Опитування: яким має бути «продукт» аналітичних центрів?

Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» з 16 листопада по 3 грудня 2014 року провів експертне опитування представників влади – центральних органів виконавчої та законодавчої влади, місцевого самоврядування щодо їхньої готовності до співпраці з аналітичними центрами, а також з метою виявити чинники, що заважають використанню результатів цієї діяльності. Всього опитано 65 експертів.

Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» з 16 листопада по 3 грудня 2014 року провів експертне опитування представників влади – центральних органів виконавчої та законодавчої влади, місцевого самоврядування щодо їхньої  готовності до співпраці з аналітичними центрами, а також з метою виявити чинники,  що заважають використанню результатів цієї діяльності. Всього опитано 65 експертів.

Опитування ініційоване Міжнародним Фондом «Відродження»  та проходило в межах «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яка реалізується МФ «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку (SIDA).

  • Більшість опитаних доволі добре знає про діяльність недержавних аналітичних центрів в Україні та вважає, що матеріали, які вони розробляють,  потрібні. 
  • Основними джерелами інформації про діяльність недержавних аналітичних центрів є інформація в ЗМІ, з їхніх сайтів та заходів – презентацій, круглих столів, конференцій.
  • Основним «споживачем» матеріалів, які готують недержавні  аналітичні центри, є ЗМІ, організації громадянського суспільства та міжнародні фонди та організації. Споживачами також виступають органи центральної влади, політичні партії та індивідуальні замовники.
  • Більшість опитаних вважає, що діяльність недержавних аналітичних центрів впливає на формування державної політики та ухвалення управлінських рішень.
  • Основними механізмами, за допомогою яких цей вплив досягається, є: вплив на громадську думку суспільства з використанням  ЗМІ; обговорення проблем на  круглих столах, конференціях за участю представників органів влади.
  • Переважна більшість опитаних експертів вважає, що органам державної влади та місцевого самоврядування потрібно співпрацювати з недержавними аналітичними центрами.
  • Більшість опитаних  час від часу використовують матеріали недержавних аналітичних центрів у своїй роботі. Третина опитаних використовує їх постійно.
  • Половині опитаних доводилося цілеспрямовано (для отримання певного аналітичного продукту) співпрацювати з недержавними аналітичними центрами.
  • Здійснюючи аналітичні розробки, опитані насамперед звернулися б до окремих фахівців та недержавних аналітичних центрів.
  • Основними критеріями при виборі недержавного аналітичного центру для співпраці,експерти зазначили:репутацію центру, кількість оприлюднених аналітичних матеріалів та наявність фахівців з відповідної тематики.
  • На думку більшості експертів, основними сферами аналітичних розробок, в яких органи влади зараз відчувають  найбільшу потребу, є: соціологічні дослідження, загальний аналіз стану суспільства та тенденцій його розвитку, питання децентралізації та розвитку місцевого самоврядування й антикорупційні реформи.
  • Експерти виокремили п’ять найбільш важливих сфер аналітичної діяльності, куди ввійшли: 1) загальний аналіз стану суспільства та тенденцій його розвитку; 2) забезпечення енергетичної безпеки України; 3) судова реформа; 4) ситуація на Донбасі і  прогнози перспектив її розвитку; 5) питання децентралізації та розвитку місцевого самоврядування.
  • Найбільше заважає співпраці державних структур та недержавних аналітичних центрів відсутність коштів  у державних структур,  щоб оплатити роботу НАЦ. Крім того,  факторам, що заважає, є невміння державних органів працювати з аналітичними центрами, відсутність належної  інформації  про те, чим займаються недержавні аналітичні центри,  постійний брак часу у працівників державних структур.
  • Найбільше не влаштовує в аналітичних розробках недержавних центрівабстрактність аналізу та відсутність конкретних пропозицій для реалізації.
  • Думки стосовно готовності державних органів влади та місцевого самоврядування платити аналітичним центрам за роботу розділилися.Частина вважає, що державні органи влади та місцевого самоврядування не готові платити, а інша – що певну частину міг би оплачувати якийсь фонд, а певну – державна установа.
  • Найбільш корисною і затребуваною опитані експерти назвали діяльність наступних аналітичних центрів:  Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова, Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Центру політико-правових реформ та Українського незалежного центру політичних досліджень.

Анкета

Дослідження

Контакти: Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», 581 33 17, dif@dif.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: