ОСН на Миколаївщині: досягнення й перспективи

У Вознесенську підбили річні підсумки роботи Ресурсного центру органів самоорганізації населення (ОСН) Миколаївщини

У Вознесенську підбили річні підсумки роботи Ресурсного центру органів самоорганізації населення (ОСН) Миколаївщини. Діяльність центру координує Фонд розвитку міста Миколаєва за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Фахівці наголошують, що у світлі очікуваного укрупнення сільських рад створення ОСН у селах дасть змогу ефективно відстоювати групові інтереси мешканців сіл. Сільські ради об’єднуватимуть не менш ніж 5 тис. мешканців. Наприклад, у Баштанському районі з 19 сільських рад залишаться тільки 4. При бюджетному дефіциті це неминуче. На думку учасників круглого столу, селам, у яких живуть 500-1000 мешканців і які залишаються без представницького органу (сільрада), слід створювати представницький орган – комітет самоорганізації та налагоджувати відносини з владою. У тому ж таки Баштанському районі за консультативної підтримки Ресурсного центру ухвалено розпорядження голови Баштанської райдержадміністрації №297-р “Про методичні рекомендації порядку ініціювання, створення та легалізації органів самоорганізації населення Баштанського району Миколаївської області” від 12 вересня 2013 року. Саме ці рекомендації оптимізують процес створення ОСН на селі.

Крім того, у Вознесенську за консультативної підтримки Ресурсного центру міська рада розробила й ухвалила рішення №22 “Про затвердження Порядку створення та легалізації (продовження повноважень) ОСН у м. Вознесенську” від 24 травня 2013 року. Як зазначила начальниця відділу міськвиконкому Тетяна Зелінська, у місті працює 5 ОСН, із них 3 створено за новим Порядком (у червні-жовтні). Також у місті діє 57 вуличних / квартальних комітетів. У 19 мікрорайонах міста створено громадські ради, на базі трьох із них вже за новим порядком створено 3 ОСН, 15 перебувають у стадії підготовки до створення. Найбільший ОСН об’єднує 1749 мешканців, а найменший – 256.

Як повідомила представник миколаївського міськвиконкому Валентина Атанасова, у Миколаєві зареєстровано 30 ОСН, із них мікрорайонних – 7, вуличних – 1, квартальних – 3, будинкових – 19. З 2007 року було реалізовано дві дворічні міські цільові програми. З 2009 року щорічно за результатами конкурсу муніципальних грантів реалізують 6-7 проектів ОСН, спрямованих на вирішення проблем благоустрою територій, енергозбереження. При департаменті ЖКГ діє “Ресурсний центр ОСН/ОСББ”. На сайті міськради є сторінка з питань створення та діяльності ОСН.

Як зазначив голова Фонду розвитку міста Миколаєва Михайло Золотухін, у Миколаєві впродовж 2013 року ухвалено вже три рішення місцевої влади, які спрощують процес створення ОСН (два рішення міськради про ініціювання та створення ОСН) та надають ресурсну підтримку ініціативам ОСН (“Програма підтримки розвитку громадянського суспільства ”). Але, за словами експерта, у міському бюджеті на 2014 рік поки що не заплановано коштів на програму. Тому актуальним є відповідний тиск на міську раду з боку громадськості.

Загалом стан розвитку ОСН Миколаївщини узагальнено у брошурі Фонду розвитку міста Миколаєва “Розвиток ОСН у містах і селах Миколаївщини (Виклики, загрози можливості)”.

Ресурсний центр ОСН Миколаївщини працює з лютого 2013 року. Він надає методичну, тренінгову, консультаційну, грантову допомогу ОСН та ініціативним групам, а також сприяє органам місцевого самоврядування та районним державним адміністраціям у формуванні нормативно-правових умов зі створення, легалізації та розвитку ОСН.

Контакти:
Фонд розвитку міста Миколаєва
(0512) 47 34 79
fondnikol@mail.ru

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: