Під впливом громадськості парламент зробив наступний крок до прозорого видобування

1 березня 2018 року, закон №6229 «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» у першому читанні був ухвалений Верховною Радою України та готується до другого читання.

1 березня 2018 року, закон №6229 «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» у першому читанні був ухвалений Верховною Радою України та готується до другого читання. За нього проголосували 231 народний депутат. Це стало можливим завдяки послідовній роботі громадськості. Більше двох років тому аналітичний центр DiXi Group взявся за розробку цього законопроекту та його просування до порядку денного в парламенті.

Законопроект № 6229 розроблено для впровадження в Україні міжнародних стандартів та найкращих практик з розкриття інформації у видобувних галузях відповідно до міжнародної Ініціативи з прозорості у видобувних галузях (ІПВГ). Це вже другий законопроект з цього напрямку й зобов’язуватиме всіх видобувників розкривати свої звіти про виробництво та платежі щорічно. А перший закон був ухвалений у 2015 році й зобов’язав видобуві компанії відкривати інформацію про свій видобуток нафти та газу.

«Ухвалення законопроекту №6229 у першому читанні – дуже важливий, але тільки перший крок на шляху забезпечення прозорості видобувного сектору. Ухвалення чи неухвалення у майбутньому цього закону в цілому стане тестом для держави: чи готова вона надавати своїм громадянам правдиву та своєчасну інформацію про те, що відбувається у секторі видобутку корисних копалин», – пояснює директор програмної ініціативи «Демократична практика» фонду Відродження, член Правління Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) Олексій Орловський

Він також зауважив, що йдеться про виконання вимог статті 13 Конституції України, згідно з якою земля та її надра в межах території України є об’єктами права власності Українського народу, відтак громадяни мають право на доступ до тієї інформації, якої вимагає цей законопроект. Йдеться передусім про обов’язкове звітування бізнесу про обсяги видобутків та прибутків від них, відкриття імен справжніх власників компаній, а також оприлюднення інформації про контракти.

Детальніше про суть та вимоги законопроекту пояснює DiXi Group.

Міжнародний фонд «Відродженння» вже тривалий час підтримує реформу видобувної галузі. Зокрема, 10 років тому став провідником міжнародної Ініціативи з прозорості видобувних галузей (EITI) в Україні, а з 2013 року до Ініціативи офіційно приєдналась держава. За цей час під впливом громадськості було: 

  • відкрито інформацію про видачу ліцензій на користування надрами та транспортування природних ресурсів територією країни; 
  • запроваджено звірку платежів компаній та надходжень до бюджетів різних рівнів від видобувних компаній; 
  • внесено зміни до Бюджетного кодексу, завдяки яким з початку 2018 року 5% рентних платежів, які сплачують нафтогазові компанії, мають зараховуватися до місцевих бюджетів тих громад, районів та областей, на території яких здійснюється видобуток; 
  • відкрито безкоштовний доступ до реєстру бенефіціарних власників підприємств, куди входять і видобувні компанії. Україна першою в світі зробила це.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: