Паспорт – перший крок на шляху до захисту прав ромів

Євгенія Навроцька, представниця Закарпатського обласного ромського об’єднання "Романі черхень", опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про допомогу ромській жінці в отриманні паспорта

Євгенія Навроцька, представниця Закарпатського обласного ромського об’єднання “Романі черхень”, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про допомогу ромській жінці в отриманні паспорта. Правову допомогу жінці надав Центр правової інформації та консультацій в Ужгороді, роботу якого координує Карпатське агентство прав людини “Вестед”, ГО “Романі черхень” і Товариство ромів Закарпаття “Рома” за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Паспорт – перший крок на шляху до захисту прав ромів
Євгенія Навроцька

У листопаді сталася важлива подія в житті ромки Сільвії Яношівни Макули. Вона мати п’ятьох дітей, одна дитина має вроджену інвалідність, а одна донька померла ще кілька років тому. Незважаючи на свої 54 роки, жінка ніколи не отримувала жодної соціальної допомоги, не отримувала пенсії по інвалідності на дитину.

Головна проблема полягала в тому, що Сільвія мала паспорт зразка СРСР і навіть не знала, що його потрібно міняти на паспорт громадянина України. Сьогодні її сім’я проживає в місті Ужгороді по вулиці Гранітній у маленькому будинку, який «складений» з різних будматеріалів. З нею проживає чоловік, четверо дорослих дітей вже зі своїми родинами і дітьми – зараз у одній хаті з Сільвією проживають її одинадцять онуків та онучок. Всі діти Сільвії також не мають жодного ідентифікаційного документу. На життя родина заробляє збором паперу, металобрухту, перебиваються випадковими сезонними заробітками.

Про цю проблему у родині Макули Ужгородському Центру правової інформації та консультацій повідомив громадський активіст Микола Балог з вулиці Гранітної. Адже за останні одинадцять місяців юристам Центру вдалося налагодити тісну співпрацю з ромами, здобути повагу та авторитет у ромській громаді, виготовити 74 паспорта для місцевих жителів. І з іншого боку вдалося налагодити співпрацю з органами влади. Так, завдяки зусиллям Магдалини Бобяк – начальниці Ужгородського міського відділу Державної міграційної служби України, процедура по виготовленню нового українського паспорту для Сільвії Макули пройшла швидко.

Оскільки жінка взагалі не вміє ні читати, ні писати, до процесу виготовлення паспорту був залучений адвокат Володимир Навроцький, адже з початку 2013 року особи, які з якихось причин не вміють або не можуть читати та писати повинні отримати адвокатські послуги при документуванні своїх свідчень та заяв в органах ДМС України.

Отримання паспорту для Сільвії має велике значення – тепер вона може отримати свідоцтва про народження на своїх дітей, а ті, в свою чергу, можуть розпочати виготовляти власні паспорти громадян України. Також жінка зможе в майбутньому оформити пенсію по досягненню пенсійного віку. Та найголовніше – Сільвія стала повноцінним громадянином нашої держави.

Контакти:
Закарпатське обласне ромське об’єднання “Романі черхень”
romani-cher@mail.ru

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: