Орендар землю “убивав” – селянин договір анулював

Юрій Чумак, юрист Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі "Права людини в Україні" статтю про захист прав селянина – власника землі на Харківщині

Юрій Чумак, юрист Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі “Права людини в Україні” статтю про захист прав селянина – власника землі на Харківщині. Допомогу чоловікові надав Центр правової інформації та консультацій у місті Чугуїв, який працює за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Орендар землю “убивав” – селянин договір анулював
Юрій Чумак

Шевченківський районний суд Харківської області за позовом, підготовленим правозахисниками, визнав договір оренди землі, укладений з порушеннями діючого законодавства, недійсним.

На виїзний прийом Ресурсного центру з земельних питань, що діє на базі «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи, звернувся Віктор Геннадійович – мешканець одного з сіл Шевченківського району.

Він поскаржився на те, що не може розірвати договір оренди з Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю, яке використовує землю по-хижацькі, не забезпечуючи належний порядок сівозмін.

Віктор Геннадійович прагне сам обробляти свою землю, утім, коли він направив листа до керівництва підприємця-орендаря щодо припинення права оренди земельної ділянки, у відповідь СТОВ написало, що «заяви на припинення орендних відносин… прийматись не будуть». Мовляв, договір оренди землі укладений на 10 років – до кінця 2018 р.

Враховуючи, що до того часу з його землі (на якій орендар щорічно вирощує сояшник), що називається, «вижмуть усі соки» та вона втратить свою родючість, Віктор Геннадійович вирішив добиватися правовим шляхом розірвання договору оренди.

Голова Чугуївської правозахисної групи адвокат Роман Лихачов, розібравшись у деталях справи, з’ясував, що на час підписання договору орендар не зазначив низку його істотних умов, передбачених ст. 15 Закону України «Про оренду землі», а також у СТОВ відсутній проект землеустрою щодо упорядкування сівозмін, необхідний відповідно до п. 4 ст. 22 Земельного кодексу України.

А згідно з ч. 1, 2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які порушують його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

І в зв’язку з цим правозахисники порадили Віктору Геннадійовичу звернутися до суду щодо визнання недійсним вищевказаного договору оренди землі та допомогли селянину підготувати відповідний позов.

07 березня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області задовольнив позовну заяву власника землі та ще й присудив стягнути судові витрати в розмірі 243,60 грн. з відповідача.

Отже, відтепер Віктор Геннадійович нарешті матиме можливість самостійно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (як це гарантовано ст. 41 Конституції України).

Контакти:
Чугуївська правозахисна група
Юрій Чумак
097 17 938 22
chpg@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: