Наближення до стандартів ЄС: розроблено законопроект про якість атмосферного повітря

Задля наближення природоохоронного законодавства України до законодавства ЄС громадські експерти й народні депутати підготували законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони атмосферного повітря)”

Задля наближення природоохоронного законодавства України до законодавства ЄС громадські експерти й народні депутати підготували законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони атмосферного повітря)”. Про це 23 липня розповіли учасники семінару у Дніпропетровську, який провела ВГО “Жива планета” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”, Громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів і Громадської ради при Дніпропетровській обладміністрації.

За словами фахівців, законопроект ґрунтується на положеннях Директиви 2008/50/ЕС Європейського Парламенту та Ради від 21 травня 2008 року про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи.

Учасники семінару нагадали, що у Дніпропетровську працюють близько 300 підприємств металургійної, коксохімічної, машинобудівної, металообробної, будівельної та інших галузей промисловості, що забруднюють атмосферне повітря, ґрунти, поверхневі й підземні води. За їхньою інформацією, забруднення повітря переважно спричинено недотриманням підприємствами технологічного режиму експлуатації пилогазоочисного устаткування, низькими темпами впровадження сучасних технологій очищення викидів, відсутністю ефективного очищення викидів підприємств від домішок тощо.

Експерти наголошують, що норми безпеки й нормативно-методологічна база, якою вимушені керуватися як виробники, так і органи державного нагляду, переважно є надбанням СРСР і не враховують ані вимог чинного природоохоронного законодавства, ні сучасних технологій.

“Одним із головних принципів законодавства ЄС у сфері охорони атмосферного повітря є оцінка рівнів забруднення повітря з використанням вимірювань і моделювань та інших емпіричних методів. Для зон та агломерацій із підвищеними рівнями забруднення має бути розроблено та впроваджено програми оздоровлення атмосферного повітря та здійснено заходи для зменшення такого забруднення”, – зазначила Світлана Берзіна, президент ВГО “Жива планета”.

“Упровадження більшості стандартів ЄС у сфері якості атмосферного повітря передбачено в Базовому плані адаптації екологічного законодавства України до законодавства Європейського Союзу та проекті Угоди про Асоціацію між ЄС та Україною. Але факт “розпорошеності” функцій серед органів державної влади з контролю рівня забруднення атмосферного повітря, робота системи державного моніторингу й управління за відсутності координатора, відповідального за втілення цього плану, не дає впевненості в можливості його успішної реалізації”, – зазначила вона.

Зі свого боку, Олег Картавцев, консультант ВГО “Жива планета”, зазначив, що вирішення проблеми забруднення атмосферного повітря потребує перегляду наявних підходів до управління. Зміна підходу полягає у визначенні рівня ймовірного ризику забруднення повітря. При цьому, на думку експерта, має бути враховано індивідуальний рівень для людини, що залежить не тільки від концентрацій шкідливих речовин у повітрі, а й від часу перебування в зоні забруднення. За його словами, у різних містах різний рівень забруднення атмосферного повітря й кожен має знати, в якій зоні забруднення він перебуває.

“Для переходу до такого підходу слід: на політичному рівні – визначити прийнятні показники ризику; на технічному – отримати обґрунтування зниження ризиків забруднення атмосферного повітря; на методологічному – змінити дозвільну систему на основі методології ризиків (модернізація на зниження ризиків, підприємства мають управляти ризиками, щоб досягти прийнятних ризиків)”, – зауважив Олег Картавцев.

Контакти:
ВГО “Жива планета”
(044) 332 84 08
info@zhiva-planeta.org.ua

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: