Нові можливості посилення енергетичної безпеки України та Європи

12 травня 2008 р. у м. Києві відбулась міжнародна конференція "Нові можливості посилення енергетичної безпеки України та Європи". Захід проводився Фундацією "Суспільність" та представництвом Європейської комісії в Україні за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

12 травня 2008 року міжнародна конференція “Нові можливості посилення енергетичної безпеки України та Європи” проходила у конференц-залі готелю “Хаятт”. Форум був присвячений спільним викликам у галузі енергетичної безпеки, що стоять перед Україною та Європейським Союзом, пошуку нових можливостей диверсифікації енергоносіїв, посиленню надійності транзиту в європейському просторі, реалізації політики транспарентності, застосування сучасних механізмів посилення енергоефективності в Україні та ЄС.

Захід проводився Фундацією “Суспільність” та представництвом Європейської комісії в Україні напередодні Саміту з питань енергетичної безпеки за участю Президентів України, Польщі, Литви, Грузії, Азербайджану та ін., що відбувся 23 травня у Києві. Напрацьовані на конференції рекомендації були передані до органів державної влади для їх врахування під час підготовки та проведення київського Саміту. Ініціатором та головою оргкомітету конференції став Олег РИБАЧУК, голова наглядової ради Фундації “Суспільність”. Захід проводився за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Відкриваючи конференцію О.Рибачук зазначив, що тема європейської енергетичної солідарності є надзвичайно актуальною. Він підкреслив, що “Україна є важливим чинником європейської стабільності й виступає за проведення єдиної енергетичної політики в Європі”. О. Рибачук наголосив, що “енергоносії не можуть бути інструментом зовнішньої політики, тим більше політичного тиску, саме тому ми говоримо сьогодні про європейські стандарти роботи енергетичних ринків”.

Учасників форуму привітав Президент України. У вітальному листі  Віктор Ющенко зазначив, що “розвиток міжнародної енергетики останніми роками переконливо продемонстрував, що на часі вироблення нових спільних механізмів, які б гарантували безпеку в цій сфері всім учасникам континентального енергетичного простору”. У вітанні особливо наголошено на важливій ролі України для енергетичної безпеки Європи. “Україна на сьогодні виступає одним з ініціаторів створення Балто-Чорноморсько-Каспійської спільноти та подальшої диверсифікації шляхів постачань енергоносіїв з євразійського простору до країн ЄС”.

Під час свого виступу на конференції Віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря енергетичне питання для України та Євросоюзу визначив як “екзистенціальне”. “Його не можна поділити на європейське, американське, російське чи українське”, — зазначив він. Також  Г. Немиря наголосив, що “Україна повинна мати можливість зробити свій внесок у розвиток загальноєвропейської позиції щодо енергетики”.

Міжнародний форум залучив до роботи відомих політиків, дипломатів, бізнесменів, експертів, а також представників медіа. Зокрема, серед учасників конференції – Віце-прем’єр-міністр України Г. Немиря,  перший заступник Міністра закордонних справ В. Хандогій, Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Б. Соколовський, народний депутат України, Партія Регіонів, І. Акімова, Перший заступник Міністра закордонних справ Словаччини
О. Алгаєрова, заступник віце-президента державної нафтової компанії Азербайджану SOCAR В. Байларбаров, уповноважений з енергетичних питань Міністерства закордонних справ Чехії В. Бартушка, радник генерального директорату Єврокомісії з питань енергетики й транспорту Ф. Бенсарса, Інститут енергетичних досліджень, М. Голембієвська, Перший заступник Глави канцелярії Президента Польщі Р. Драба, заступник Міністра енергетики Грузії Н. Енукідзе, заступник Міністра економіки Литви В. Наудужас, директорат зі стратегічних питань Міністерства оборони Франції, К. Сташетті, науковий співробітник Академії оборони Великобританії Д. Шерр, представники іноземного дипломатичного корпусу (Канади, Німеччини, Польщі, Словаччини, США, Туреччини, Франції, Швеції), Центр “Номос”, М.Гончар, Центр Разумкова, В. Саприкін, радник Міністра палива та енергетики О. Тодійчук та ін.

Серед головних пунктів підсумкового документу:

 

1.       Україна і надалі залишатиметься для Європейського Союзу важливим транзитером енергетичних ресурсів. Відтак двостороння співпраця має бути спрямована на посилення прозорості схем транзиту, з чітким розподілом відповідальності у ланцюгу “експортер-транзитер-споживач”.

2.       Посилення прозорості енергетичного ринку України є критичним для її майбутньої інтеграції до ЄС та ефективного втілення спільних українсько-європейських проектів, зокрема нафтопроводу “Одеса-Броди” та “Білого потоку”. Консультації ЄС та технічна допомога з його боку дозволять суттєво підвищити темпи реформ українського енергетичного ринку.

3.       Підвищення енергоефективності є одним із ключових факторів для зміцнення енергетичної безпеки України. Підтримка ЄС у заходах із вдосконалення законодавчої бази, покращення енергоефективності, починаючи від домогосподарств і закінчуючи базовими галузями промисловості, сприяння комерційному виробництву відновлювальних та альтернативних джерел енергії не лише сприятиме зниженню енергоємності української економіки, але й стимулюватиме прихід європейських інвестицій в Україну.

4.       Одним із практичних механізмів посилення енергетичної безпеки України та ЄС є підвищення надійності транзиту енергоносіїв. Втілення ідеї Єдиної енерготранзитної спільноти може стати важливим кроком у запровадженні нової культури енерготранзиту на Каспійсько-Чорноморсько-Балтійському просторі.

5.       Важливим є врахування цих та інших напрацьованих у ході конференції рекомендацій у переговорах до Саміту Україна-ЄС та двосторонніх документах, зокрема нової посиленої Угоди між Україною та ЄС.

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: