Новий закон “Про вищу освіту”: внесок громадянського суспільства

1 липня Верховна Рада України ухвалила новий закон “Про вищу освіту”

1 липня Верховна Рада України ухвалила новий закон “Про вищу освіту”. Міжнародний фонд “Відродження” системно підтримував ініціативи з розробки, обговорення й адвокації прийняття документу. Крім того, за підтримки фонду було проведено масштабну підготовчу роботу, а також реалізовано низку суміжних проектів, завдяки яким було створено підґрунтя для появи нового закону.

Зокрема, у 2005-2010 роках Міжнародний фонду “Відродження” спільно з партнерами (громадські організації, університети) реалізував низку проектів, спрямованих на впровадження автономії вишів, зміни в освітньому законодавстві, запровадження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), подолання корупції в освіті, розвиток студентського самоврядування.

У 2007-2008 роках було розроблено нормативні документи, спрямовані на експериментальне запровадження університетської автономії в межах консорціуму, створеного під егідою фонду (Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Харківський національний університет імені Василя Каразіна, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Донецький національний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Львівський національний університет імені Івана Франка, Український католицький університет, Університет економіки та права “Крок”).

Напрацювання консорціуму було використано при підготовці законопроекту “Про вищу освіту” (№1187-2), який розробляла робоча група під керівництвом Михайла Згуровського. До цієї групи увійшли фактично всі активні учасники проектів, які підтримував і координував Міжнародний фонд “Відродження”.

У 2012-2013 роках за підтримки фонду було проведено широке суспільне обговорення розробленого документу. Зокрема, було організовано круглі столи спільно з Комітетом Верховної Ради з питань науки й освіти, низку експертних дискусій, обговорення у студентському й академічному середовищі. Порівнявши декілька законопроектів про вищу освіту, які було зареєстровано в парламенті, учасники дискусій дійшли висновку, що документ групи Михайла Згуровського є найбільш збалансованим і прогресивним. Цю позицію підтримав і профільний Комітет, рекомендувавши Верховній Раді ухвалити саме цей законопроект.

Нагадаємо, новий закон “Про вищу освіту” передбачає:
– створення Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти;
– обов’язкове оприлюднення наукових робіт;
– перебування на посаді ректорів, деканів і завідувачів кафедр не більш ніж два терміни;
– новий механізм виборів ректорів вишів;
– остаточне присудження наукових ступенів навчальними закладами;
– зменшення навчального навантаження викладачів на одну ставку (з 900 до 600 год.);
– зменшення навчального навантаження студентів (кількість годин в одному кредиті зменшено з 36 до 30);
– запровадження нового механізму електронного вступу до вишів і автоматичного розміщення місць державного замовлення;
– запровадження нових ступенів вищої освіти (молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук), скасування ступеню “кандидат наук”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: