Наявність або відсутність візового бар’єра суттєво не впливає на кількість потенційних мігрантів із України до ЄС

У Донецьку презентовано дослідження міграційних настроїв населення України

6 жовтня в Донецьку було презентовано дослідження міграційних настроїв населення України. Його провів Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу спільно з аналітичними центрами громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” у межах проекту “Міграційний потенціал України в контексті набуття безвізового режиму з ЄС” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

7% населення мають наміри переїхати до іншої країни на тимчасові заробітки чи постійне проживання, якщо ситуація в країні не зміниться чи погіршиться. Постійно чи часто думають про можливість поїхати до країн Євросоюзу (Шенгенської зони) 11% людей, тоді як ніколи чи дуже рідко – 69%. Чіткі плани виїхати за кордон на тривалий термін (понад півроку) мають 5% громадян. Наявність візового режиму з Євросоюзом абсолютна більшість опитаних не вважають значною перепоною для еміграції чи трудової міграції, але для туристичних чи особистих поїздок він є помітною перешкодою.

Українці прагнуть виїжджати передусім до тих країн, культура яких їм подобається й де мешкають їхні родичі чи знайомі, – до держав Європи (40%), Росії (19%) та США й Канади (14%). Із європейських країн найбільше хочуть поїхати до Німеччини й Італії (по 22%) та Франції (17%). Проте небагато хто з опитаних має реальний досвід виїзду за кордон: частка тих, хто був у країнах Шенгену, становить тільки 12%. Головним стримувальним чинником закордонних поїздок або виїзду є відсутність достатніх коштів, однак у разі скасування візового режиму з ЄС такою можливістю готові відразу скористатися 15% респондентів. При цьому закордонний паспорт мають тільки 32% українців (більше за все в західних областях – 40%, менше за все у східних – 28%).

Ключовим чинником, що впливає на прагнення українців виїхати за кордон, є соціально-економічна ситуація. 36% опитаних негативно оцінюють її зміни за останній рік. Щодо подальших перспектив, то розподіл оптимістів і песимістів майже симетричний – по третині (33% і 32%), приблизно стільки ж вважають, що змін не станеться. 41% респондентів зауважили, що нічого не можуть вдіяти для того, щоб покращити становища.

Керівник проекту Володимир Кіпень зауважив: “Отримані результати “деміфологізують” проблему міграції з України: масового виїзду українців у Європу на роботу чи проживання не буде, навіть при скасуванні шенгенських віз – правда, за умови збереження стабільної суспільної й економічної ситуації в країні”.

Дослідження було проведено влітку 2011 року за загальнонаціональною вибіркою в 3002 особи. Похибка вибірки в дослідженні +/-1,8%.

Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу
(062) 305 02 59
disrpa@gmail.com

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: