у соціальних мережах під хештегом #SeeTheSigns (Побач знаки) будуть поширюватися креативні картинки з повідомленнями про ознаки домашнього насильства.

Протягом року три регіональні громадські організації – «Центр Правової Допомоги» (Ковель Волинської області), «Правова єдність» (Біла Церква Київської області) та «Молодіжний центр регіонального розвитку» (селище Білозерка Херсонської області), на базі яких створені Центри правової інформації та консультації за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» надавали безоплатну правову допомогу жертвам насильства та налагоджували співпрацю з місцевими державними органами для надання захисту постраждалим у невеликих громадах. Справа у тому, що у містечках та селах потреба у допомозі постраждалим від насильства стоїть особливо гостро.

– Сьогодні врятуватися від хатньої тиранії на селі, на жаль, практично неможливо, – констатує Олена Матвійчук, голова громадської організації з Волинської області «Центр правової допомоги» та керівниця проекту «Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї», який реалізовується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». – Були випадки, коли жінки приїздили до нас за останні гроші з надією знайти порятунок. Зверталися люди похилого віку, які в сльозах розповідали про знущання з боку своїх дітей, приходили по допомогу і неповнолітні дітки. У маленьких громадах жертвам домашнього насильства фактично взагалі немає куди звернутись за правовою допомогою та за захистом».

Напрацювання, конкретні поради, які набуті під час реалізації проекту, висвітлені в посібнику для громадських організацій та активістів з громад «Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення». Найближчим часом електронна версія посібника буде доступною в бібліотеці «Правового Простору».

Контакти:
“Верховенство права”
Ольга Гальченко
(044) 482 03 63
halchenko@irf.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: