Нове життя у нових громадах: круглий стіл про проблеми інтеграції ВПО з Луганщини

Одним із найбільш постраждалих від російської агресії регіонів є Луганщина. Безпосередні військові дії тривають там вже майже 9 років, а після 24.02.2022 окупаційна армія рф намагалася якнайшвидше захопити ту частину регіону, яку не контролювала. Їй так і не вдалося зробити це остаточно — в області відбулися битви стратегічного масштабу, продовжуються важкі бої, триває контрнаступ ЗСУ. Луганщина — незвойована, нескорена… 

Однак, окупація, інтенсивні воєнні дії, постійна загроза життю викликали велику хвилю міграції з регіону. Більше 320 тисяч луганчан були змушені покинути свої домівки і шукати місця тимчасового безпечнішого проживання, зокрема, в регіонах України, що знаходяться віддалік театру воєнних дій. Одним із ключових «приймаючих» регіонів для луганчан стала Хмельницька область, і саме в її громадах значною мірою виробляється і апробується складний досвід адаптації, подолання конфліктних ситуацій, інтеграції, соціалізації ВПО. Для багатьох із них це вже друге переселення під тиском російських загарбників.

24 січня представники громадських організацій, органів державної влади та місцевого самоуправління Луганщини зібралися в Києві для обговорення нагальних проблем облаштування ВПО в приймаючих громадах: подолання конфліктів, що виникають, співпраці по забезпеченню гуманітарних проблем переселенців та інших актуальних питань. Організатором «круглого столу», який отримав назву «Громади нам раді? Локація: Україна», стала ГО «Громадська ініціатива Луганщини». Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проєкту «Три Ре-: локація, інтеграція, соціалізація».

Це була перша подібна зустріч, проведена наживо, з моменту великого вторгнення рф в Україну і, відповідно, перша за межами рідної Луганщини.

Розмова вийшла не лише відвертою, чесною, емоційною, але й змістовною, не лише про актуальні повсякденні потреби і проблеми, але й орієнтованої на стратегічні завдання.

Під час «круглого столу» заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Павло Козирєв відзначив масштабність переселення після 24 лютого 2022, яке є найбільшим в Європі після завершення Другої світової війни. Він також розповів про фінансові аспекти державної та міжнародної гуманітарної допомоги ВПО, зокрема, про збільшення допомоги за програмою «Прихисток». Урядовець також проінформував, що міністерство працює над впровадженням інституту заступників керівників військових адміністрацій з питань ВПО. Заступниця керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Яна Любимова розповіла про зусилля офісу омбудсмена із захисту прав ВПО, в тому числі, про програму підтримки ВПО в зимовий період. Вона також акцентувала на особливій ролі місцевого самоврядування в процесі відновлення територій, що звільнюються від російської окупації.

Директор програми «Демократія і належне врядування» Фонду “Відродження” Олексій Орловський нагадав про більш ніж 30-літню роботу Фонду над розвитком громадянського суспільства України і наголосив на актуальності для Фонду проблем ВПО. Він пояснив, що зусилля Фонду були і є направлені на те, щоб питальна інтонація в назві заходу була замінена на ствердну і «щоб громади дійсно були раді, що на їхній території з’явилися нові люди, нові члени територіальної громади». Він також наголосив на багатоманітності досвіду адаптації ВПО в нових громадах, зокрема, у відносинах із місцевою владою, а також порушив питання про громадську участь, включення переселенців в різні форми місцевої демократії для розширення можливостей впливу на власне життя в нових умовах. Він висловився про потребу вже зараз розпочати дискусію про перспективи децентралізації та розвитку місцевого самоврядування на деокупованих територіях, а також проінформував про створення в фонді «Відродження» нової програми «Громадянська стійкість», серед завдань якої й допомога вирішенню потреб ВПО.

В рамках заходу представники Лисичанської та Шульгинської військових адміністрацій представили свій досвід з підтримки земляків.

В резолюції, прийнятій за результатами обговорення, пропонується, зокрема:

  • органам влади стимулювати тіснішу співпрацю ВПО з гуманітарними штабами Луганщини
  • активізувати створення Рад ВПО – координаційно координаційно-дорадчих органів з питань інтеграції ВПО при органах виконавчої влади та місцевого самоврядування
  • сприяти матеріальному забезпеченню гуманітарних штабів для створення на їхній базі додаткових пунктів незламності
  • ініціювати діалоговий процес щодо розробки програм та проєктів спільно з міжнародними фондами з відновлення Луганщини після її остаточного звільнення

Обговорення вийшло за межі проблем включення переміщених громадян в життя нових громад і торкнулося багатьох аспектів відновлення суверенітету України над районами Луганщини, окупованими як в 2022, так і в 2014 рр. – від розмінування територій і відновлення життєдіяльності в деокупованих громадах півночі Луганщини до перспектив проведення децентралізаційної реформи в районах, захоплених загарбниками в 2014. Попри всю  складність обговорюваних проблем, ключовим сподіванням, яке поділяли учасники зібрання, була ідея зробити Луганщину після перемоги України кращою, ніж вона була до цього.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: