Підвищення рівня кримінального переслідування споживачів наркотиків в Україні прирівнює наркозалежність до злочину та загрожує сплеском епідемії ВІЛ/СНІД

Занепокоєння з цього приводу сьогодні, 16 листопада, висловили керівники Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Андрій Клепіков та Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

Внаслідок нещодавного набуття чинності Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 634 рівень криміналізації споживачів найбільш поширених у незаконному обігу наркотиків, що вживаються ін’єкційним шляхом, підвищився у 20 разів (!).

Відтепер кількість опію ацетильованого, за незаконне зберігання якого наступає кримінальна відповідальність в Україні, рівно у 100 разів (!) нижча, ніж у сусідній Російській Федерації (0,005 г проти 0,5 г).

Судова практика в Україні свідчить, що в окремих випадках навіть залишків цього наркотику у використаному шприці може бути достатньо для притягнення особи до кримінальної відповідальності за ст. 309 Кримінального кодексу України та призначення покарання до 3-х років позбавлення волі.

«Саме ін’єкційне вживання наркотиків на даний час є рушійною силою епідемії ВІЛ-інфекції (58% усіх офіційно зареєстрованих випадків) та гепатиту С в Україні. З підвищенням норм кримінальної відповідальності наркомани не стануть менше колотися, а робитимуть це більш небезпечно. Паралізується робота профілактичних програм обміну використаних шприців, що реалізуються недержавними організаціями та підрозділами Держсоцслужби в рамках Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ/СНІД: мільйони шприців лежатимуть на дитячих майданчиках, у під’їздах та біля жилих будинків. Це може обернутися сплеском ВІЛ-інфікування в країни», – прокоментував ситуацію Андрій Клепіков.

Проблема безпосередньо стосується щонайменше 59,8 тис, або 76% усіх офіційно зареєстрованих у МОЗ України осіб, які перебувають на диспансерному обліку з хронічною залежністю від опіоїдів. Слід також враховувати, що кількість наркозалежних, які не перебувають на офіційному обліку МОЗ, у декілька разів вища.

«Ми, дійсно, занепокоєні репресивним характером політики новітньої влади у сфері, що стосується наркозалежних людей. Не підвищується ефективність протидії організованій наркозлочинності. Замість викорінення корупції тих правоохоронців, які борються з незаконними обігом наркотиків, держава робить найпростіше — переслідує у першу чергу людей, хворих на наркотичну залежність. Це – не логічно, це заганяє хворих людей у підпілля, у глухий кут, одночасно ставить під загрозу епідемічне благополуччя мільйонів громадян, які будуть наражатися на більшу небезпеку зараження ВІЛ-інфекцією», – заявив Євген Бистрицький.

«Наркозалежність фактично прирівняли до злочину», – висловив своє занепокоєння Павло Куцев, директор БФ «Дроп ін центр», який має 25-річний стаж вживання наркотиків. «Варто враховувати, що й без того високий рівень корупції серед правоохоронців ще більше зросте, адже відтепер гроші будуть вимагати навіть у випадку затримання хворої людини з використаним шприцем».

Вимушені констатувати, що криміналізація наркозалежних в Україні відбувається у той час, як у більшості країн спостерігаються зворотні процеси. За результатами 18-ої Міжнародної конференції зі СНІДу, що відбулася у липні 2010 року у Відні (Австрія), понад 17 тисяч людей підписали «Віденську декларацію», що закликає до глобальної декриміналізації наркозалежних людей.

Слід зважати на інші тривожні зміни у вітчизняній наркополітиці, що відбулися останнім часом.

Незважаючи на те, що наркозалежність визначена законодавством України хронічною хворобою, днями має вступити у дію постанова Кабінету Міністрів України № 1038, відповідно до якої Міністра охорони здоров’я України взагалі виведено зі складу керівників урядової Національної координаційної ради протидії наркоманії.

У той же час, у вересні 2010 року урядовим розпорядженням було затверджено нову Концепцію наркополітики на період до 2015 року, яка взагалі не передбачає жодних заходів із лікування наркозалежності.

У середині грудня у м. Софія правління Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, за фінансової підтримки якого в Україні послугами з профілактики ВІЛ охоплено понад 170 тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), має вирішити долю поданої заявки від України на наступний п’ятирічний раунд фінансування обсягом до 300 млн. доларів США. Заходи з профілактики ВІЛ серед СІН, у т.ч. підтримка програм обміну шприців, є одним з ключових профілактичних напрямків майбутнього проекту, який сьогодні опинився під загрозою.

26 лиспопада 2010 року під головуванням Президента України має відбутися спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони, присвячене вирішенню проблем ВІЛ/СНІД, вірусних гепатитів та інших інфекційних хвороб. Завтра, 17 листопада, у м. Києві відкривається Національна конференція з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу “За кожне життя – разом”, організована за підтримки Уряду України та міжнародних організацій.

Напередодні цих важливих подій, з огляду на Всесвітній день боротьби зі СНІДом, що буде відзначатися в уьому світі 1 грудня, Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні та Міжнародний фонд «Відродження» закликають керівництво держави із залученням громадських та міжнародних організацій негайно переглянути останні деструктивні рішення у сфері наркополітики, повернутися обличчям до людей, які живуть з проблемами наркозалежності та ВІЛ/СНІД, а не закривати очі на очевидні речі.

***

Порівняльна таблиця до нової редакції «Таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу», затверджених Наказом МОЗ України № 188 від 01.08.2000, що вступили у силу 29 жовтня 2010 року:

 

Наркотичний засіб, психотропна речовина/ прекурсор

Кримінальна відповідальність з, грам (нова редакція)

Кримінальна відповідальність   з, грам (стара редакція)

Кримінальна відповідальність у Росії з,  грам

Опій ацетильований

0,005

0,1

0,5

Опій –сік снотворного маку, що згорнувся

0,1

0,5

1

Героїн

0,005

з 0 г

0,5

(+)-Лізергід (ЛСД)

0,00001

з 0 г

0,0001

Меткатинон (ефедрон),

Кустарно виготовлені

препарати з ефедрину…

0,01

з 0 г

0,5

 

Постанова КМУ від 10 листопада 2010 р. N 1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 травня 1993 р. N 343 і від 15 лютого 2006 р. N 147»

Розпорядження КМУ від 10 листопада 2010 р. N 1038 від 13 вересня 2010 р. N 1808-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки»

 

Контактні особи:Костянтин Перцовський, Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, Старший менеджер з питань комунікації, тел. (+38044) 490 54 85 (вн. 205) моб. +380667095199, pertsovskyi@aidsalliance.org.ua; http://www.aidsalliance.org.ua

Олена Кучерук, Менеджер програми “Зменшення шкоди” Міжнародного фонду “Відродження”, тел. +380 (44) 461 97 09, факс. +380 (44) 486 76 29, kucheruk@irf.kiev.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: