Нижчі податки за якісну теплоізоляцію будинку

У виданні "Буковинське віче" опубліковано статтю Лорана Озона (на фото) про екологічну політику в Європі

У виданні “Буковинське віче” опубліковано статтю Лорана Озона (на фото) про екологічну політику в Європі. Матеріал підготовано за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Нижчі податки за якісну теплоізоляцію будинку
Лоран Озон
(переклад та адаптація тексту – Андрій Волошин)

Проблеми забруднення середовища у Франції – це проблеми економічної активності. Тобто вони залежать від кількості людей та характеру їх діяльності. Якщо в країні мало займаються підприємництвом, то забруднення середовища буде дуже помірним. Проте існує й інша закономірність – якщо ресурси зосереджуються в кількох осіб – забруднення неймовірні, адже ці підприємці настільки матеріально і лобістськи сильні, що з ними важко воювати за чистоту повітря, води чи ґрунту.

Франція – потужно розвинена країна, тож, відповідно, і проблема екології – актуальна. Ця тема – на вустах чи не в кожного француза. Її значимість розуміють і політики – хто заради піару, хто – і справді переживає. Якщо в країні більш­менш стабільна економіка, населення думає вже не тільки про те, що поїсти і що одягнути, а й наскільки чисті повітря чи вода. Тож екологічні питання – це питання комфорту в широкому смислі цього слова.

З боку держави існують конкретні програми із заохочення населення піклуватися про екологію. Наприклад, можуть бути зменшені податки для тих господарів, які переходять на нешкідливі види опалення або ж встановлюють спеціальні термічні камери, що визначають, чи добре теплоізольований ваш дім, скільки тепла з нього виходить. Якщо ви встановлюєте багато опалення в домі, і він погано ізольований, то витрачаєте багато коштів на електроенергію, тобто це мінус і для сімейного бюджету, і для екології.

В Парижі, скажімо, якщо значні затори на дорогах, ви можете дуже дешево взяти велосипед в прокат на день. Та глобально французи і європейці говорять про інше – про виготовлення екологічно чистих авто, тобто таких, які працюють на нешкідливих енергоресурсах, все більше використання енергії сонця і вітру. Це вкрай важливо, адже у великих містах вже от-от може з’явитися суцільний смог. А в селах питання екології – це проблема забруднення водойм та ґрунтів від сільського господарства. Особливо гостро стоїть питання чистоти питної води. Уявіть, у Франції категорично заборонене видобування сланцевого газу. Якщо завтра Франція займеться добуванням сланцевого газу, безперечно, це суттєво вплине на якість води. Разом з тим, за потреби французи п’ють воду з крану, в Україні, наскільки я розумію, – ні. Звісно, в ідеальному випадку, воду купують або очищують спеціальними фільтрами.

Загалом, французьке економічне законодавство – досить широке. Його доповнює й загальноєвропейське, якого Франція дотримується як член Європейського Союзу. Загалом глобально ці закони ефективні. Проте більшість з них базуються на одному принципі – накладанню обмежень на розвиток економічної активності. Разом з тим, на мою думку, повинні бути закони, які не тільки захищають, а й відновлюють екологію.

Традиційно, найсильніші екологічні закони в північноєвропейських країн, які потрохи інтегрують їх в ЄС (наприклад, утилізація хутра). Є міжнародні протоколи, в яких держави беруть участь, це такі документи, як протоколи Кіото, Ріо. Згідно з ними, держави­учасники мають знижувати крок за кроком свої викиди газу на 10%, на 30% і т.д.. В більшості випадків вони не виконуються, це об’єктивність. Для того, щоб притримуватись цих протоколів, від держав потрібно багато зусиль. Наприклад, Китай та США не зацікавлені в цих питаннях, тож вони пребирають свої квоти і купують їх у країн, які не добирають. Франція та Європа ж загалом дотримує частину зобов’язань.

Що стосується еко­продуктів, то в Німеччині є така річ, яка називається еко­тест. Це норми, що визначають еко чистоту продукції. У Франції нема багато тестів, але є глобальні санітарні норми, а також поняття органічної їжі, тобто справжньої і чистої.

Контакти:
“Буковинське віче”
Леся Воронюк
lesiavoroniuk@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: