Як працює Open Society Foundations і які зміни чекають на Мережу

Сашко Кульчицький

Міжнародний фонд “Відродження” є частиною мережі Фундацій Відкритого Суспільства (Open Society Foundations), які працюють у більш ніж 120 країнах. Це найбільший приватний благодійний Фонд у світі, що займається розвитком демократії та цінностей Відкритого Суспільства.

Сьогодні мережа благодійних організацій Джорджа Сороса, що де-факто працює з 1980-х років, проходить етап змін та трансформацій.

У цьому матеріалі ми розповімо детальніше про те, що таке Фундації Відкритого Суспільства, як працює Мережа, якими є її пріоритети і які зміни відбуваються в ній прямо зараз.

Що таке Фундації Відкритого Суспільства

Фундації Відкритого Суспільства, засновані Джорджем Соросом, є найбільшим приватним донором для незалежних організацій, що працюють з темами справедливості, демократичного управління та прав людини в усьому світі. Фундації керуються принципами справедливості, рівності та свободи вираження — визначальними характеристиками будь-якого справді Відкритого Суспільства. 

Мережа включає десятки офісів у різних країнах і охоплює своєю діяльністю понад 120 країн. За час своєї роботи мережа витратила на розвиток демократії 19,1 мільярда доларів. Абсолютна більшість цих коштів — приватний внесок засновника мережі Джорджа Сороса. Лише у 2021 році Мережі надали громадянським суспільствам підтримки на 1,5 мільярда доларів.

Фундації Відкритого Суспільства пропагують пошук дієвих демократичних рішень щодо невідкладних глобальних викликів. Мережа досягає цього, підтримуючи різноманітні незалежні голоси та громадські організації в усьому світі.

Історія Мережі

Свою благодійну діяльність Джордж Сорос розпочав 1979 року, надаючи стипендії для темношкірих південноафриканців під час апартеїду. Пізніше, після падіння режиму, Сорос відкрив перший регіональний фонд у Йоганнесбурзі, аби сприяти демократичним перетворенням та зменшенню шкоди від наслідків політики апартеїду. Це можна вважати початком створення мережі.

28 травня 1984 року Сорос заснував свій благодійний фонд у Будапешті, підписавши угоду між Фундацією Сороса (The Soros Foundation, New York) та Угорською академією наук. Після цього Сорос відкрив ще кілька фондів у країнах колишнього «соцтабору», аби сприяти їхньому переходу до демократії, що призведе до створення цілої мережі Фундацій Відритого Суспільства. Ще до падіння Берлінського муру, у Польщі та росії відкриваються окремі фонди мережі, а у 1990 році засновується фонд в Україні — Міжнародний фонд «Відродження».

Нові офіси та Фонди продовжували виникати і протягом наступних років – у Європі, Центральній Азії, Африці, Латинській Америці та на Близькому Сході. Наразі Фундації працюють у більш ніж 120 країнах.

Як працює Мережа?

Щороку Фундації Відкритого Суспільства надають тисячі грантів групам та особам, які працюють над питаннями, що дотичні до стратегічних пріоритетів Мережі.

Офіси шести географічних регіонів залучають голоси та експертизу місцевих партнерів для формування пріоритетів. Фундації визначають та встановлюють пріоритети для регіональної, глобальної та програмної роботи таким чином, щоб досягти максимального впливу там, де це найбільш необхідно, і де Мережа може надати підтримку, яку не надають інші донори. Діалог між цими регіональними та глобальними частинами Мережі є невід’ємною частиною її ідентичності.

Президент Фундацій Відкритого Суспільства Марк Маллок-Браун та Виконавчий Комітет забезпечують повсякденну роботу фундацій.Команда Вищого Керівництва Мережі, в якій присутні представники з різних регіонів та програм, доповнює Виконавчий Комітет та впливає на рішення щодо програмної діяльності, стратегії та розподілу ресурсів.

Правління Фундацій, яке очолює Александр Сорос, співпрацює з їх керівництвом у розробці та перегляді стратегій.

З якими темами працює Мережа?

Діяльність мережі зосереджена на чотирьох основних напрямках: правосуддя, рівність, свобода вираження та кліматична справедливість. Ці взаємопов’язані елементи є невіднятною складовою Відкритих Суспільств і визначають організаційну структуру діяльності Мережі.

Кліматична справедливість

Фундації прагнуть до кліматичної справедливості та вирішення нерівних тягарів кризи глобальних змін клімату. Фундації підтримують громадянську участь та глобальні зусилля щодо спільної дії перед загальним викликом змін клімату.

Рівність

Фундації підтримують рівне та гідне ставлення до всіх — незалежно від етносу, релігії, статі чи гендерної ідентичності. Така рівність є фундаментальною складовою здорових демократій. На іншому рівні Фундації підтримують зусилля з усунення нерівності у глобальному управлінні та світовій економіці, які містять в собі залишкові елементи колоніальної експлуатації.

Свобода вираження

На тлі швидкозмінного медіасередовища, Фундації підтримують міцну та незалежну журналістику, а також зусилля зі зміцнення свободи вираження, приватності та доступу до інформації.

Правосуддя

Доступ до правосуддя та правова держава є основою мирного та сталого майбутнього. Фундації підтримують рухи та інституції, що захищають права людини, а також реформи судової системи та просування демократичної участі на всіх рівнях.

Як взаємодіє між собою Міжнародний фонд «Відродження» та Мережа Фундацій Відкритого Суспільства

Міжнародний фонд «Відродження» від часу заснування є частиною Мережі та координує свою діяльність з нею. Ми є незалежною інституцією зі своїми власними пріоритетами, органами управління, політиками та процедурами. Проте одночасно з цим — ми обговорюємо та узгоджуємо нашу діяльність з колегами з Нью-Йорку, де знаходиться центральний офіс Мережі, та Берліну, де знаходить регіональний офіс, що відповідає за Європу та Центральну Азію. Так само і офіси Мережі спілкуються та радяться з нами щодо питань, які стосуються України та європейського регіону.

Джордж Сорос, засновник мережі, неодноразово бував в Україні і високо оцінює здобутки Міжнародного фонду «Відродження». Наприклад, у інтерв’ю The Guardian у 2019 році він зізнався, що зі своїх внесків у світову демократію найбільше пишається прогресом, якого досягла Україна, адже попри дві революції і воєнний напад росії нам вдалося залишитися демократичною країною з відкритим суспільством та чесними виборами.

З березня 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії, Фундації Відкритого Суспільства запустили спеціальну ініціативу — Ukraine Democracy Fund. Мережа має на меті зібрати загалом 100 мільйонів доларів США від приватних фондів, благодійників та приватного сектору. Перший внесок у 25 мільйонів доларів здійснив Джордж Сорос.

Через Ukraine Democracy Fund мережа надає підтримку організаціям громадянського суспільства України, сприяє міжнародним зусиллям із захисту свободи та незалежності України, зокрема шляхом надання ресурсів журналістам-розслідувачам, митцям, науковцям, а також дослідницьким та правозахисним групам; фінансує зусилля, спрямовані на зміцнення охорони здоров’я, захист і прийом біженців, а також допомогу у відбудові та відновленні України. Гранти з Ukraine Democracy Fund надаються спільно за участю як Міжнародного фонду «Відродження», так і інших офісів Мережі Фундацій Відкритого Суспільства.

«У нас є одне просте повідомлення: ми ніколи не покинемо Україну», — сказав голова правління Фундацій Відкритого Суспільства Алекс Сорос. «Поки путін намагається стерти Україну з карти світу, ми зробимо все можливе для народу України. Ми закликаємо інших виступити і приєднатися до нас».

Як змінюється мережа зараз?

У грудні 2022 року Джордж Сорос передав свої функції Голови Правління Фундацій Відкритого Суспільства своєму сину Алексу Соросу. Алекс протягом багатьох років працював над благодійними проєктами Мережі і глибоко знайомий з принципами її діяльності.

Сорос закінчив Нью-Йоркський університет у 2009 році зі ступенем бакалавра історії, а у 2018 році здобув ступінь PhD в Університеті Каліфорнії, Берклі. Він є почесним співробітником Institute for Advanced Study в Центральноєвропейському університеті у Будапешті та гостьовим науковим співробітником Інституту гуманітарних наук у Відні.

Сама Мережа також змінює модель діяльності. У червні 2023 Правління Фундацій Відкритого Суспільства схвалило значні зміни у функціонування Фундацій та доручило керівництву виконати необхідну роботу для їх впровадження протягом найближчих місяців.

Ці зміни спрямовані на максимізацію впливу Мережі у протидії силам, що нині загрожують відкритим і вільним суспільствам. Правління сподівається, що нова модель створить культуру «стратегічного орієнтування на можливості» у Фондах та серед грантоотримувачів, яких вони підтримують.

Через цю нову модель Правління має на меті перетворити роботу у всій глобальній мережі з метою створення більш гнучкої організації, яка зможе належним чином використовувати досягнення минулого та протистояти нагальним та новим викликам.

При цьому Міжнародний фонд «Відродження», будучи частиною мережі, продовжує працювати як незалежна благодійна фундація, що діє згідно з чинним українським законодавством із власними органами управління, що складаються з громадян України. Його бюджет формується як з прямих внесків Мережі, так і з коштів інших донорів, зокрема, Європейського Союзу та уряду Швеції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: