Реєстру бенефіціарних власників третій рік: що далі?

Ухвалено нове урядове рішення про створення робочої групи з питань впровадження механізму перевірки інформації про бенефіціарних власників. Його на початку року ухвалило Міністерство юстиції України. Експерти працюватимуть над створенням та реалізацією дієвого механізму перевірки достовірності та повноти даних про бенефіціарних власників. І як зізнаються автори ідеї, Україна буде піонером у цій справі, адже в світі немає усталених та дієвих інструментів для вирішення проблеми верифікації реальних власників підприємств. До складу робочої групи увійшов директор програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський.

Доброчесність влади, прозорість бізнесу та громадський контроль – ключові складові реформ в Україні, підтримкою яких Міжнародний фонд «Відродження» займається протягом багатьох років.

​Результатом цієї роботи, зокрема, стало те, що Україна першою в світі відкрила для громадськості вільний доступ до реєстру бенефіціарних власників (контролерів) підприємств. А це означає, що будь-хто може вільно використовувати та аналізувати ці дані, здійснюючи таким чином публічний контроль.

Від 2015 року ця інформація стала складовою Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Можливим цей прорив у доступі до інформації зробило антикор​у​пційне законодавство щодо бенефіціарних власників, розроблене групою громадських експертів за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», та ухвалене Верховною Радою у 2014 році.

​Однак, чинний порядок оприлюднення інформації про бенефіціарних власників потребує вдосконалення.

Наступний крок ​у цьому напрямку ​– розкрити справжніх, а не номінальних власників компаній. Для цього вже сьогодні Центр протидії корупції, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», здійснює проект з верифікації інформації про бенефіціарів видобувних компаній у Єдиному держреєстрі.

На це також націлене й нове урядове рішення про створення робочої групи з питань впровадження механізму перевірки інформації про бенефіціарних власників. Його на початку року ухвалило Міністерство юстиції України.

Експерти працюватимуть над створенням та реалізацією дієвого механізму перевірки достовірності та повноти даних про бенефіціарних власників. І як зізнаються автори ідеї, Україна​ буде піонером у цій справі​, адже ​в​ світі немає усталених та дієвих інструментів для вирішення проблеми верифікації реальних власників підприємств.

До складу робочої групи увійшов директор програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський, який ​від самого початку просував ідею розкриття бенефіціарних власників в Україні. 

Окрім нього громадськість у робочій групі представлятимуть голова Громадської ради при Мінюсті Андрій Гінкул та проектний менеджер Transparency International Україна Сергій Павлюк. У групі також працюватимуть представники Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів, Державної служб​и​фінансового моніторингу, НАЗК, Національн​ого​ агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: