Найбільш “прискіпливими” при видачі віз є консульства Бельгії, Нідерландів і Іспанії

У Києві презентовано результати п’ятої хвилі громадського моніторингу видачі віз країнами ЄС громадянам України

Найбільшу кількість додаткових документів при видачі віз вимагають у консульствах Бельгії, Нідерландів і Іспанії. До групи “прискіпливих” увійшли також консульські установи Італії, Португалії та Франції. Про це свідчать результати п’ятої хвилі громадського моніторингу видачі віз країнами ЄС громадянам України, який було презентовано 22 вересня в Києві. Дослідження провела Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів” в межах проекту “Громадське сприяння виконанню Плану дій із візової лібералізації через незалежний моніторинг виконання критеріїв і наявних зобов’язань між Україною та ЄС” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Опитування свідчить, що консульства стали частіше вимагати контрольного (повторного) візиту після повернення заявника з країн ЄС і Шенгенської зони. До такої вимоги найчастіше вдаються дипломатичні представництва Іспанії та Німеччини.

Для більшої половини опитаних процедура візового клопотання зайняла 7-10 днів. Найбільш акуратними в дотриманні встановлених термінів візових процедур є консульства Литви та Швеції.

Зафіксовано незначне зменшення кількості безкоштовних віз – з 31% минулого року до 28% цього року. Для переважної більшості заявників – 71% – візи є платними. Найменшу кількість безкоштовних віз видають у консульствах Нідерландів (3,3%) Іспанії (6,7%) та Данії (1,7%), найбільшу – у консульствах Австрії (43,3%), Словаччини (42,5%), Чехії (41,7%) та Німеччини (40%).

Зафіксовано повільне зростання питомої ваги багаторазових довгострокових віз терміном від трьох місяців до півроку – 11,6% (минулого року – 9%). На чверть від загальної кількості – із 13% до 17,3% – зросла частка віз терміном дії від 6 місяців до року, левову частку якої становлять саме річні візи.

Однак у половині випадків багаторазові візи, як і раніше, мають короткий термін дії – до трьох місяців, що вказує на недотримання консульствами положення Візового кодексу (стаття 24, пункт 2), яким передбачено видачу довгострокових віз на термін 6 місяців і більше. Як і минулого року, майже недоступні для українського заявника візи терміном дії понад рік: таких віз тільки 0,4%.

Найбільшу кількість багаторазових віз видають консульства Угорщини, Польщі та Словаччини. Пальму першості видачі довгострокових віз тримає вже другий рік поспіль угорська консульська служба – насамперед завдяки ліберальній політиці консульств, розташованих у Закарпатті (загалом 64%), за нею – Польща (54%) та Словаччина (48%). Найменшу кількість багаторазових віз зафіксовано в консульствах Литви (6,7%) та Греції (12,2%).

Переважна більшість заявників одержують короткострокові візи (категорія “С”) із одноразовим візитом. Найбільшу кількість віз категорії “D” – національні візи для довготермінового перебування – видають консульські установи Польщі й Естонії, при цьому питома вага таких віз становить біля 7% і дещо скоротилася порівняно з 2010 роком.

За сукупністю показників найкращою визнано консульську службу Австрії, яка порівняно з минулим роком суттєво покращила свої показники. Найгірші результати показала консульська служба Бельгії, яка з 15-го місця минулорічного рейтингу опинилася на останньому місці цьогорічного. Рейтинг було сформовано на основі об’єктивних параметрів: тривалість візової процедури, наявність черг під консульством, перелік документів, сума витрачених грошей, які візи домінують – одноразові чи багаторазові, короткострокові чи довготривалі.

Дослідження було проведено у червні – липні 2011 року на основі анкети-опитувальника. До роботи було залучено понад 30 інтерв’юерів у дев’яти містах України. Методом інтерв’ю було опитано загалом 1860 осіб – відвідувачів консульських установ, які проходили процедуру отримання шенгенської візи. Основний масив респондентів охоплено у Києві, де було опитано 1200 респондентів із 20 консульських служб країн ЄС і Шенгенської зони. Крім того, було опитано 660 заявників 11 консульських установ, розташованих в Ужгороді, Берегові, Луцьку, Львові, Маріуполі, Донецьку, Харкові й Одесі. Опитували винятково осіб, що самостійно проходили всю візову процедуру.

Було досліджено процедуру видачі віз консульськими службами двадцяти країн ЄС і Шенгенської зони в Україні. Загалом було охоплено 31 консульську установу в дев’яти містах України, з них 20 установ у Києві. Не було досліджено країн, які не входять до Шенгенської зони (Велика Британія, Ірландія, Румунія, Болгарія, Кіпр), не є членами ЄС (Норвегія, Швейцарія, Ісландія), не мають власних консульських установ в Україні (Мальта, Люксембург), а також малих європейських країн, що делегували свої консульські функції іншим державам (Монако, Ліхтенштейн, Андорра, Сан-Марино, Ватикан). Дослідження також не охопило двох новостворених консульств Польщі у Вінниці та Севастополі.

ГІ “Європа без бар’єрів”
Ірина Сушко, iryna_sushko@ukr.net
Оксана Гирич, oksana.ewb@gmail.com
(044) 238 68 43
office_ewb@novisa.com.ua

{qtube vid:=f4zoPXCcL5g w:=320 h:=240 b:=1  ap:=0 rel:=0}

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: