Наука й активізм: етносоціологічні дослідження ромської громади Херсонщини

Чи знаємо ми достатньо про ромів, що живуть поряд з нами? Ні, не достатньо того, що подають масс-медіа, а достатньо неупередженої інформації про те, чим і як живуть роми - яку релігію сповідують, якими мовами говорять, де працюють і навчаються?

Чи знаємо ми достатньо про ромів, що живуть поряд з нами? Ні, не достатньо того, що подають масс-медіа, а достатньо неупередженої інформації про те, чим і як живуть роми – яку релігію сповідують, якими мовами говорять, де працюють і навчаються?

Таких даних, особливо актуальних, вкрай недостатньо. Останній всеукраїнський перепис населення був проведений ще у 2001 році, і окрім занижених кількісних даних майже не містив іншої інформації про ромів, яка була б більш корисною для якіснішого розуміння життя цієї етнічної спільноти та відповідного планування державної політики інклюзії щодо неї.

Закрити цю прогалину взявся Януш Панченко, молодий ром, стипендіат Ромського освітнього фонду, магістр та викладач історії. Він ініціював і за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Ромського освітнього фонду провів у 18 населених пунктах Херсонської області соціологічне дослідження етногрупового складу та динаміки соціальних процесів, що відбуваються у ромських громадах. В опитуванні взяв участь 1721 респондент.

Дослідження показало, що ромське населення регіону представлено достатньо великими громадами українських ромів, сервів (47,1%) і кримських ромів (44,3%), але також є й менші громади влахів, кишинівців та інших субетнічних груп. Ромське населення області майже порівну розділяється на міське (54,8%) та сільське (45,2%). Проживаються роми переважно у Херсоні, та низці районів, як-от Каховському, Бериславському, Новотроїцькому, Високопільському тощо.

Грунтуючись на зібраних даних дослідник припускає, що реальна кількість ромського населення в Херсонській області може сягати 2500-2700 людей на противагу зафіксованій під час перепису кільсоті – 1800.

Окрім розрахунків кількості ромського населення, детального опису його складу й розселення, дослідження також дозволило зібрати цінний польовий матеріал з мови та традиційної культури ромів, архівні матеріали з історії ромського населення краю.

Результати проведеного дослідження стануть в нагоді не тільки тим, хто має науковий інтерес до ромської спільноти, але й представникам органів державної влади та місцевого самоврядування, громадським активістам.

Ознайомитися із повним текстом дослідження можна за посиланням.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: