Недосконалість законодавства створює проблеми з соціальними виплатами

У Львові відбувся круглий стіл “Проблеми виконання рішень судів стосовно реалізації соціальних прав громадян”

22 грудня у Львові відбувся круглий стіл “Проблеми виконання рішень судів стосовно реалізації соціальних прав громадян”. Захід організувала Громадська рада при Львівській обладміністрації й Інформаційно-правовий центр “Наше право” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як відзначила Юлія Стасюк, експерт ІПЦ “Наше право”, проблема невиконання судових рішень по соціальних правах є системною та включає в себе не тільки правову, але й політичну, економічну, соціальну складову. Суди завалено справами соціальних виплат, крім того, Пенсійний фонд оскаржує близько 90% таких рішень, що створює перешкоди для отримання соціальних виплат. Крім того, на стан реалізації соціальних прав впливають помилки Державної виконавчої служби.

Заступник начальника ГУ Пенсійного фонду у Львівській області Олександр Сафін пояснив: “Пенсійна система побудована на страхових принципах, а закон про Чорнобиль передбачає фінансування з держбюджету. Але слід пам’ятати, що пенсійна система – це не лише пенсіонери, це, в першу чергу, страхувальники: роботодавці та наймані страховики, які наповнюють систему коштами. Вони створюють той буханець хліба, який потім треба розділити. І якщо його розділити, то більше ніж є, ми не можемо взяти”.

Заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення Львівської обладміністрації Оксана Яковець поінформувала, що станом на сьогодні є 5 тис. судових рішень про перерахунок і виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у збільшеному розмірі, одначе жодного не виконано. Сума виплат за цими рішеннями становить близько 10 млн. грн.

Найбільша проблема, за її словами, полягає в невідповідності законодавства. “Один закон зменшує роль норм іншого закону або взагалі нехтує ними. На сьогодні всі законодавчі документи, акти, фінансування яких залежать від державного бюджету, регулюються законом про державний бюджет. І через те в нас проблема не в органах Пенсійного фонду чи соцзахисту”, – сказала Оксана Яковець.

“Якщо б ми з субвенції, яка виділяється на виплату поточних нарахувань, задовольнили хоча б кілька судових позовів, то це, як снігова лавина, спричинить соціальну напругу”, – зазначає вона. Виплата однієї збільшеної допомоги позбавить стандартних виплат по 130 грн. кількох інших отримувачів.

На думку Леоніда Тарасенка, керівника ГО “Центр громадської адвокатури”, передумовою виконання судових рішень щодо соціальних прав громадян є реформування системи пільг. Держава не може забезпечити всього спектру соціальних зобов’язань, узятих нею ще в 1990-ті роки. Експерт зазначив, що на 2009 рік в Україні налічувалося 18 млн. пільговиків, не рахуючи пенсіонерів, яких було 11 млн. Як варіант зменшення соціальної напруги він запропонував запровадити адресність допомог і пільг: наприклад, заміна компенсації перевізникам коштів за пільговий проїзд адресними виплатами певних сум окремо кожному з пільговиків.

Заступник начальника відділу організації та контролю за виконанням рішень управління Державної виконавчої служби ГУ юстиції у Львівській області Орест Охримович повідомив, що у зв’язку з невиконанням відповідачами – органами Пенсійного фонду на Львівщині й управліннями соціального захисту – виконавчих проваджень державні виконавці накладають на них штрафи, а потім вимушені після завершення двомісячного терміну на провадження закривати їх і передавати справи до прокуратури.

Голова ЛОО “Союз Чорнобиль України” Всеволод Смеречинський поінформував, що з початку року до 3 листопада на Львівщині зафіксовано 696 судових позовів із вимогою скасувати постанову відділу Державної виконавчої служби по справах, які стосуються перерахунку виплат чорнобильцям. “Постанови виконавчої служби, які оскаржують, можуть бути двох видів: або про відкриття провадження, або про накладення штрафу. Такі судові справи затягують виконання рішень по соціальних справах чорнобильців”, – сказав він.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що основними проблемами в цій сфері є невиконання Конституції, рішень Конституційного Суду та судів загальної юрисдикції, а також прийняття в Україні нормативно-правових актів, що суперечать конституційним нормам, а за своєю суттю є популістськими. Крім того, проблемою є відсутність системності у сфері соціальних пільг і виплат, також назріла гостра потреба реформування соціальної сфери. Як один із засобів для відстоювання своїх прав було запропоновано звернення до Європейського суду з прав людини.

Інформаційно-правовий центр “Наше право”
(032) 236 70 49
nashepravo@gmail.com

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: