Належна фіксація затримання. Чому це вигідно усім?

На четвертій зустрічі JustTalk, що пройшла 6 вересня у правому клубі Pravokator, учасники дискусії обговорили питання фіксації затримання, які проблеми існують у цій сфері та як їх можна вирішити.

“Нещодавно я наткнувся на одне американське дослідження, що демонструє, як належна фіксація затримання піднімає рівень довіри населення до поліції“, – поділився учасник дискусії Сергій Деркач, експерт Антикорупційної ініціативи ЄС.

Система фіксації всіх дій стосовно затриманої особи в органах правопорядку залишається незмінною багато років. Попри наявність понад 10-ти паперових журналів, кількість чого вражає, чергових поліцейських у відділеннях та персоналу ІТТ, камер відеоспостереження та регулярних зовнішніх і внутрішніх перевірок, в Україні залишаються проблеми із правом на захист, належними умовами тримання та поводження з особою тощо. Причина полягає у відсутності чіткого стандарту фіксації всіх дій стосовно затриманої особи, тобто алгоритму роботи з нею та протоколу гарантування безпеки затриманої особи та всіх інших, хто вступає з нею в контакт.

Результати моніторингів громадських організацій та національного превентивного механізму свідчать про те, що система фіксації далека від досконалості. У разі порушення прав затриманої особи або звинувачення поліцейського у зловживаннях під час затримання, – вкрай складно відтворити хронологію того, що відбувалось із затриманою особою під час її перебування під контролем поліції.

“Якщо уявити цей журнал… Почерк може бути незрозумілим, не усі поля можуть бути заповнені чи деталізовані. Тож питання не лише в тому, що їх багато, а в тому наскільки якісна ця інформація”, – прокоментувала експертка Української фундації правової допомоги Катерина Єрошенко.

Щоб уникнути порушення прав затриманої особи та безпідставних звинувачень на адресу правоохоронців, має працювати зрозуміла та повна система фіксації всіх дій щодо затриманої особи.

За словами Андрія Ткачова, помічника Голови Нацполіції України, фіксація затримання вигідна поліції.

“У мене завдання просте і одночасно складне. Як реалізувати повноваження поліцейського одночасно обмежуючи права людини? Як це поєднати, щоб зробити роботу поліції ефективною? Як забезпечити належні процедури роботи з затриманими?”, – запитав Андрій Ткачов.

Саме ефективна система фіксації всіх дій щодо затриманої особи дозволяє зняти необгрунтовані претензії до поліцейського, а поліцейського мотивує чітко дотримуватись закону та процедур.

Шляхи вирішення проблеми:

Експерти визначили 3 шляхи вирішення проблем:

1. Впровадження стандарту “Належна реєстрація затримання та фіксація всіх дій за участі затриманої особи”, який включає:

А) фіксацію часу та місця фактичного затримання

Б) фіксацію всіх переміщень затриманої особи під час перебування під контролем поліції

В) фіксацію всіх слідчих та процесуальних дій за участю затриманої особи (присутніх учасників цих дій)

Стандарт має бути реалізований через призначення та навчання службових осіб – відповідальних за затриманих, інфораструктурні зміни у відділеннях поліції, які дозволять забезпечити фіксацію всіх переміщень затриманої особи, а також технічні рішення, як то створення єдиного електронного досьє затриманої особи, починаючи з моменту фізичного її затримання.

Вікторія Рогальська, доцентка кафедри кримінального процесу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, зазначила, що на сьогодні існують проблеми з фіксацією затримання сааме через відсутність єдиного підходу та єдиної практики такої фіксації.

2. Поширення системи фіксації всіх дій щодо затриманої особи (custody records) на етап фактичного затримання особи, доставлення та перебування її у територіальному відділі поліції

Міжнародний фонд “Відродження” впроваджує Custody Records в пілотному режимі з 2017 року. Наразі система працює на рівні Ізоляторів тимчасового тримання, проте це важливий досвід для апробації такої системи та вироблення бачення її розвитку та поширення з тим, щоб вона згодом охоплювала всі етапи перебування затриманої особи під контролем поліції.

Що передбачає система Custody Records?

· Інститут службових осіб, відповідальних за затриманих – інспекторів з дотримання прав людини;

· Єдину електронну базу обліку всіх дій;

· Постійний зовнійшній контроль у режимі онлайн.

3. Внесення змін до законодавства України з метою чіткого визначення уповноваженої службової особи, яка здійснює затримання; особи відповідальної за затриманих на рівні територіального відділу поліції; єдиного алгоритму складання протоколу про затримання; підзаконного регулювання роботи системи Custody Records

Фото – Володимир Чеппель

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: