Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України. Презентація дослідження

6 травня відбулася презентація дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України», проведеного Асоціацією «Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Учасники: Світлана Калініна – декан економіко-правового факультету Маріупольського державного університету (м. Київ), докторка економічних наук, професорка, академік Академії економічних наук України; Тетяна Циба – народна депутатка України; Олег Дунда – народний депутат України; Наталія Землянська – голова правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; Дмитро Дегтяр – співзасновник HRD Club Ukraine; Олександр Цимбал – доктор економічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дослідження ризиків зайнятості населення Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ; Юрій Гаврилечко – кандидат наук з державного управління, доцент кафедри фінансів ЗВО “Університет трансформації майбутнього”; Ілля Несходовський – керівник аналітичного напряму мережі «АНТС»; Олександра Решмеділова – політологиня, кандидатка філософських наук.

Модератор: Василь Воскобойник – президент Асоціації «Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування», голова «Офісу міграційної політики».

Питання до обговорення:

  • Яку кількість працівників потребуватиме економіка України до 2032 року і звідки їх брати?
  • Як змінюється структура зайнятості та ринку праці в умовах воєнного та поствоєнного періоду?
  • Чому в Україні назріло питання формування нової економічної моделі?
  • Якими мають бути державна стратегія та міграційна політика для збереження та повернення людей?
  • Чому потрібен Офіс міграційної політики і яку роль дана структура може відіграти у формуванні нових трудоресурсних реалій країни?

Під час заходу вперше представлено Офіс міграційної політики – нову структуру, яка працює над формуванням довгострокової стратегії у сфері збереження людського капіталу, повернення українців та розвитку громад.

Офіс міграційної політики працюватиме над поверненням українців із-за кордону

В Україні створили ГО «Офіс міграційної політики», яка акумулюватиме досвід, аналітику, знання у сфері міграції для сприяння поверненню українців із-за кордону і зменшенню трудової міграції.

Про це під час презентації в Укрінформі дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України» повідомив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування», голова Офісу міграційної політики Василь Воскобойник.

«Ми вирішили створити структуру, яка могла б, з одного боку, акумулювати наявний міжнародний досвід з питань міграції, зібрати та опрацювати ті дослідження, які проводилися в Україні за останні 10 років, поєднати та проаналізувати, яким чином повинна бути побудована українська міграційна політика. Офіс міграційної політики – незалежна громадська ініціатива, вона працюватиме як стратегічний центр знань, аналітики й дій у сфері міграції, демографії та розвитку трудового потенціалу», – наголосив Воскобойник.

Крім того, новостворена організація займатиметься модерацією окресленого комплексу питань між урядовими структурами, науковим співтовариством, бізнесом, громадським сектором та суспільством.

За словами очільника Офісу міграційної політики, серед ключових завдань інституції також розробка стратегії збереження та розвитку людського капіталу, підтримка повернення українців з-за кордону, підготовка науково обґрунтованих змін до трудового та міграційного законодавства, запуск широкої інформаційної кампанії для боротьби з міфами щодо трудових мігрантів тощо.

«Раніше наша Асоціація допомагала людям виїжджати легально на роботу за кордон. Тепер ми працюємо над тим, щоб люди не хотіли виїжджати з країни назавжди, бачили перспективу тут, всередині країни, поверталися з-за кордону, розвивали себе і країну тут, вдома. Ми не маємо права залишатися в рамках старих форматів, коли країна втрачає майбутнє», – додав Воскобойник.

Як зауважили учасники зустрічі, у найближче десятиліття в Україні слід очікувати погіршення демографічної ситуації й активізації міграційних викликів, що матиме ваговий вплив на чисельність трудових ресурсів.

Відтак, слід сконцентруватися на збереженні та розвитку людського капіталу, на сприянні поверненню українців із-за кордону, на зменшенні обсягів трудової міграції з України, інтеграції іноземних громадян.

Як повідомлялося, у жовтні 2024 року Кабінет міністрів затвердив Стратегію демографічного розвитку України до 2040 року, розроблену Міністерством соціальної політики.

Дефіцит робочої сили у 2032 році в Україні може становити від 4,5 до 10 млн працівників – дослідження

За оптимістичним сценарієм, у 2032 році в Україні бракуватиме 4,5 млн працівників, за песимістичним дефіцит може становити і 10 млн людей.

Такі дані дослідження «Оцінка перспективних трудоресурсних потреб України» під час презентації в Укрінформі навела декан економіко-правового факультету Маріупольського державного університету (м. Київ), доктор економічних наук Світлана Калініна.

«Відповідно до спільних оцінок Мінекономіки та аналітичного центру Easy Business, чисельність робочої сили в Україні до 2032 року становитиме 14,4 млн осіб. Це з урахуванням повернення частини людей, які перебувають в Європі та на тимчасово окупованих територіях. Також ця величина враховує коефіцієнт ретроспективного зменшення робочої сили упродовж 8-21 років на 1,56% щорічно. За цим сценарієм дефіцит робочої сили на 2032 рік оцінюється у розмірі від 3,1 до 4,5 млн осіб», – розповіла Калініна.

Вона підкреслила, що ця оцінка є оптимістичним прогнозом, який бере до уваги очікуване зростання ВВП країни до 2032 року на 7%.

Експертка також навела прогноз Міжнародної організації праці та Міжнародної організації з міграції щодо чисельності зайнятого населення в Україні за сім років на рівні 21,4 млн осіб. Згідно з цим прогнозом, українська економіка потребуватиме додатково 8,6 млн працівників порівняно з показником довоєнного періоду.

«Це означає необхідність збільшення кількості зайнятих приблизно на 67% порівняно з показником 2022 року і на 37% – порівняно з показником, зафіксованим у 2021 році», – зазначила Калініна.

Вона зауважила, що усі прогнозні значення мають варіативний характер через нестачу достовірної статистичної інформації і різні методологічні підходи до оцінювання ситуації з зайнятістю. Відтак, очікуваний трудоресурсний дефіцит в Україні до 2032 року коливається від щонайменше 4,5 млн до приблизно 10 млн осіб.

Водночас, як підкреслила дослідниця, у держави суттєво обмежені власні джерела задоволення визначених трудоресурсних потреб. Так, за результатами дослідження Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, через зменшення народжуваності, збільшення смертності та активізацію міграційних процесів, чисельність населення в Україні не повернеться до довоєнного рівня навіть у 2040 році, причому найбільші показники скорочення будуть спостерігатися щодо населення працездатного віку, що підтверджує зроблені висновки щодо значного дефіциту робочої сили.

Певним чином посприяти поліпшенню ситуації на ринку праці можуть мігранти, потенціал яких оцінюється в 1,38 млн осіб. Певні резерви також є серед громадян, які раніше були менш представленими на ринку праці. Зокрема, це орієнтовно пів мільйона ветеранів, близько 1 млн осіб з інвалідністю, ще до 500 тис. молоді та людей пенсійного віку.

«Крім того, на сьогодні складно оцінити резерви трудоресурсного забезпечення, що їх містять неформальна зайнятість та нові форми зайнятості. Ці питання потребують окремого методологічного опрацювання», – додала Калініна.

За словами д.е.н., завідувача відділу дослідження ризиків зайнятості населення Інституту демографії та досліджень якості життя ім.М.Птухи НАНУ Олександра Цимбала, якщо показники повернення наших співвітчизників не зможуть бути радикально збільшеними, вирішення проблеми дефіциту кадрів на підприємствах буде потребувати глибоких змін.

«Для забезпечення розвитку країни протягом найближчих десяти років потреба економіки України в робочій силі зросте більшими темпами, ніж пропозиція з боку робочої сили. Загалом це означатиме, що на одне робоче місце в Україні претендуватиме менша кількість осіб, ніж зараз. Отже, нам потрібно прискорювати зростання продуктивності праці, а також активізувати виход на ринок праці верств населення, які зараз перебувають поза межами робочої сили», – наголосив він.

Як повідомлялося, Міністерство економіки України розробляє нову стратегію, яка спрямована на зниження рівня безробіття та активне залучення різних груп населення на ринку праці. Зокрема, майбутня стратегія зайнятості буде спрямована на створення нових робочих місць, професійну переорієнтацію, забезпечення інклюзивності та реформу системи служби зайнятості.

Розробка стратегії передбачає ґрунтовне дослідження ринку праці, відкриті консультації, формування концепції та фіналізацію тексту. Заплановано шість зустрічей робочих груп протягом травня-червня 2025 року, а фіналізація та публікація документа відбудеться восени 2025 року.

Джерело: Укрінформ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: