Найбільше податкових пільг отримують київські компанії

За останні три роки на столицю припадало не менш ніж 40% валового обсягу витрат державного бюджету внаслідок надання пільг в оподаткуванні підприємств

За останні три роки на столицю припадало не менш ніж 40% валового обсягу витрат державного бюджету внаслідок надання пільг в оподаткуванні підприємств. Про це свідчать дані моніторингу, який здійснює Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Частка інших регіонів порівняно з Києвом невелика, хоча у 2011 році помітно зросли показники Донецької, Луганської, Закарпатської, Сумської та Запорізької областей (і того ж Києва), а майже всіх інших регіонів, навпаки, знизилися (найбільш суттєво – у Київській і Миколаївській областях). Загалом питома вага переважної більшості регіонів України залишається низькою – від 1% до 2%.

“Концентрація компаній-одержувачів пільг у Києві свідчить насамперед про високу політичну, а не економічну складову ухвалення рішень щодо надання податкової пільги, причому як у законотворчому процесі, так і в процесі адміністрування податків. Очевидно, що зиск від пільг упродовж багатьох років одержують великі компанії, здатні лобіювати ці процеси. А те, що пропорції між регіонами з часом суттєво не змінюються, свідчить про відсутність прив’язки рішень про державну підтримку у вигляді податкових пільг до особливостей і потреб розвитку певних регіонів, про відсутність орієнтації на конкретні результати. Іншими словами, це все прояви “економіки ренти”, коли зиск здобувається не в конкурентних умовах, а завдяки доступу до державних ресурсів. Також це прояв централізації управління державними фінансами”, – зауважують експерти.

Фахівці нагадують, що податкова пільга – це передбачене законом звільнення підприємства від сплати окремого податку чи зниження ставки цього податку. Серед них найбільш суттєвими є пільги зі сплати податку на прибуток підприємств і податку на додану вартість. За інформацією експертів, зараз простежується тенденція до загального зростання обсягу цих пільг: 2011 року сума пільг зі сплати податку на прибуток виросла порівняно з 2010 роком у 7,3 рази і склала 15,4 млрд. гривень, а зі сплати ПДВ – на 22%, склавши 41,3 млрд. гривень.

У секторальному розрізі найбільші обсяги всіх пільг (податок на прибуток, ПДВ й інші податки), за даними 2011 року, припадають на сільське господарство (11,3 млрд. гривень), харчову промисловість (2,5 млрд. гривень), торгівлю (4,5 млрд. гривень) і транспорт (5,6 млрд. гривень).

Контакти:
Лабораторія законодавчих ініціатив
Денис Черніков
chernikov@laboratory.kiev.ua

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: