“Наша місія — інтеграція ВПО у життя, відновлення та розвиток громад Миколаївщини на основі демократії участі”: результати проєкту за підтримки Фонду

Представники ВПО, місцевої громадськості рад з Вознесенської, Березанської та Коблівської громад на круглому столі в Офісі відновлення Вознесенську презентували результати ініціативи з інтеграції ВПО-новосельців трьох громад Миколаївщини.

Ініціативу підтримав Міжнародний фонд “Відродження”.

“Вся наша робота спрямована на формування місцевої полісі інтеграції ВПО у процеси відновлення та розвитку громад Миколаївщини на основі місцевої демократії приватної ініціативи та самоорганізації. Тому ми просуваємо прийняття та реалізацію згаданого пакета рішень органів місцевого самоврядування. За їх допомогою збалансували побажання новосельців та місцян. Далі ми зможемо налагодити відновлення та спрогнозувати зростання громади», — говорить Михайло Золотухін, директор ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва”, координатор ініціативи.

Михайло Золотухін

Учасники зустрічі так узагальнили напрацювання проєкту:

За рекомендаціями дослідження прийняти місцеві програми що мають механізми:

  • Інвентаризації наявного у громаді житла та відповідних кроків во благо новосельців;
  • Надання навчальної, мікрогрантової підтримки ініціатив новосельців;
  • Залучення ресурсів різних донорів для будівництва житла для новосельців;
  • Надання психологічної, соціальної, правової  та гуманітарної допомоги.

Випускниками ідеатонів та навчань сформовано 15 проєктів, а в результаті – 5 реалізованих ініціатив у Вознесенську у сфері городництва, рослинництва, креативних індустрій.

Загалом, у Вознесенській та Коблівській радах за демократичною процедурою сформовані дієві громадські ради. Вознесенська громадська рада вже має власну стратегію.

Учасникам заходу також було презентовано кейс проєкту, зокрема п’ять напрацювань випускників навчань та учасників ідеатону.

Новосельці разом с місцевими активістами розповіли як за грантові кошти змогли відновити свої малі бізнеси та домогосподарства, отримав обладнання для кафе і крапельного поливу, теплиці, баки для води та інше.

П’ять історій ініціатив, що реалізовані у Вознесенську:

«Крафтові смаколики» — проєкт новоселки громади Олександри Лі.

“В окупації залишилась вся техніка і всі меблі що потрібні були для роботи. Змогли вивезти лише 2 одиниці техніки. Після ідеатону та навчань я підготувала грантову заявку на Save the children. За 100000 грн гранту придбала кондитерську вітрину, конвектомат, встановлено витяжку промислову і стелажі для зберігання готової продукції.”, – розповідає Олександра.

Клієнти її кафе — переважно жінки, 30-48 років, які заходять з дітьми, випити каву та з’їсти десерт.

Олександра не планує зупинятись на досягнутому:

“Плануємо ще залучити грантові кошти на Обладнання: тісторозкатку, тістоміс, розстоєчну шафу, апарат шокової заморозки. Мріємо про навчання стосовно листкового тіста. Дуже вдячна за такі проєкти, бо це дає змогу не впадати у відчай, а відновлювати роботу. Бо без цієї підтримки було би дуже важко”. — говорить Олескандра Лі.

Також цікавою були презентації трьох ініціатив з облаштування тепличок в городах Вознесенської громади та садівництва, що реалізовані за підтримки БФ “Фонд громади Вознесенська” за кошти “Національної мережі філантропів”. А саме:

  • «Моя теплиця» — проєкт Алли Ткаченко.
Фото Алли Ткаченко, авторки проєктної ідеї «Моя теплиця»

“Оскільки в нас свої заклади швидкого харчування то це дало змоги певний період, а саме влітку. Забезпечити заклад власними томатами. Після ідеатону та навчань я підготувала грантову заявку на   БФ “Фонд громади Вознесенська”. За 20 тисяч грн грантових коштів куплено та встановлено теплицю, в якій вирощуються різні види зелені, та томати. Продукція використається для нашої справи, та для потреб моєї родини. Плануємо ще залучити грантові кошти на якісне насіння.

Подякувати хочу за можливість, порадити хочу завжди активно брати участь в подібних заходах та користуватись такими класними можливостями”, — говорить Алла Ткаченко, авторка проєктної ідеї «Моя теплиця».

  • “Моя продовольча безпека” — проєкт Любові Гуртової.

“Я пенсійного віку та не маю значного достатку, підтримка через городництво та  урожаю овочів декілька разів на рік дозволяє економити кошти. Після ідеатону та навчань я підготувала грантову заявку на БФ “Фонд громади Вознесенська”. За 38729 грн. придбали теплицю, подрібнювач для гілок та ємність для поливу. Ми споживаємо самі та пригощаємо родичів, ще 4-5 домогосподарств. Плануємо знайти кошти для обладнання з обробітки землі та засобі для покращення урожайності. Потрібні консультації з вирощування рослин,

 Я і моя родина отримала можливість покращити якість свого життя, отримувати продукти власного виробництва. Радимо всім не соромитися брати участь !.” — говорить Любов  Гуртова, авторка проєктної ідеї “Моя продовольча безпека”.

  • Городництво для добробуту родини” — проєкт Олени Заворотченко.
Фото Олени Заворотченко,  авторки проєктної ідеї “Городництво для добробуту родини”.

“39 тис. грн. було витрачено на придбання теплиці, плівки, елементів для крапельного поливу. Теплиця  започаткувала явище врожайності. Після ідеатону та навчань я підготувала грантову заявку на  БФ “Фонд громади Вознесенська”. Потребую ще опалення для теплиці. Дякуємо за підтримку нашої громади та її жителів, турботу та шанс розвитку!” — говорить Олена Заворотченко, авторка проєктної ідеї “Городництво для добробуту родини”.

  • Добрий сад  —  проєкт Наталії Чорноморець.
Фото Наталії Чорноморець, авторки проєктної ідеї “Добрий сад

“За 8500 грн. придбала саджанців плодових дерев та на насос для води. Пройшла навчання на тренінгу, але вагалася чи подаватись на грант. Мої друзі і знайомі брали участь і у написанні заявок на грант рекомендували подати заявку на участь. Продукція для власного споживання, приготування варення, джемів, соків тощо.” — говорить Наталія Чорноморець, авторка проєктної ідеї “Добрий сад“.

Наталія також планує ще отримати кошти та додати власні кошти на придбання саджанців, позаяк дерева вже потрібно омолоджувати придбання більш урожайних сортів смородини та посадкового матеріалу для городу на прибудинковій території..

У другій частині круглого столу для учасників з Березанської та Коблівської громади  була екскурсії  до громадського ХАБу, Центру освіти дорослих, Центру соціальної підтримки літніх людей та ЦНАПу.

Ще більше корисних рішень

5 кроків до інтеграції ВПО  у життя, відновлення та розвиток громад Миколаївщини на основі демократії участі»:

  1. Створити за ініціативою ВРО-новосельців громад та активістів/-ок робочу групу. Це може бути як Громадська радапри виконавчих органів місцевого самоврядування, діалог активістів/-ок, посадовців/-виць і депутатів/-ок, так і робоча група місцевого голови/виконкому ради/постійної депутатської комісії.
  2. Залучити дієві механізми демократії участі. Наприклад, молодіжну та громадську ради.
  3. Провести громадську експертизу та громадські обговорення викликів та шляхів просування місцевої полісі. Знайти експертів/-ок та гроші для втілення конкретних проєктів — для цього варто розглядати як міжнародних донорів, так і можливі місцеві джерела фінансування.
  4. Організувати навчання активістів/-ок, посадовців/-иць, депутатів/-ок на тему шляхів інтеграції. Зокрема, вивчати законодавство та зелені технології, діючі практики їх застосування на основі проєктного менеджменту та результативні показники.
  5. Також робоча група разом з громадською радою ВПО  має організувати широку участь жителів/-ок у формуванні пакета пропозицій до місцевих рішень відновлення (це можуть бути місцеві стратегії, програми чи плани відновлення).

Підсумковий захід відбувся в рамках проєкт «Інтеграція внутрішньо переміщених осіб у життя Березанської, Вознесенської та Коблівської ТГ»  реалізував ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Партнерами проєкту є Коблівська, Березанська та Вознесенська ради, ГО «ЕКО Березань» та БФ «Фонд громади Вознесенську».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: