Недостатнє інформування ЗМІ України про події в Придністров’ї послаблює позиції Києва на цьому напрямі — експерти

КИЇВ, 6 травня. (УКРІНФОРМ). Недостатня кількість публікацій щодо придністровської проблематики в українському медіа-просторі призводить до низької обізнаності громадян, експертного та наукового середовища в цій темі. Як наслідок, виникають звинувачення на адресу України щодо її неактивної позиції у вирішенні придністровського питання. На цьому наголосили експерти — учасники сьогоднішнього міжнародного "круглого столу" в УКРІНФОРМі "Відносини Україна-Молдова: перспективи співпраці та виклики сьогодення".

КИЇВ, 6 травня. (УКРІНФОРМ). Недостатня кількість публікацій щодо придністровської проблематики в українському медіа-просторі призводить до низької обізнаності громадян, експертного та наукового середовища в цій темі. Як наслідок, виникають звинувачення на адресу України щодо її неактивної позиції у вирішенні придністровського питання. На цьому наголосили експерти — учасники сьогоднішнього міжнародного “круглого столу” в УКРІНФОРМі “Відносини Україна-Молдова: перспективи співпраці та виклики сьогодення”.

З метою визначення динаміки активності вітчизняних ЗМІ в цій темі українські експерти в рамках проекту “Придністровська проблема: погляд з України” провели аналіз таких публікацій. Розглядалися матеріали 20-ти рейтингових українських телеканалів, газет, інформагентств та інтернет-ресурсів, що вийшли впродовж 2008 року.

Як з’ясувалося, переважна частина (72%) матеріалів стосувалася конфліктно-політичного аспекту, тобто була безпосередньо пов’язана з процесом придністровського врегулювання. Близько 22% публікацій і телерепортажів висвітлювали соціально-економічний стан у Придністров’ї. Українська етнічна складова, яка охоплює життя української громади регіону, не перевищила 3% матеріалів українських ЗМІ. Спортивна тематика та кримінальна хроніка загалом також набрали 3%. Водночас, за словами учасників проекту, питанню захисту прав людини — однієї з найгостріших тем у Придністровському регіоні РМ — українські ЗМІ впродовж минулого року майже не приділяли уваги.

Водночас, за твердженнями учасників проекту, окремі інформаційні джерела українського медіа-простору використовували інформацію, подану російськими ЗМІ. Інколи такі перепублікації, особливо в конфліктно-політичному контексті, не відповідали поглядам і позиціям української сторони в питанні придністровського врегулювання.

Аналізуючи причини низької зацікавленості з боку українських мас-медіа, експерти поділили їх на внутрішні (для України) та зовнішні фактори. Серед них, зокрема, аспекти перенасичення інформаційного поля України подіями внутрішньополітичного характеру, а в контексті зовнішньої політики держави — обмеженою увагою ЗМІ до життя української громади за кордоном. Крім того, питання висвітлення українського етнічного фактору ускладнюється “розколом” на ідеологічному підгрунті між українськими громадами правобережної та лівобережної Молдови.

Одним із виходів з цієї ситуації, на думку фахівців, може стати наведення прямих контактів між ЗМІ України та етнічною громадою за рубежем, зокрема, в Молдові. Це значно спростить процес отримання мас-медіа інформації про реальні події та дасть змогу закордонному українству “більше заявити про себе в медіа-просторі України, звернувши увагу держави на проблеми, які постають перед нею”.

Проект “Придністровська проблема: погляд з України” реалізовано українськими експертами у співпраці із зарубіжними колегами за підтримки Благодійного фонду “Open Ukraine”, Фонду Віктора Пінчука та Міжнародного фонду “Відродження”.
http://presscenter.ukrinform.ua/view.php?links=4120

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: