Олександр Сушко: Проблеми з підписанням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС лежать у політичній площині

У Варшаві відбувся семінар “Асоціація та зона вільної торгівлі між ЄС та Україною: як близько ця мета?”

18 листопада у Варшаві відбувся семінар “Асоціація та зона вільної торгівлі між ЄС та Україною: як близько ця мета?” Захід організували Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” (Україна), Фундація Стефана Баторія (Польща) та Представництво Європейського Союзу в Польщі.

У заході взяли участь провідні експерти у сфері європейської інтеграції, представники органів влади України та країн Європейського Союзу, Європейської Комісії, дипломатичних установ, громадських організацій.

Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва, голова правління Міжнародного фонду “Відродження” Олександр Сушко так прокоментував результати дискусії: “Плануючи семінар на цю дату, організатори явно виходили з інших перспектив і іншого порядку денного. Очікувалося, що станом на 18 листопада сторони не тільки завершать переговори щодо глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі, але й узгодять процедуру парафування всієї Угоди про асоціацію на грудневому саміті Україна-ЄС. Очікувалося, що можна буде обговорити цілком практичні прогнозовані наслідки укладання Угоди, зокрема для української економіки, а також вплив Угоди на політичну ситуацію в регіоні Східного Партнерства”.

“Утім, політичний “заморозок” між Україною та ЄС змусив поглянути на ситуацію зовсім по-іншому. Дискусія точилася переважно навколо того, чи зможуть сторони взагалі дотримуватися раніше визначеного напрямку руху за формулою “політична асоціація й економічна інтеграція”, чи нас чекає тривала стагнація, зумовлена несумісністю проголошеного Україною курсу (на європейську інтеграцію. – ред.) з очевидним намаганням влади збудувати в Україні авторитарний режим замість задекларованої відданості демократії та верховенству права”, – сказав експерт.

“Відмічено, що впродовж останніх трьох місяців Україна вклала в руки своїх опонентів у ЄС усі аргументи й важелі, необхідні для блокування процесу асоціації. І навпаки, друзі України в ЄС позбулися багатьох раніше актуальних аргументів на користь України. Тепер уже Україна далеко не той “чемпіон демократії в СНД”, про який говорили з надією ще рік-два тому”, – підкреслив Олександр Сушко.  

“За таких умов розмова про наслідки Угоди про асоціацію переноситься в суто теоретичну площину, на кшталт: залишилось 5 чи 10 відсотків імовірності, що Угоду буде парафовано цього року? Якщо не у грудні, то коли й за яких умов? Або якщо Угоду покладуть “під сукно”, наскільки “товстим” воно буде й наскільки довго лежатиме там цей багатостраждальний документ?” – відзначив він.  

“На цьому тлі діалог бездоганних за своїм професіональним рівнем фахівців із торгівлі й економічної інтеграції виглядав дещо абстрактно, адже вони обговорювали перспективи, реальність яких на сьогодні, коли формальні переговори завершено, виглядають більш далекими, ніж рік тому, коли залишалось ще чимало невирішених економічних питань, але політичних перешкод Угоді не було”, – заявив Олександр Сушко.

“Отже, якщо ще нещодавно основні проблеми Угоди були в самому її тексті, адже існували різні неузгоджені переговорні позиції, то тепер усі проблеми – поза змістом Угоди. Вони лежать у політичній атмосфері відносин Україна-ЄС, принесеній у жертву логіці внутрішньополітичної війни в Україні”, – підсумував експерт.

Європейська програма
Ірина Солоненко
(044) 461 95 00
solonenko@irf.ua

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: