Оприлюднено невідомі раніше дані про гепатит С в Україні

За фінансової та експертної підтримки Міжнародного фонду «Відродження» громадська організація «М'АРТ» та Ініціатива допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити «Долкар» підготували звіт «Гепатит С в Україні: невизнана епідемія».

99% хворих на гепатит С українців приречені на смерть – вони залишені один на один з проблемою високої вартості діагностики та лікування соціально-небезпечного захворювання. Кількість інфікованих у державі невідома через відсутність обліку хворих, який стали вести лише з червня 2009 року.

На думку експертів, яку вони надали в оприлюдненому 27 січня звіті “Гепатит С в Україні – невизнана епідемія”, державні органи повинні негайно прийняти низку заходів, необхідних для зупинення захворюваності на гепатит С в Україні та передбачити лікування за кошти держави.

В Україні, за різними оціночними даними, до 3% людей хворі на вірусний гепатит С. Офіційної статистики до 2009 року не існувало, реєстрація хворих на хронічні вірусні гепатити В та С до 1-го липня 2009 року в Україні не велася. Надто дороге діагностування та лікування цієї хвороби створює ситуацію, за якої життя і виживання хворих залежить від їх власної фінансової спроможності. Крім того, відсутня кваліфікована медична допомога, що сприяє шарлатанству у лікуванні хворих, а брак інформації про хворобу та шляхи її передачі унеможливлює профілактику.

Україна, на відміну від Польщі, Росії, Молдови та інших країн-сусідів не займається проблемою, проте певне фінансування лікування доступне хворим на ВІЛ та в регіонах за кошти міських та обласних бюджетів.

Це головні факти зі звіту, у роботі над яким брали участь експерти Національного медичного університету ім. Богомольця, Вінницького Національного університету ім. Пирогова, Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського АМН України, Бюро ВООЗ в Україні, ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”, ГО “М’АРТ”, “Долкар”.

Звіт складається з восьми частин, які торкаються різних аспектів проблеми гепатиту С в Україні, а саме: діагностики, лікування, захисту прав пацієнтів. Також наводиться загальна та національна статистика, описується міжнародний досвід та ситуація в регіонах. Крім опису проблем, пов’язаних з тим чи іншім аспектом захворювання, кожний розділ містить рекомендації щодо їх вирішення.

Зокрема, на думку експертів, необхідно негайно:

  • привести у відповідність до міжнародних стандартів нормативну базу з питань діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів;
  • створити міжвідомчу робочу групу для розробки проекту державної програми профілактики, діагностики та лікування вірусного гепатиту С в Україні із залученням організаторів охорони здоров’я, експертів, представників міжнародних організацій;
  • розпочати роботу над проектом програми профілактики, діагностування та лікування вірусного гепатиту С в Україні, яка передбачить комплекс заходів для обмеження розповсюдження інфекції та її негативних медико-соціальних наслідків, лікування хворих на рівні сучасних досягнень світової медичної науки;
  • до прийняття комплексної державної програми впровадити програму з інформування населення та, особливо, груп ризику щодо профілактики, діагностики та лікування гепатиту С.

Вікторія Онищенко, виконавчий директор Ініціативи допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити “Долкар”: “Для нас цей звіт є підґрунтям для подальших дій, спрямованих на прийняття державної програми профілактики вірусного гепититу С та лікування хворих.”

Повний текст звіту можна також скачати в форматі .pdf з сайту “Гепатит С в Україні”.

Довідка:

Проект був реалізований громадською організацією “М’АРТ” та Ініціативою допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити “Долкар” за фінансової підтримки МФ “Відродження” в рамках проекту “Створення передумов для прийняття державної програми допомоги хворим на гепатит С”.

Ініціатива допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити “Долкар” виникла в 2005 році в Києві, а вперше заявила про себе 13 червня 2007 року. Вона об`єднує хворих на гепатит С та всіх небайдужих – лікарів, родичів хворих, юристів та правозахисників. Місія організації – зупинити поширення епідемії гепатиту С в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: