Підтримка організацій, які працюють з ромськими громадами Закарпаття

1-4 грудня представники Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження» відвідали Закарпаття з метою вивчення ефективності проектів, які наразі реалізують громадські організації в ромських громадах, а також обговорення планів роботи на наступний рік.

1-4 грудня представники Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження» відвідали Закарпаття з метою вивчення ефективності проектів, які наразі реалізують громадські організації в ромських громадах, а також обговорення планів роботи на наступний рік.

Робочий візит відкрила поїздка до м. Мукачево, де розташовано одне з найбільших компактних поселень в регіоні. За даними органів місцевого самоврядування, ромська громада становить близько 25% всього населення Мукачево, більша частина ромів проживає компактно. Саме табір став першим пунктом призначення, куди вирушили представники Благодійного Фонду «Розвиток», які реалізують проект з надання первинної безоплатної правової допомоги ромському населенню в таборі, і Міжнародного Фонду «Відродження». За словами лідерів ромської громади, найбільшою проблемою табору залишається відсутність централізованого водопостачання, нерегулярний вивіз сміття і, звичайно, право власності на землю й самовільно споруджені будинки, що, відповідно тягне за собою неможливість оформлення реєстрації. За словами юристів, відсутність реєстрації в паспорті суттєво обмежує ромів у доступі до соціальної допомоги, окремих видів соціальних послуг і працевлаштування. Загалом, ситуація з самобудами в таборі досить складна – майже половина всіх забудов були зведені в хаотичному порядку і таким чином, що навряд чи мають шанси бути визнані капітальними забудовами і згодом приватизовані. Варто зауважити, що така ситуація з правом власності на нерухоме майно не є рідкістю і досить поширена, наприклад, в компактних поселеннях ромів м. Ужгорода.

r1Ці та інші проблеми були озвучені директором ромської програмної ініціативи МФ «Відродження» Ольгою Жмурко під час зустрічі з заступниками міського голови м. Мукачево – Ернестом Нусером і Михайлом Лабашем. Місцева влада відкрита до діалогу щодо пошуків вирішення проблем ромів міста, однак, як і раніше, розглядає проблеми ромів, які живуть у компактному поселенні, як такі, що мають вирішуватися за ініціативи ромських лідерів, обраних до міської ради. Досвід же проектів, які реалізуються за підтримки МФ «Відродження» у ромських громадах Закарпаття, підказує, що найбільш нагальною є потреба і розвитку такого покоління лідерства, яке здатне професійно й адекватно оцінювати потреби своєї громади і адресувати їх у відповідні органи місцевої влади на місцевому рівні.

В тих умовах, в яких наразі знаходиться розвиток і реалізація належної державної політики щодо ромів, найбільш дієвий механізм адресування й адвокації інтересів ромського народу лежить, перш за все, в площині місцевого самоврядування.

2 грудня в Ужгороді відбулася зустріч представника МФВ з лідерами ромських неурядових організацій Закарпаття, на якій були присутні представники ромських громад Мукачева, Перечина, Виноградівського району, Великого Березного та Ужгорода. 

r2Основна тема розмови велася навколо стратегії роботи Міжнародного фонду «Відродження» та реалізації поточних грантових проектів, фінансованих Фондом. Ольга Жмурко детально зупинилася на тих програмних ініціативах, які плануються втілюватись в життя наступного року: реалізація деяких успішних проектів буде продовжена, а також буде новий напрямок – це культурна сфера. Пріоритетами ж в роботі Фонду залишиться правозахист та освіта ромів. І перевага буде надаватися тим проектним пропозиціям, в реалізації яких братимуть учать кілька організацій-партнерів за обов’язкової співпраці з органами влади; за умови співпраці та комунікації на горизонтальному і вертикальному рівні. Вперше заплановано втілювати у 2015 році пілотні проекти по впровадженню інституту помічників (асистентів) вчителів у тих школах, де навчаються ромські діти.

Була доведена інформація для лідерів ромських організацій про можливість відновлення роботи дорадчої ради при програмі «Рома України», до якої б входили авторитетні ромські громадські діячі зі всієї України.

Враховуючи нинішню важку ситуацію на Донбасі в зоні АТО, Ольга Жмурко проінформувала присутніх про те, що МФ «Відродження» надав значну фінансову допомогу тим ромським родинам, які змушені були полишити власні домівки з початком військових дій. Так, зокрема, за словами Ольги Жмурко, близько шестидесяти ромів були поселені в Новомосковському санаторії (Дніпропетровська область).

Учасники зустрічі мали можливість задати представнику Фонду запитання, іноді незручні і гострі. Так, зокрема, стосовно питання проведення та організації свята 8 квітня (Міжнародного дня ромів), Ольга Жмурко зазначила, що необхідно проводити подібні заходи так, щоб показати кращі сторони життя ромської громади.

У ході візиту на Закарпаття, Ольга Жмурко здійснися кілька виїздів на місця, в яких реалізовуються грантові проекти Фонду. Так, вона побувала в Мукачівському правозахисному центрі, який діє при місцевому благодійному фонді «Розвиток», відвідала Ужгородську ЗОШ № 13 та соціальний центр поряд із цією школою, який очолює Елеонора Кулчар (голова благодійного фонду «Благо»). 

Візит до Ужгородського району розпочався з відвідання правозахисного центру в селі Холмок (село знаходиться між Ужгородом та Чопом, перша згадка про нього датується 1288 роком), де щойно запрацював правозахисний центр при благодійному фонді «Романо лунго трайо» з Ужгорода (голова – Геннадій Чічак). Холмок нараховує 520-530 осіб ромської народності, які проживають по одній вулиці Польовій. Біровом табору в Холмоку є Гейза Горват.

Одним з досягнень роботи юристів цього Центру є вирішення проблеми заборгованості за електроенергію: ромській родині приписали 12000 гривень боргу за нібито спожиту електроенергію, однак судовим рішенням було визнано, що такі дії були неправомірними. Зараз у Центрі працюють троє осіб – це Ганна Нодь, Ганна Віннічук та Геннадій Чічак, які налагодили тісну співпрацю з Холмоцькою сільською радою (голова – Тетяна Вачиля).

Насичена програма Ольги Жмурко стосувалася і відвідин нещодавно створеної ромської громадської організації з Чопа «Об’єднання угорських ромів Закарпаття» (голова Франтішек Лакатош). Попри молодий вік цієї організації, її лідери намагаються всіма силами покращити життя в ромському поселенні в Чопі. Так, цього року на прохання місцевих жителів та за допомогою міської ради Чопа (голова – Галина Цар) були встановлені двадцять бетонних вуличних стовпів для освітлення вулиці Приозерної, вулиці у ромському поселенні.

Враховуючи настання холодних днів, заступник голови організації Валерія Лакатош, яка є також членом виконкому Чопської міської ради, допомогла кільком ромським родинам отримати дрова для опалювання будинків. Оскільки Валерія мріє отримати вищу освіту, Ольга Жмурко розповіла їй про ті кроки, які вона повинна зробити, щоб отримати кошти на своє навчання від Ромського освітнього фонду з Будапешта.

Однією з найбільш болючих проблем ромів Чопа є те, що школярі добираються за два кілометри до своєї школи. Частина вулиць табору у дощову пору перетворюються на суцільне болото, тому діти, йдучи до центральної асфальтованої дороги на маршрутний рейс, вже мають забруднене взуття. А водії таких маршруток відмовляються брати таких дітей. Тому важливим є проведення роз’яснювальних бесід як з водіями, так і з батьками дітей.

За матеріалами: Чачіпен, автор Євгенія Навроцька

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: