На Сумщині зафіксовано суттєвий різнобій у цінах на харчі для закладів освіти

У Сумах відбувся круглий стіл “Державні закупівлі у сфері харчування дітей у закладах освіти Сумської області”

30 березня в Сумах відбувся круглий стіл “Державні закупівлі у сфері харчування дітей у закладах освіти Сумської області”. Захід провело Бюро аналізу політики за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Керівник Бюро Олег Медуниця презентував результати моніторингу цін на продукти харчування для освітніх закладів. Загалом експерти звернулися до 8 загальноосвітніх шкіл, гімназії-інтернату для обдарованих дітей і 2 відділів освіти Конотопської та Лебединської міськрад. Представники Бюро просили надіслати копії угод із постачальниками, накладні, будь-які інші документи, яки б відображали вартість закуплених продуктів. Практично всі освітяни виконали прохання.

В результаті було зафіксовано значний різнобій цін, крім того, певні навчальні інституції закупали ті самі овочі чи фрукти за цінами, на 20-40% вищими від ринкових. Найбільш марнотратним за результатами дослідження виявився відділ освіти Конотопської міськради.

Начальник управління освіти й науки Сумської міськради Антоніна Данильченко у відповідь на це зауважила, що різнобій між цінами бути може, але не більш як у кілька гривень. При цьому середня закупівельна ціна на всю групу продуктів (скажімо, молочних або м’ясних) у більшості шкіл має бути подібна. За її словами, різницю в ціні на конкретний продукт зумовлено тим, що освітні заклади наразі мають самостійно визначати, де, як і за якими цінами купувати харчі. Водночас, є низка суттєвих обмежень: обов’язкова наявність супровідної документації на продукти, жорсткі санітарні норми, підвезення різних груп товарів різними машинами, винятково безготівкова форма розрахунку тощо. Усе це також позначається на ціні продуктів.

Заступник міського голови Сум Сергій Панченко пояснює різнобій у цінах сезонними чинниками. Скажімо, картопля у вересні й картопля в лютому продаються за різною ціною. Те ж саме з молоком, м’ясом, фруктами. За його словами, збільшення закупівельних цін на один продукт компенсує зниження ціни на інший. При цьому Сергій Панченко впевнений, що тендерна закупівля харчових продуктів – це не гарантія їхньої якості чи найнижчої ціни.

Учасники круглого столу погодилися, що закупівля продуктів за цінами, які на чверть, а то й більше перевищують ринкові, вимагає перевірки.

Бюро аналізу політики
(0542) 610 901
bap.sumy@i.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: