Особи без громадянства: десятиліття безправного життя

Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” опублікувала статтю про труднощі легалізації осіб молдовської національності в Україні

Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” опублікувала статтю про труднощі легалізації осіб молдовської національності в Україні. Матеріал підготовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Особи без громадянства: десятиліття безправного життя
Віктор Зуєв, Ігор Бринош

Історія трьох сестер, котрі близько 20 років живуть лише зі свідоцтвом про народження — характерна для багатьох жителів прикордонних районів Одещини і яскраво ілюструє дискусію щодо введення в Україні біометричних паспотрів. І хоча цим жінкам за допомогою Одеського КВУ вдалося легалізуватися, десятки інших жителів проживають без ідентифікаційних документів, не можуть скористатися практично жодним правом і дуже мріють про український паспорт (не обов’язково біометричний).

У 2011 році, під час виїзду Центра права Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” в м. Котовськ до с. Ставрово Красноокнянського району, за безоплатною правовою допомогою звернулися три жительки села, сестри Людмила (1974 року народження), Олена (1971 року народження) та Тетяна (1987 року народження). Всі три жінки приїхали з Молдови, проживають на території України близько 20 останніх років, але не мають ні статусу громадян України, ні громадян іншої держави. Єдиний з документів, що є у сестер — свідоцтво про народження радянського зразка, видані у Молдавській РСР. Але жінки в першу чергу звернулися навіть не щодо себе, а через відсутність документів у дітей. Їх на трьох сестер аж вісім, віком від 2 до 14 років. Старші з дітей мають в 2013 році закінчувати школу і будуть мати проблеми з отриманням свідоцтва про загальну середню освіту.

Відсутність підтвердженого статусу громадянства та відповідного паспорту унеможливлює або значно обмежує реалізацію багатьох прав цих людей. Більше того, оскільки жінки обзавелися сім’ями, страждають і їх чоловіки та діти. Старша з сестер, Людмила М., має двох дітей та чоловіка, але з чоловіком не розписана, діти “записані” на батька і офіційно матері не мають… Середня та молодша сестри мають по троє дітей кожна, теж не розписані з чоловіками, а їх діти крім довідки про народження не мають жодних інших документів. Для вирішення цих проблем, люди не володіють ані жодною правовою інформацією, ані грошима, щоб елементарно звернутися до відповідних органів влади. Крім того, жінки бояться за свою подальшу долю. За словами молодшої сестри Тетяни М., вона не зверталася за допомогою до Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС України в Одеській області, оскільки боялася, що її без документів департують до Молдови.

Після того, як жінки звернулися за допомогою, юристи Центра права Одеського КВУ допомогли їм оформити звернення до Головного управління ДМС в Одеській області про отримання посвідки на проживання. Нарешті, в кінці 2012 року всі три сестри М. отримали посвідку на проживання в Україні та певний статус. Щоправда, для того, що поїхати до Одеси і отримати документи, молодша сестра змушена була продати єдиний транспорт в сім’ї – мотоцикл.

В січні 2013 року працівники Центру права знову виїхали до села Ставрово, щоб надалі супроводити справу та врешті оформити жінкам українське громадянство. Після оформлення всіх формальностей та отримання сестрами громадянства, юристів Центра права чекає наступний етап в цій непростій та повчальній історії — оформлення документів їх дітям, старші з котрих вже закінчують середню школу.

Контакти:
Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
(048) 716 46 83
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: