Основні антикорупційні документи результату поки що не дають

Згідно з рейтингом “Transparency International”, Україна за рівнем сприйняття корупції посідає 144-те місце зі 176

Експерти заявляють, що закон про засади запобігання і протидії корупції, Національна антикорупційна стратегія та Державна програма щодо запобігання та протидії корупції на 2011-2015 роки не привели до зниження корупції в Україні. Громадський антикорупційний моніторинг здійснює “Transparency International Україна” (Творче об’єднання “ТОРО”) спільно з Антикорупційною радою України, Українським інститутом публічної політики, Фундацією “Відкрите суспільство”, Центром політико-правових реформ, ГО “Філософія серця” й Інформаційно-правовим центром “Наше право” за підтримки програми “MATRA” Посольства Королівства Нідерландів і програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Фахівці констатують, що корупція перешкоджає залученню іноземних інвестицій в Україну. При цьому “корупційний податок” має сплачувати не лише бізнес, а й кожна людина, оскільки хабарі закладено до вартості продуктів, послуг і нерухомості.

Крім того, за словами експертів, пересічним громадянам нерідко доводиться підкуповувати посадовців, які не хочуть належно виконувати свої обов’язки. Як показали результати дослідження, яке провела ГО “Антикорупційна рада України” та ГО “Європейський вибір”, тільки за своїх дітей українці щодня витрачають на хабарі від 3 до 10 млн. гривень. Найбільше вимагають у лікарнях, школах і дитячих садках. Найменша сума хабара склала 50 гривень на місяць за “людське ставлення до дитини” в дитячому садочку. Найбільша сума хабара сягає 8000 гривень – за те, щоб улаштувати дитину до першого класу столичного ліцею. Фахівці зауважують, що українцям “прищеплюють хабарництво” ще в пологовому будинку, бо в 90% пологів слід неофіційно сплачувати від кількох сотень до кількох тисяч доларів, залежно від складності ситуації, у якій перебуває породілля.

На думку фахівців, провальне втілення антикорупційної держпрограми є наслідком її неналежної підготовки, а також відсутності взаємодії з громадськістю й експертами. Цей документ містить купу помилок і всіляких описок, що роблять реалізацію програми неможливою. Наприклад, одним із виконавців програми є державний орган “Військова служба справами у Збройних Силах”, якого в Україні не існує. Схоже, що це описка, і йдеться про службу правопорядку.

Ініціатори моніторингу звернулися з відкритим листом до Президента Віктора Януковича й закликали його втілити в життя Національну антикорупційну стратегію, що мала би стати дороговказом у подоланні корупції. До звернення було додано матеріали й дослідження. У них зазначено, що держоргани, яким доручено виконувати антикорупційну програму, здатні робити це лише на 3 бали з 5.

Тому експерти запропонували покласти функції спеціального уповноваженого органу у сфері антикорупційної політики на Раду національної безпеки й оборони України замість Мін’юсту. Вони вказують, що саме РНБО відповідає за координацію діяльності Національного антикорупційного комітету, який очолює Президент України. Крім того, на думку фахівців, слід зробити відкритим для громадськості державний реєстр корупціонерів, максимально впровадити технології “електронного врядування” в адміністративному управлінні, ввести карну відповідальність за корупційні правопорушення для юридичних осіб, посилити декларування чиновниками своїх активів і вдосконалити процедури конфіскації майна, отриманого незаконним шляхом.

Нагадаємо, згідно з рейтингом “Transparency International”, Україна за рівнем сприйняття корупції посідає 144-те місце зі 176, поряд із такими країнами, як Конго й Кенія.

Контакти:
Антикорупційна рада України
Богдан Якимюк
(044) 361 78 28
pr@ti-ukraine.org

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: