Незаконні клітки в метро повинні бути негайно демонтовані – монітори НПМ

Ще з радянських часів у відділах поліції Київського метрополітену залишаються клітки для тримання людей. Попри те, що в українському законодавстві їхня наявність у «підземці» не передбачена, їх продовжують встановлювати навіть на нових станціях.

Ще з радянських часів у відділах поліції Київського метрополітену залишаються клітки для тримання людей. Попри те, що в українському законодавстві їхня наявність у «підземці» не передбачена, їх продовжують встановлювати навіть на нових станціях.

У квітні цього року монітори Національного превентивного механізму (НПМ) без попередження відвідали декілька станцій столичного метро – «Вокзальну», «Майдан Незалежності» та «Палац Спорту». У ході візиту вони виявили грубі порушення і рекомендували Національній поліції демонтувати ці місця тримання. Однак повторний візит на ці та інші станції, що відбувся у понеділок, 29 серпня, показав, що клітки все ще є та використовуються. Так на станції метро «Лісова» монітори побачили у клітці чоловіка.

Умови в цих місцях тримання не відповідають ані національним, ані міжнародним стандартам поводження із затриманими, зауважує монітор НПМ Максим Буткевич. Аптечки, що є у відділках, належать не поліції, а Київському метрополітену, тому у деяких випадках відкрити їх можуть лише працівники станції.

«На жаль, клітки подекуди стають символом не лише свавілля, а й просто відсутності гігієни. Так в одному з відвіданих відділків у клітці було знайдено шприц. У клітці зазвичай є лише один предмет груба лавка, не зафіксована до підлоги. Дуже мало місця для сидіння, не кажучи про лежання. Бруд. Такі умови тримання людей є неприйнятними. Аптечки ж характеризуються надзвичайно малим набором ліків. Розраховувати на долікарську допомогу у відділках поліції у метро я б киянам та гостям столиці не радив: ані хлоргексидину для дезинфекції, ані найбільш запитуваних серед пасажирів кардіопрепаратів у цих аптечках не знайдете» –говорить монітор.

Відповідно до українського законодавства, у відділах поліції можуть бути розташовані камери для затриманих та доставлених (КЗД), вимоги до яких чітко визначені в наказі Міністерства внутрішніх справ (№181). Клітки у поліцейських відділах зовсім не відповідають цим вимогам, підкреслює монітор НПМ Сергій Перникоза. «Поліція стверджує, що це не клітка, а загорожа. Щоправда, правоохоронці так і не пояснили: на якій підставі людей поміщують у клітки, за яких умов людина може звідти вийти. Під час моніторингу ми перевірили технічну будівельну документацію, клітки в ній не були передбачені. Навіть якщо припустити, що це КЗД, то в них немає доступу до води, світла, свіжого повітря. Лавки не прикуті до підлоги, як цього вимагають нормативи, а в деяких відділах їх взагалі немає. Люди в цих клітках не можуть зв’язатися із адвокатом чи родичами. Навіть конструкція цих кліток не відповідає вимогам, які висувають до КЗД», – наголошує він.

Монітори наголошують: поліцейські у метрополітені жодним чином не фіксують перебування людей у клітках. На всіх станціях, які відвідали монітори, у поліцейських не було журналів обліку затриманих та доставлених, журналів обліку відвідувачів та запрошених та іншої важливої документації. На більшості станцій ані у відділах поліції, ані на входах до них не було відеокамер. Це може призвести до зловживань та безпідставних затримань. Зокрема, про чоловіка, побаченого у клітці на «Лісовій», поліцейські казали, що «він сам прийшов». Правоохоронці розцінюють клітки як особистий захист самих себе від агресивних правопорушників, говорить представник Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини Євген Лєванцов. Він стверджує, що попри рекомендації моніторів, поліція не вжила жодних заходів для демонтажу кліток.

«Це не перший візит представників НПМ до постів поліції у Київському метрополітені. Під час попереднього моніторингу ми виявили клітки, які за всіма ознаками є місцями несвободи. Під час розмови навіть керівники управління поліції у метрополітені не змогли пояснити, чим регламентовано утворення та використання цих місць тримання під вартою. Більше того – вони завірили, що не можуть дати прямий наказ демонтувати клітки, оскільки не є власниками цих приміщень. За їхніми словами, приміщення постів поліції разом із клітками перебувають у власності метрополітену. Треба зауважити, що пости поліції у метрополітені не є «традиційними» відділами поліції, і тому до них важко висувати ті ж вимоги. Там відсутня документація, яка зазвичай є в поліції. Принаймні допоки функціонування цих місць несвободи не буде чітко унормовано, їх не повинно бути», – наголошує представник омбудсмена.

За словами моніторів, наявність незаконних кліток в купі з відсутністю будь-якого контролю за ними створює передумови для жорстокого поводження та катувань, адже ніхто не знає, хто і коли потрапляє у ці клітки, і що відбувається з людиною під час перебування там.

Організатор – Центр інформації про права людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Фотографії кліток доступні за посиланням

НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами.

Контакти: Надя Колесникова, 067 661 80 30, nk@humanrights.org.ua

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: