Під виглядом кредитної спілки може діяти фінансова піраміда

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух про шахраїв, які працюють під виглядом кредитної спілки

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух про шахраїв, які працюють під виглядом кредитної спілки. Консультації у справі надали юристи Центру правової інформації та консультацій у Хмельницькому, роботу якого координує ГО “Подільська правова ліга” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під виглядом кредитної спілки може діяти фінансова піраміда
Оксана Пастух

Хмельничанин Олексій спокусився на привабливу рекламу товариства, яке надає позики громадянам. Йому вкрай потрібні були гроші, тому в умови договору він ретельно не вчитувався й… встряв у халепу. Витративши понад 1,5 тисячі гривень на різні внески, потрібні 20 тисяч гривень він не отримав.

Скільки б не казали людям, бути уважними під час оформлення кредиту, не купуватись на низькі відсотки, але доведені безгрошів’ям до відчаю громадяни забувають про всі поради та підписують кабальні угоди, стають жертвами шахраїв фінансового ринку. Олексію з Хмельницького практично нереально було оформити кредит, бо він є інвалідом ІІ групи та має психічне захворювання. Обійшовши декілька фінансових установ, де чув відмови, він все ж натрапив на товариство, яке погодилосилося надати позику у 20 тисяч гривень за умови сплати гарантійного внеску. Розуміючи, що це останній шанс, Олексій багато не розмірковував, уклав угоду, заплатив гарантійний внесок у розмірі 900 гривень і пішов до дому впевнений, що щастя на його боці. Однак пішов він без грошей, не отримав бажану позику він й через місяць, натомість вніс обов’язковий платіж у розмірі 208 гривень. Коли сплили три місяці, Олексій підрахував, що встиг віднести до товариства понад 1,5 тисячі гривень, але позики так йому й не надали.

Розгублений чоловік 15 грудня 2013 року звернувся до Центру правової інформації та консультацій при Хмельницькій обласній громадській організації «Подільська правова ліга», створеного за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.

– Після прочитання договору стало зрозуміло, що дане товариство є організацією, яка і не має на меті надання позики, а лише шляхом обману і зловживання довірою займається «викачуванням» грошей з людей, – коментує Катерина Євдокімова, юрист Центру. – Сам же договір був написаний на 5 листах дуже мілким шрифтом, тобто пан Олексій фактично не ознайомився з умовами. До того ж,він не мав права підписувати договір, оскільки страждає на психічні розлади. Як з’ясувалося, це товариство не надає позик, а формує так зване “Товариство Клієнтів”, які за рахунок власних внесків створюють “Фонд”. Тут вбачається порушення норм Закону “Про захист прав споживачів”, адже забороняється нечесна підприємницька практика, діяльність, що вводить споживача в оману, або утворення пірамідальних схем, коли споживач сплачує за можливість одержання компенсації, яка надається за рахунок залучення інших споживачів до такої схеми, а не за рахунок продажу чи споживання продукції. Більше того, у рекламі надавалась одна інформація, а договір передбачав абсолютно інші умови! Вони вкрай невигіді для клієнта.

Виходячи за аналізу матеріалів справи, юристи Центру підготували позов до Вінницького районного суду Вінницької області. В позовних вимогах просили визнати правочин недійсним та зобов’язати товариство повернути все, що було одержано від пана Олексія на виконання цього правочину. Йдеться про стягнення сплаченого гарантійного внеску та щомісячних платежів, що разом склало понад 1534 гривні.

Поки ще рано казати про успішне завершення цієї історії. Позовна заява лише нещодавно подана до суду, проте прогнози щодо самого рішення позитивні. Є побоювання, що на етапі виконання рішення суду можуть виникнути проблеми. Але в цьому випадку важливий суспільний резонанс. Якщо вдасться у суді довести шахрайську схему, то за допомоги правоохоронних органів можна буде покласти край діяльності товариства. Також буде набутий досвід вирішення аналогічних проблем з фінансовими установами, які виникають у багатьох людей як на Хмельниччині, так і по всій країні.

Контакти:
ГО “Подільська правова ліга”
(0382) 702 742
podil.liga@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: