У рамках київського фестивалю «Протасів Яр» відбулася прем’єра фільму-нарису про полеглого на Ізюмщині у червні 2022 року Романа Ратушного — київського активіста, співзасновника громадської організації «Захистимо Протасів Яр», розвідника 93-ї бригади «Холодний Яр».
Фільм «Роман Ратушний. Вільна людина» створили кінооб’єднання «Вавилон’13» та фестиваль «Протасів Яр», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Команда фільму: Мішель Ладес (режисер), Мирослава Барчук (креативна продюсерка), Володимир Тихий (співпродюсер). Музика: Микита Моісеєв та Гордій Старух.
Фільм складається із низки інтерв’ю Романа, які він давав ЗМІ з різним приводів, — вони трансформуються в єдиний монолог активіста і воїна. У фільмі Роман Ратушний розповідає про Революцію гідності кінця 2013 початку 2014 років; про захист Протасового Яру протягом 2018-2020 років; про громадські акції протесту 2020-2021 рр. (нагадуємо, що у 2021 році Печерський суд Києва посадив Романа під домашній арешт за підозрою у хуліганстві); а також про початок повномасштабного вторгнення росії в Україну, після якого Роман пішов добровольцем у військо.


13-хвилинний відео-нарис – це спроба команди авторів окреслити Романові найважливіші цінності, світогляд, головні принципи, загалом його лицарський чин. Показати, як він відчував свободу, власну країну, суспільство, громаду, як розумів національну культуру і свою місію.
Готуючи фільм, члени команди передивилися години й години інтерв’ю, відеоблогів, акцій, слідкували за дорослішанням Ратушного, визріванням, внутрішньою еволюцією: «Ми ще чіткіше зрозуміли те, що знали давно – з Роминими чеснотами – талантом об’єднувати людей, масштабом мислення, харизмою, відвагою, красою – з нього виростав потужний національний лідер. Фільм показує, що рік тому ми втратили саме майбутнього національного лідера. Роман міг би бути президентом, на якого заслуговує країна, але не стане ним через російську кулю. Це трагедія, яка сколихнула все суспільство.
Зараз найважливіше, щоб те, чим жив і задля чого загинув Роман Ратушний, було підхоплено і продовжено. І щоб та висока планка, яку він задав, була підсвічена і осмислена. Саме задля цього ми створили фільм і проводимо Фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного», – ділиться спогадами Мирослава Барчук, журналістка та телеведуча, віцепрезидентка Українського ПЕН та креативна продюсерка фільму «Роман Ратушний. Вільна людина».

Українська письменниця та матір Романа Ратушного, Світлана Поваляєва каже, що практично не брала участі у створенні фільму, оскільки розуміла, що не зможе передивлятися сотні відео і згадувати весь час свого сина. Тому довірилася команді професіоналів, аби не переносити свій емоційний стан на авторів фільму. Проте Світлана наголошує, що для неї було: «Надважливо, аби фільм містив кадри з війни, бо з цивільного життя Романа є дуже багато відео, а починаючи з лютого 2022 року, відео в основному є лише з приватних листувань, тож широкий загал міг би просто не знати, яким став Роман перед загибеллю».
Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» підсумовує: «Роман, будучи юною людиною, сповідував справжні цінності демократії, поваги до прав людини, громадянської участі. Він сформував навколо себе спільноту, яка здатна захищати свої інтереси та розвивати простір навколо себе. Це той справжній громадський активізм, у який ми у Фонді віримо і який розвиваємо в Україні протягом років. Тому для нас надзвичайно цінно те, що спільнота Протасового Яру продовжує розвиватися попри трагічну загибель Романа».


Переглянути стрічку можна на YouTube-каналі кінооб’єднання «Вавилон’13».
Матеріал підготувала Радослава Кабачій, менеджерка програми “Соціальний капітал” Міжнародного фонду “Відродження”.
Фото: Alex Zakletsky