Огляд системи безоплатної правової допомоги в Литві

Працівники Центру правової реформи й законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України Олена Сінчук, Наталія Марчук і Павло Корнієнко підготували огляд системи безоплатної правової допомоги в Литві

Працівники Центру правової реформи й законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України Олена Сінчук, Наталія Марчук і Павло Корнієнко підготували огляд системи безоплатної правової допомоги в Литві. Їхню поїздку до Литви підтримала програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Сфера безоплатної правової допомоги в Литві поділяється на первинну та вторинну. Первинна допомога є безкоштовною. Її надають усім охочим у формі консультацій, роз’яснень законодавства, підготовки документів, які стосуються діяльності державних органів та органів самоврядування, вирішення спорів у позасудовому порядку, а також процедури примирення (медіації). До переліку видів первинної правової допомоги не входить складання процесуальних документів.

Вторинна правова допомога полягає у представництві та захисті осіб у суді під час розгляду цивільних, адміністративних і кримінальних справ. Держава гарантує та сплачує витрати на вторинну правову допомогу з урахуванням рівня доходів і наявності майна в особи. Вторинна правова допомога у кримінальному судочинстві (коли участь захисника є обов’язковою) надається на 100% за рахунок державного бюджету, а в цивільних та адміністративних справах передбачено надання такої допомоги як повністю за рахунок держави, так і частково (50%) – залежно від матеріального та майнового стану особи. Також суб’єктами права на вторинну правову допомогу є особи, які отримують соціальну допомогу, інваліди й особи, які є потерпілими у справах про стягнення компенсації за шкоду, заподіяну злочинними діями (цивільний позов у кримінальній справі).

Центр правової реформи й законопроектних робіт
при Міністерстві юстиції України
(044) 486 71 06
legalreform@minjust.gov.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: